Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 2003

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2003 seitsemännen kerran. Kilpailut pidettiin Irlannin Dublinissa 11.14. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Iso-Britannia Mark Foster 21,42 Serbia ja Montenegro Milorad Čavić 21,49 Puola Bartosz Kizierowski 21,54
100 m Alankomaat Pieter van den Hoogenband 46,81 Italia Filippo Magnini 47,32 Italia Christian Galenda 47,77
200 m Alankomaat Pieter van den Hoogenband 1.41,89 EE Tšekki Květoslav Svoboda 1.44,56 Liettua Saulius Binevičius 1.45,09
400 m Venäjä Juri Prilukov
Italia Massimiliano Rosolino
3.40,19 Tšekki Květoslav Svoboda 3.42,34
1 500 m Venäjä Juri Prilukov 14.31,82 EE Iso-Britannia Graeme Smith 14.42,64 Italia Massimiliano Rosolino 14.47,34
Selkäuinti
50 m Saksa Thomas Rupprath 23,71 Ukraina Vjatšeslav Šyršov 24,16 Saksa Toni Helbig 24,19
100 m Saksa Thomas Rupprath 50,72 Islanti Örn Arnarson 51,74 Saksa Steffen Driesen 51,92
200 m Slovenia Blaž Medvešek 1.52,60 Saksa Steffen Driesen 1.53,07 Itävalta Markus Rogan 1.53,08
Rintauinti
50 m Ukraina Oleh Lisohor 26,89 Sveitsi Remo Lütolf 27,02 Saksa Mark Warnecke 27,03
100 m Iso-Britannia James Gibson 58,03 Ukraina Oleh Lisohor 58,42 Iso-Britannia Darren Mew 58,78
200 m Iso-Britannia Ian Edmond 2.05,63 EE Irlanti Andrew Bree 2.08,02 Alankomaat Thijs van Valkengoed 2.08,30
Perhosuinti
50 m Iso-Britannia Mark Foster 23,22 Kroatia Aleksei Puninski 23,40 Ukraina Andri Serdinov 23,44
100 m Serbia ja Montenegro Milorad Čavić 50,02 ME Saksa Thomas Rupprath 50,43 Ukraina Andri Serdinov 50,88
200 m Ranska Franck Esposito 1.51,98 Iso-Britannia Stephen Parry 1.53,01 Puola Paweł Korzeniowski 1.53,68
Sekauinti
100 m Slovenia Peter Mankoč
Suomi Jani Sievinen
53,35 Saksa Marco di Carli 54,06
200 m Suomi Jani Sievinen 1.55,40 Italia Massimiliano Rosolino 1.56,70 Slovenia Peter Mankoč 1.57,03
400 m Unkari László Cseh 4.04,10 EE Iso-Britannia Robin Francis 4.05,20 Italia Massimiliano Rosolino 4.06,59
Viestit
4 × 50 m vapaauinti  Alankomaat
Mark Veens
Johan Kenkhuis
Gijs Damen
Pieter van den Hoogenband
1.25,55 ME  Saksa
Carsten Dehmlow
Benjamin Friedrich
Fabian Friedrich
Jens Schreiber
1.26,26  Ukraina
Vjatšeslav Šyršov
Juri Jehošyn
Oleh Lisohor
Oleksandr Volynets
1.26,30
4 × 50 m sekauinti  Saksa
Thomas Rupprath
Mark Warnecke
Fabian Friedrich
Carsten Dehmlow
1.34,46 ME  Ruotsi
Jens Petersson
Martin Gustavsson
Björn Lundin
Stefan Nystrand
1.36,28  Sveitsi
Flori Lang
Remo Lütolf
Lorenz Liechti
Karel Novy
1.36,65

