Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1977

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1977 14. kertaa. Kilpailut pidettiin Ruotsin Jönköpingissä 14.21. elokuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, uimahypyt, taitouinti ja miesten vesipallo.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Uinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
100 m Länsi-Saksa Peter Nocke 51,55 Neuvostoliitto Vladimir Bure 52,02 Italia Marcello Guarducci 52,11
200 m Länsi-Saksa Peter Nocke 1.51,72 Neuvostoliitto Andrei Krylov 1.51,77 Italia Marcello Guarducci 1.52,35
400 m Neuvostoliitto Sergei Rusin 3.54,83 EE Länsi-Saksa Frank Wennmann 3.55,47 Itä-Saksa Frank Pfütze 3.56,46
1 500 m Neuvostoliitto Vladimir Salnikov 15.16,45 EE Neuvostoliitto Valentin Parinov 15.30,05 Jugoslavia Borut Petrič 15.30,74
Selkäuinti
100 m Tšekkoslovakia Miloslav Rolko 58,35 Unkari Zoltán Verrasztó 58,48 Länsi-Saksa Klaus Steinbach 58,60
200 m Unkari Zoltán Verrasztó 2.03,88 Tšekkoslovakia Miloslav Rolko 2.05,07 Ruotsi Jan Thorell 2.05,22
Rintauinti
100 m Länsi-Saksa Gerald Mörken 1.02,86 ME Italia Giorgio Lalle 1.03,81 Länsi-Saksa Walter Kusch 1.04,17
200 m Länsi-Saksa Gerald Mörken 2.16,78 Neuvostoliitto Arsens Miskarovs 2.18,24 Länsi-Saksa Walter Kusch 2.21,05
Perhosuinti
100 m Itä-Saksa Roger Pyttel 55,49 Ruotsi Pär Arvidsson 55,58 Iso-Britannia John Mills 55,98
200 m Länsi-Saksa Michael Kraus 2.00,40 Itä-Saksa Roger Pyttel 2.00,55 Ruotsi Pär Arvidsson 2.01,37
Sekauinti
200 m Unkari András Hargitay 2.06,82 Neuvostoliitto Andrei Smirnov 2.07,26 Neuvostoliitto Aleksandr Sidorenko 2.08,80
400 m Neuvostoliitto Sergei Fesenko 4.26,83 Neuvostoliitto Andrei Smirnov 4.28,81 Unkari Csaba Sós 4.29,24
Viestit
4 × 100 m vapaauinti  Länsi-Saksa
Klaus Steinbach
Andreas Schmidt
Jürgen Könnecker
Peter Nocke
3.26,57 EE  Italia
Roberto Pangaro
Paolo Revelli
Paolo Sinegaelia
Marcello Guarducci
3.28,58  Neuvostoliitto
Vladimir Bure
Sergei Labso
Sergei Kopljakov
Andrei Krylov
3.28,91
4 × 200 m vapaauinti  Neuvostoliitto
Volodymyr Raskatov
Sergei Rusin
Sergei Kopljakov
Andrei Krylov
7.28,21  Länsi-Saksa
Frank Wennmann
Klaus Steinbach
Peter Knust
Peter Nocke
7.33,28  Itä-Saksa
Rainer Strohbach
Roger Pyttel
Detlev Grabs
Frank Pfütze
7.36,94
4 × 100 m sekauinti  Länsi-Saksa
Klaus Steinbach
Gerald Mörken
Michael Kraus
Peter Nocke
3.48,73  Itä-Saksa
Lutz Wanja
Gregor Arnicke
Roger Pyttel
René Pläschke
3.49,42  Iso-Britannia
James Carter
Duncan Goodhew
John Mills
Martin Smith
3.51,05

