Suomen Cup (lentopallo)

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Finnish Teknikum Cup eli lentopallon Suomen Cup on pelattu vuodesta 1968 lähtien.

Suomen Cupia ei pelattu miesten osalta 1986–1989 ja naisten osalta 1969–1974 ja 1986-1989.

Vuosina 1982–1985 miehillä ratkaistiin myös pronssimitalit, kun pelattiin sarjamuotoinen loppusarja. Naisilla loppusarja pelattiin vuosina 1975 ja 1983–1985.

2010 liigajoukkueet ja parhaat Ykkössarjan joukkueet pelasivat Liiga Cupia ja Suomen Cupin nimellä ratkottiin alempisarjalaisten kilpailu.

Syksyllä 2011 lähtien cupin loppuottelut on pelattu vuodenvaihteen jälkeen. 2019 lähtien kilpailu on tunnettu yhteistyökumppani Teknikumin mukaan Finnish Teknikum Cupina. 2020 lähtien mestaruudet on ratkottu Final4 -muotoisessa lopputurnauksessa

Miesten mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Mestari Hopeaa Tulos Erät Pronssia
1968 Luolajan Kajastus Johanneksen Pojat 3–0 16–14, 15–10, 16–14
1969 Luolajan Kajastus Kuopion NMKYU 3–2 15–11, 13–15, 14–16, 15–10, 15–12
1970 Karhulan Rateko Kuopion NMKYU 3–0 15–9, 16–14, 15–4
1971 Helsingin Elite Luolajan Kajastus 3–1 15–2, 15–3, 11–15, 15–11
1972 Luolajan Kajastus Kuopion NMKYU 3–2 7–15, 14–16, 15–5, 15–11, 15–13
1973 Porin Pyrintö Johanneksen Pojat 3–0 15–11, 15–8, 15–6
1974 Pieksämäen NMKY Raision Loimu 3–0 15–6, 15–12, 15–7
1975 Pieksämäen NMKY Luolajan Kajastus 3–0 15–9, 15–10, 15–13
1976 Pieksämäen NMKY Rantaperkiön Isku 3–0 15–5, 15–7, 15–13
1977 Lautta-Pojat Järvenpään Palo 3–0 15–4, 15–8, 15–6
1978 Pieksämäen NMKY Lautta-Pojat 3–0 15–9, 15–7, 15–5
1979 Pieksämäen NMKY Salon Viesti 3–1 16–14, 15–7, 2–15, 15–10
1980 Pieksämäen NMKY Raision Loimu-79 3–1 15–5, 15–13, 10–15, 15–8
1981 Pieksämäen NMKY Raision Loimu-79 3–1 9–15, 15–11, 15–1, 15–13
1982 Rantaperkiön Isku Salon Viesti Pieksämäen NMKY
1983 Poliisien Palloseura Pieksämäen NMKY Hesa
1984 Pieksämäen NMKY Rantaperkiön Isku Raision Loimu-79
1985 Seinäjoen Maila-Jussit Pieksämäen NMKY Poliisien Palloseura
1990 KuPS-Volley Varkauden Tarmo 3–1 15–0, 17–15, 4–15, 15–9
1991 KuPS-Volley Isku-Volley 3–0 15–7, 15–5, 15–8
1992 KuPS-Volley Kuopion Pallavolo 3–1 13–15, 15–13, 15–12, 15–7
1993 KuPS-Volley Isku-Volley 3–2 15–3, 9–15, 15–10, 10–15, 15–11
KuPS-Volley Isku-Volley 3–1 15–1, 15–8, 13–15, 15–4
1994 KuPS-Volley Isku-Volley 3–1 15–6, 11–15, 15–10, 15–11
1995 KuPS-Volley Isku-Volley 3–2 15–5, 14–16, 16–14, 16–17, 15–9
1996 PPS Espoo Isku-Volley 3–2 16–14, 7–15, 11–15, 15–13, 15–9
1997 Keski-Savon Pateri KuPS-Volley 3–0 15–6, 15–5, 15–12
1998 KuPS-Volley Keski-Savon Pateri 2–0 18–25, 28–26, 7–4; 16–25, 25–16, 11–9
1999 Keski-Savon Pateri KuPS-Volley 2–0 21–16, 19–21, 7–5; 21–14, 21–12
2000 KuPS-Volley Keski-Savon Pateri 3–0 25–20, 25–19, 25–19
2001 Isku-Volley Salon Piivolley 3–0 25–18, 25–16, 25–17
2002 Isku-Volley Perungan Pojat 3–1 29–27, 25–27, 27–25, 25–19
2003 Salon Piivolley Perungan Pojat 3–2 25–21, 20–25, 25–20, 27–29, 17–15
2004[1] Raision Loimu Salon Piivolley 3–1 17–25, 25–23, 25–13, 25–21
2005 Napapiirin Palloketut Raision Loimu 3–1 12–25, 25–18, 25–21, 25–18
2006 Pielaveden Sampo Salon Piivolley 3–1 23–25, 25–19, 25–23, 25–17
2007 Pielaveden Sampo Salon Piivolley 3–1 25–22, 25–21, 24–26, 25–17
2008 Pielaveden Sampo Isku-Volley 3–0 25–17, 25–22, 25–17
2009 Sun Volley Perungan Pojat 3–2 21–25, 25–18, 25–23, 18–25, 15–10
2010 Perungan Pojat Pielaveden Sampo 3–1 18-25, 25-21, 25-17, 25-23
2011 Isku-Volley Perungan Pojat 3–0 32-30, 25-14, 25-23
2012 VaLePa Pielaveden Sampo 3–1 25-21, 25-20, 17-25, 25-21
2013 Kokkolan Tiikerit VaLePa 3–1 23-25, 28-26, 25-17, 25-21
2014 Kokkolan Tiikerit VaLePa 3–1 25-20, 22-25, 25-10, 25-21
2015 Kokkolan Tiikerit Hurrikaani-Loimaa 3–1 22-25, 25-23, 25-19, 25-22
2016 VaLePa Pielaveden Sampo 3–1 21-25, 25-16, 25-20, 25-18
2017 VaLePa Hurrikaani-Loimaa 3–0 25-20, 25-21, 25-18
2018 VaLePa Hurrikaani-Loimaa 3–1 27–25, 24–26, 25–20, 25-23
2019 VaLePa Savo Volley 3–2 25–22, 25–22, 25–12
2020 VaLePa Hurrikaani-Loimaa 3–1 25–21, 25–21, 23–25, 30–28, 15–10


