Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1927

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1927 toisen kerran. Kilpailut pidettiin Italian Bolognassa 31. elokuuta4. syyskuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, uimahypyt ja miesten vesipallo. Ensimmäistä kertaa mukana oli lajeja myös naisille.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Uinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
100 m Ruotsi Arne Borg 1.00,0 Unkari István Bárány 1.03,2 Saksa August Heitmann 1.03,4
400 m Ruotsi Arne Borg 5.08,6 Saksa Herbert Heinrich 5.15,8 Tšekkoslovakia Václav Antoš 5.16,2
1 500 m Ruotsi Arne Borg 19.07,2 ME Italia Giuseppe Perentin 21.50,4 Saksa Joachim Rademacher 22.00,0
Selkäuinti
100 m Ruotsi Eskil Lundahl 1.17,4 Unkari Aladár Bitskey 1.17,6 Saksa Gustav Fröhlich 1.17,8
Rintauinti
200 m Saksa Erich Rademacher 2.55,2 Saksa Wilhelm Prasse 2.58,0 Belgia Louis Van Parijs 2.59,8
Vapaauintiviesti
4 × 200 m  Saksa
August Heitmann
Joachim Rademacher
Friedel Berges
Herbert Heinrich
9.49,6 ME  Ruotsi
Åke Borg
Aulo Gustafsson
Eskil Lundahl
Arne Borg
9.52,0  Unkari
Géza Szigritz
Rezső Wanié
András Wanié
István Bárány
10.36,0

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
100 m Alankomaat Maria Vierdag 1.15,0 Iso-Britannia Joyce Cooper 1.15,0 Saksa Lotte Lehmann 1.16,1
400 m Alankomaat Marie Braun 6.11,8 Iso-Britannia Marion Laverty 6.13,6 Itävalta Fritzi Löwy 6.21,0
Selkäuinti
100 m Alankomaat Willy den Turk 1.24,6 Alankomaat Marie Braun 1.26,2 Iso-Britannia Phyllis Harding 1.30,8
Rintauinti
200 m Saksa Hilde Schrader 3.20,4 Saksa Lotte Mühe 3.25,2 Itävalta Hedy Bienenfeld 3.27,0
Vapaauintiviesti
4 × 100 m  Iso-Britannia
Marion Laverty
Valerie Davies
Ellen King
Joyce Cooper
5.11,0  Alankomaat
Truus Klapwijk
Willy den Turk
Marie Braun
Maria Vierdag
5.11,6  Saksa
Lotte Lehmann
Anni Rehborn
Marianne Schmidt
Reni Erkens
5.12,8

Uimahypyt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
3 m ponnahduslauta Saksa Ewald Riebschläger 173,86 Ruotsi Edmund Lindmark 169,86 Italia Luciano Gozzi 154,14
10 m kerroshypyt Saksa Hans Luber 114,86 Saksa Ewald Riebschläger 111,24 Italia Ezio Selva 100,64
Naiset
3 m ponnahduslauta Itävalta Klara Bornett 103,32 Saksa Lini Söhnchen 91,96 Saksa Hanni Rehborn 86,24
10 m kerroshypyt Iso-Britannia Isabelle White 36,04 Ranska Irène Savollon 32,40 Ruotsi Eva Olliwier 32,20

Vesipallo[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet  Unkari
István Barta
László Czele
Tibor Fazekas
Márton Homonnai
Alajos Keserű
Ferenc Keserű
József Vértesy
János Wenk
 Ranska
Henri Cuvelier
Albert Deborgies
Noël Delberghe
Paul Dujardin
Henri Padou
Achille Tribouillet
Felix Vandevenne
 Belgia
J. Arschodt
René Bauwens
F. Bettens
Jean Brandeleer
Joseph De Combe
Henri De Pauw
Georges Fleurix
Jean Malissart
Emile Thienpont
Leon Van Gheem
Frank Visser

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sijoitus Maa Kulta Hopea Pronssi Yhteensä
1  Saksa 5 5 6 16
2  Ruotsi 4 2 1 7
3  Alankomaat 3 2 0 5
4  Iso-Britannia 2 2 1 5
5  Unkari 1 2 1 4
6  Itävalta 1 0 2 3
7  Ranska 0 2 0 2
8  Italia 0 1 2 3
9  Belgia 0 0 2 2
10  Tšekkoslovakia 0 0 1 1
Yhteensä 16 16 16 48

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]