Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 2004

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2004 kahdeksannen kerran. Kilpailut pidettiin Itävallan Wienissä 9.12. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Iso-Britannia Mark Foster 21,50 Alankomaat Mark Veens 21,72 Espanja Eduardo Lorente 21,75
100 m Ranska Frédérick Bousquet 47,52 Italia Filippo Magnini 47,66 Saksa Jens Schreiber 48,00
200 m Italia Filippo Magnini 1.44,57 Italia Massimiliano Rosolino 1.44,95 Puola Paweł Korzeniowski 1.45,58
400 m Italia Massimiliano Rosolino 3.39,66 Venäjä Juri Prilukov 3.40,65 Puola Paweł Korzeniowski 3.41,36
1 500 m Venäjä Juri Prilukov 14.31,92 Iso-Britannia David Davies 14.32,56 Italia Massimiliano Rosolino 14.39,54
Selkäuinti
50 m Saksa Thomas Rupprath 23,27 ME Ukraina Vjatšeslav Šyršov 24,50 Saksa Helge Meeuw 24,52
100 m Saksa Thomas Rupprath 50,73 Itävalta Markus Rogan 50,80 Unkari László Cseh 52,09
200 m Itävalta Markus Rogan 1.51,24 EE Slovenia Blaž Medvešek 1.52,39 Venäjä Jevgeni Aljošin 1.53,71
Rintauinti
50 m Ukraina Oleh Lisohor 26,92 Venäjä Roman Sludnov 27,09 Slovenia Emil Tahirovič 27,17
100 m Venäjä Roman Sludnov 58,73 Ukraina Oleh Lisohor 58,81 Ukraina Ihor Borysyk 59,70
200 m Italia Paolo Bossini 2.07,29 Puola Sławomir Kuczko 2.07,61 Venäjä Grigori Falko 2.07,66
Perhosuinti
50 m Iso-Britannia Mark Foster 23,35 Suomi Jere Hård 23,38 SE Saksa Oliver Wenzel 23,50
100 m Saksa Thomas Rupprath 50,67 Venäjä Nikolai Skvortsov 50,92 Romania Ioan Gherghel 52,26
200 m Venäjä Nikolai Skvortsov 1.52,90 Puola Paweł Korzeniowski 1.53,19 Romania Ioan Gherghel 1.54,86
Sekauinti
100 m Slovenia Peter Mankoč 53,05 Itävalta Markus Rogan 53,64 Saksa Oliver Wenzel 54,14
200 m Itävalta Markus Rogan 1.55,15 Unkari László Cseh 1.55,36 Liettua Vytautas Janušaitis 1.57,45
400 m Unkari László Cseh 4.03,96 EE Italia Luca Marin 4.05,93 Venäjä Igor Berezutski 4.08,91
Viestit
4 × 50 m vapaauinti  Ranska
David Maître
Alain Bernard
Romain Barnier
Frédérick Bousquet
1.26,24  Saksa
Benjamin Friedrich
Thomas Rupprath
Jens Schreiber
Carsten Dehmlow
1.26,30  Ruotsi
David Nordenlilja
Marcus Piehl
Erik Andersson
Petter Stymne
1.26,98
4 × 50 m sekauinti  Saksa
Thomas Rupprath
Mark Warnecke
Fabian Friedrich
Carsten Dehmlow
1.34,56  Ukraina
Vjatšeslav Šyršov
Oleh Lisohor
Serhi Breus
Oleksandr Volynets
1.34,94  Suomi
Tero Räty
Jarno Pihlava
Jere Hård
Matti Rajakylä
1.35,89