Naisten mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Mestari Hopeaa Pronssia
1968 Lahden Kimmo Johanneksen Pojat
1975 Saarijärven Pullistus Lahden Kimmo
1976 Euran Raiku Mäntyharjun Virkistys
1977 Luolajan Kajastus Kuopion Sale
1978 Jyväskylän Pesä-Veikot Kalevan Lentopallo
1979 Euran Raiku Jyväskylän Pesä-Veikot
1980 Euran Raiku Karhulan Veikot
1981 Karhulan Veikot Kuopion Kisa-Veikot
1982 Kaavin Kaiku Kalevan Lentopallo
1983 Vaasan Vasama Kaavin Kaiku Helsingin Kiri -60
1984 Vaasan Vasama Luolajan Kajastus Helsingin Kiri -60
1985 Jyväskylän Pesä-Veikot Kaavin Kaiku Haukiputaan Heitto
1990 Vaasan Vasama Korian Ponsi
1991 Vaasan Vasama Hämeenlinnan Tarmo
1992 Vaasan Vasama Valkealan Kajo
1993 Vaasan Vasama Hesa
1994 Palokan Pyry Hämeenlinnan Tarmo-Volley
1995 Palokan Pyry Vaasan Vasama
1996 Oriveden Ponnistus Euran Raiku
1997 Oriveden Ponnistus Valkealan Kajo
1998 Euran Raiku Hämeenlinnan Tarmo-Volley
1999 Hämeenlinnan Tarmo-Volley Joensuun Prihat
2000 Hämeenlinnan Tarmo-Volley LiigaEura
2001 Joensuun Prihat Salon Viesti
2002 Salon Viesti Someron Pallo
2003 Pieksämäki Volley Hämeenlinnan Tarmo-Volley
2004 Salon Viesti Pieksämäki Volley
2005 Vanjan RC Salon Viesti
2006 Vanajan RC Salon Viesti
2007 Salon Viesti LiigaEura
2008 LP Viesti Pieksämäki Volley
2009 LP Viesti HPK Hämeenlinna
2010 LP Viesti Oriveden Ponnistus
2011 LP Viesti Oriveden Ponnistus
2012 LP Kangasala LP Viesti
2013 LP Kangasala LP Viesti
2014 LP Viesti HPK
2015 LP Viesti LP Kangasala
2016 LP Viesti HPK
2017 HPK Pölkky Kuusamo
2018 Oriveden Ponnistus Hämeenlinnan Lentopallokerho
2019 LiigaPloki LP Viesti
2020 LP Kangasala LP Viesti

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]