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Alankomaat Marleen Veldhuis 24,39 Iso-Britannia Alison Sheppard 24,48 Ranska Malia Metella 24,54
100 m Ranska Malia Metella 53,15 Alankomaat Marleen Veldhuis 53,42 Suomi Hanna-Maria Seppälä 53,46 SE
200 m Iso-Britannia Melanie Marshall 1.55,10 Ruotsi Josefin Lillhage 1.55,57 Valko-Venäjä Alena Poptšanka 1.55,66
400 m Iso-Britannia Joanne Jackson 4.04,00 Iso-Britannia Rebecca Cooke 4.04,80 Espanja Melissa Caballero
Venäjä Regina Sytš
4.05,00
800 m Espanja Erika Villaécija 8.18,65 Iso-Britannia Rebecca Cooke 8.22,05 Unkari Éva Risztov 8.23,94
Selkäuinti
50 m Tšekki Ilona Hlaváčková 27,48 Saksa Antje Buschschulte 27,54 Tanska Louise Ørnstedt 27,56
100 m Saksa Antje Buschschulte 58,40 Tšekki Ilona Hlaváčková 58,72 Ranska Laure Manaudou 58,99
200 m Saksa Antje Buschschulte 2.04,23 EE Venäjä Stanislava Komarova 2.05,42 Ukraina Iryna Amšennikova 2.06,51
Rintauinti
50 m Saksa Sarah Poewe 30,40 Ruotsi Emma Igelström 30,59 Venäjä Jelena Bogomazova 30,99
100 m Saksa Sarah Poewe 1.06,31 Venäjä Jelena Bogomazova 1.06,63 Itävalta Mirna Jukić 1.06,68
200 m Itävalta Mirna Jukić 2.21,09 Saksa Anne Poleska 2.21,93 Saksa Simone Weiler 2.22,64
Perhosuinti
50 m Ruotsi Anna-Karin Kammerling 25,91 Slovakia Martina Moravcová 26,25 Itävalta Fabienne Nadarajah 26,44
100 m Slovakia Martina Moravcová 57,25 Ruotsi Johanna Sjöberg 58,23 Valko-Venäjä Alena Poptšanka 58,26
200 m Unkari Éva Risztov 2.06,72 Italia Francesca Segat 2.07,12 Tanska Mette Jacobsen 2.07,55
Sekauinti
100 m Iso-Britannia Alison Sheppard 1.01,19 Slovenia Alenka Kejžar 1.01,29 Valko-Venäjä Hanna Štšerba 1.01,40
200 m Slovenia Alenka Kejžar 2.09,32 Valko-Venäjä Hanna Štšerba 2.11,00 Saksa Teresa Rohmann 2.11,44
400 m Unkari Éva Risztov 4.33,57 Venäjä Jana Tolkatševa 4.35,28 Saksa Teresa Rohmann 4.35,47
Viestit
4 × 50 m vapaauinti  Alankomaat
Hinkelien Schreuder
Annabel Kosten
Chantal Groot
Marleen Veldhuis
1.37,52 ME  Ruotsi
Claire Hedenskog
Anna-Karin Kammerling
Johanna Sjöberg
Josefin Lillhage
1.37,68  Saksa
Katrin Meißner
Sandra Völker
Petra Dallmann
Britta Steffen
1.38,68
4 × 50 m sekauinti  Ruotsi
Emelie Kierkegaard
Emma Igelström
Johanna Sjöberg
Josefin Lillhage
1.48,79  Saksa
Antje Buschschulte
Sarah Poewe
Janine Pietsch
Sandra Völker
1.48,85  Alankomaat
Hinkelien Schreuder
Moniek Nijhuis
Chantal Groot
Marleen Veldhuis
1.49,10

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1 Saksan lippu Saksa 7 6 8 21
2 Iso-Britannia 7 6 1 14
3 Alankomaiden lippu Alankomaat 5 1 2 8
4 Slovenian lippu Slovenia 3 1 1 5
5 Unkarin lippu Unkari 3 0 1 4
6 Ruotsin lippu Ruotsi 2 5 0 7
7 Venäjän lippu Venäjä 2 3 2 7
8 Ranskan lippu Ranska 2 0 2 4
9 Suomen lippu Suomi 2 0 1 3
10 Italia 1 3 3 7
11 Ukrainan lippu Ukraina 1 2 4 7
12 Tšekin lippu Tšekki 1 2 1 4
13 Serbia ja Montenegron lippu Serbia ja Montenegro 1 1 0 2
Slovakian lippu Slovakia 1 1 0 2
15 Itävalta 1 0 3 4
16 Espanjan lippu Espanja 1 0 1 2
17 Valko-Venäjän vuosina 1995–2012 käytössä ollut lippu. Valko-Venäjä 0 1 3 4
18 Sveitsin lippu Sveitsi 0 1 1 2
19 Irlanti 0 1 0 1
Islannin lippu Islanti 0 1 0 1
Kroatia 0 1 0 1
22 Puolan lippu Puola 0 0 2 2
Tanskan lippu Tanska 0 0 2 2
24  Liettua 0 0 1 1
Yhteensä 40 36 39 115

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]