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Alankomaat Marleen Veldhuis 24,34 Ruotsi Anna-Karin Kammerling 24,57 Alankomaat Hinkelien Schreuder 24,64
100 m Ranska Malia Metella 53,37 Alankomaat Marleen Veldhuis 53,63 Ruotsi Josefin Lillhage 53,64
200 m Ruotsi Josefin Lillhage 1.55,36 Iso-Britannia Melanie Marshall 1.56,36 Saksa Petra Dallmann 1.57,24
400 m Iso-Britannia Keri-Anne Payne 4.03,60 Venäjä Darja Paršina 4.04,56 Espanja Erika Villaécija 4.06,05
800 m Sveitsi Flavia Rigamonti 8.17,39 Tanska Lotte Friis 8.22,38 Espanja Erika Villaécija 8.26,38
Selkäuinti
50 m Saksa Antje Buschschulte 27,42 Ukraina Kateryna Zubkova 27,50 Tšekki Ilona Hlaváčková 27,57
100 m Ukraina Kateryna Zubkova 58,58 Saksa Antje Buschschulte 58,70 Tanska Louise Ørnstedt 58,76
200 m Tanska Louise Ørnstedt 2.06,33 Iso-Britannia Sarah Price 2.07,24 Iso-Britannia Gemma Spofforth 2.07,64
Rintauinti
50 m Saksa Sarah Poewe 31,09 Venäjä Jelena Bogomazova 31,46 Iso-Britannia Kate Haywood 31,52
100 m Saksa Sarah Poewe 1.06,50 Itävalta Mirna Jukić 1.07,05 Saksa Simone Weiler 1.07,70
200 m Saksa Anne Poleska 2.21,79 Itävalta Mirna Jukić 2.22,79 Saksa Sarah Poewe 2.24,33
Perhosuinti
50 m Ruotsi Anna-Karin Kammerling 25,73 Slovakia Martina Moravcová 26,14 Itävalta Fabienne Nadarajah 26,27
100 m Slovakia Martina Moravcová 56,89 Tanska Mette Jacobsen 58,43 Ranska Malia Metella 58,47
200 m Slovakia Martina Moravcová 2.06,68 Tanska Mette Jacobsen 2.06,99 Italia Caterina Giacchetti 2.07,11
Sekauinti
100 m Puola Aleksandra Urbańczyk 1.00,75 Iso-Britannia Lisa Chapman 1.00,88 Saksa Teresa Rohmann 1.01,18
200 m Saksa Teresa Rohmann 2.09,40 Puola Aleksandra Urbańczyk 2.10,64 Tanska Julie Hjorth-Hansen 2.13,03
400 m Unkari Éva Risztov 4.32,26 Saksa Teresa Rohmann 4.34,38 Unkari Katinka Hosszú 4.35,41
Viestit
4 × 50 m vapaauinti  Alankomaat
Inge Dekker
Hinkelien Schreuder
Chantal Groot
Marleen Veldhuis
1.37,97  Saksa
Dorothea Brandt
Janine Pietsch
Daniela Götz
Petra Dallmann
1.38,52  Ruotsi
Lina Petersson
Anna-Karin Kammerling
Josefin Lillhage
Claire Hedenskog
1.38,76
4 × 50 m sekauinti  Alankomaat
Hinkelien Schreuder
Moniek Nijhuis
Inge Dekker
Marleen Veldhuis
1.48,21 ME  Saksa
Janine Pietsch
Sarah Poewe
Antje Buschschulte
Dorothea Brandt
1.48,52  Ruotsi
Emelie Kierkegaard
Sanja Dizdarević
Anna-Karin Kammerling
Josefin Lillhage
1.50,05

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1 Saksan lippu Saksa 9 5 8 22
2 Venäjän lippu Venäjä 3 5 3 11
3 Iso-Britannia 3 4 2 9
4 Italia 3 3 2 8
5 Alankomaiden lippu Alankomaat 3 2 1 6
6 Ranskan lippu Ranska 3 0 1 4
7 Itävalta 2 4 1 7
Ukrainan lippu Ukraina 2 4 1 7
9 Ruotsin lippu Ruotsi 2 1 4 7
10 Unkarin lippu Unkari 2 1 2 5
11 Slovakian lippu Slovakia 2 1 0 3
12 Puolan lippu Puola 1 3 2 6
Tanskan lippu Tanska 1 3 2 6
14 Slovenian lippu Slovenia 1 1 1 3
15 Sveitsin lippu Sveitsi 1 0 0 1
16 Suomen lippu Suomi 0 1 1 2
17 Espanjan lippu Espanja 0 0 3 3
18 Romanian lippu Romania 0 0 2 2
19 Liettua 0 0 1 1
Tšekin lippu Tšekki 0 0 1 1
Yhteensä 38 38 38 114

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]