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
100 m Itä-Saksa Barbara Krause 56,55 Alankomaat Enith Brigitha 57,09 Itä-Saksa Petra Priemer 57,20
200 m Itä-Saksa Petra Thümer 2.00,29 Itä-Saksa Barbara Krause 2.01,40 Alankomaat Annelies Maas 2.01,76
400 m Itä-Saksa Petra Thümer 4.08,91 ME Alankomaat Annelies Maas 4.09,40 Itä-Saksa Barbara Krause 4.14,39
800 m Itä-Saksa Petra Thümer 8.38,32 Alankomaat Annelies Maas 8.39,93 Itä-Saksa Marina Altmann 8.52,94
Selkäuinti
100 m Itä-Saksa Birgit Treiber 1.02,63 Itä-Saksa Ulrike Richter 1.03,87 Neuvostoliitto Kaire Indrikson 1.05,25
200 m Itä-Saksa Birgit Treiber 2.13,10 Itä-Saksa Ulrike Richter 2.16,67 Romania Carmen Bunaciu 2.17,98
Rintauinti
100 m Neuvostoliitto Julija Bogdanova 1.11,89 Itä-Saksa Carola Nitschke 1.13,12 Itä-Saksa Ramona Reinke 1.13,76
200 m Neuvostoliitto Julija Bogdanova 2.35,04 Tanska Susanne Nielsson 2.35,34 PE Ruotsi Eva-Marie Håkansson 2.38,05
Perhosuinti
100 m Itä-Saksa Andrea Pollack 1.00,61 Itä-Saksa Christiane Knacke 1.00,71 Alankomaat Ineke Ran 1.03,40
200 m Itä-Saksa Anett Fiebig 2.12,77 Itä-Saksa Andrea Pollack 2.15,14 Iso-Britannia Susan Jenner 2.15,45
Sekauinti
200 m Itä-Saksa Ulrike Tauber 2.15,95 ME Itä-Saksa Sabine Kahle 2.17,79 Neuvostoliitto Olga Klevakina 2.19,35
400 m Itä-Saksa Ulrike Tauber 4.45,22 Itä-Saksa Sabine Kahle 4.50,70 Iso-Britannia Sharron Davies 4.54,95
Viestit
4 × 100 m vapaauinti  Itä-Saksa
Birgit Treiber
Birgit Wächtler
Petra Priemer
Barbara Krause
3.49,52  Alankomaat
Ineke Ran
Anja van de Bogaerde
Annelies Maas
Enith Brigitha
3.52,95  Iso-Britannia
Victoria Bullock
Mary Houston
Sharron Davies
Cheryl Brazendale
3.55,77
4 × 100 m sekauinti  Itä-Saksa
Ulrike Richter
Carola Nitschke
Andrea Pollack
Barbara Krause
4.14,35  Neuvostoliitto
Kaire Indrikson
Julija Bogdanova
Olga Klevakina
Larisa Tsarjova
4.18,12  Länsi-Saksa
Heike John
Dagmar Rehak
Karin Seick
Jutta Meeuw
4.19,05

Uimahypyt[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet
3 m ponnahduslauta Itä-Saksa Falk Hoffmann 592,20 Italia Giorgio Cagnotto 572,70 Neuvostoliitto Aleksandr Kosenkov 536,67
10 m kerroshypyt Neuvostoliitto Vladimir Aleinik 542,31 Neuvostoliitto David Ambartsumjan 541,35 Itä-Saksa Falk Hoffmann 532,11
Naiset
3 m ponnahduslauta Itä-Saksa Christa Köhler 444,30 Itä-Saksa Beate Rothe 418,35 Neuvostoliitto Irina Kalinina 411,15
10 m kerroshypyt Itä-Saksa Margit Schöpke 363,00 Neuvostoliitto Jelena Vaitsehovskaja 359,19 Neuvostoliitto Irina Kalinina 347,46

Taitouinti[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksinuinti Iso-Britannia Jackie Cox 157,630 Alankomaat Marijke Engelen 143,320 Sveitsi Renate Baur 140,420
Pariuinti  Iso-Britannia
Jackie Cox
Andrea Holland
153,910  Alankomaat
Marijke Engelen
Helma Gluvers
144,240  Sveitsi
Renate Baur
Liselotte Meyer
140,590
Joukkueuinti  Alankomaat
Metty de Jong
Catrien Eijken
Marijke Engelen
Helma Gluvers
Judith van de Berg
Karin van Noort
Lida van Veen
Vera Verloop
150,320  Iso-Britannia 149,770  Sveitsi 136,030

Vesipallo[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Miehet  Unkari
Gábor Csapó
Tamás Faragó
György Gerendás
György Horkai
György Kenéz
István Magas
Endre Molnár
József Somossy
János Steinmetz
Attila Sudár
István Szívós
Tamás Wiesner
Péter Wolf
 Jugoslavia  Italia

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1  Itä-Saksa 16 11 7 34
2 Neuvostoliiton vuosina 1955–1980 käytössä ollut lippu. Neuvostoliitto 7 9 7 23
3  Länsi-Saksa 7 2 4 13
4 Unkarin lippu Unkari 3 1 1 5
5 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 2 1 5 8
6 Alankomaiden lippu Alankomaat 1 6 2 9
7 Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 1 1 0 2
8 Italia 0 3 3 6
9 Ruotsin lippu Ruotsi 0 1 3 4
10 Jugoslavia 0 1 1 2
11 Tanskan lippu Tanska 0 1 0 1
12 Sveitsin lippu Sveitsi 0 0 3 3
13 Romanian vuosina 1965–1989 käytössä ollut lippu. Romania  0 0 1 1
Yhteensä 37 37 37 111

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]