Yleisurheilun alle 23-vuotiaiden Euroopan-mestaruuskilpailut 2015

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Yleisurheilun alle 23-vuotiaiden Euroopan-mestaruuskilpailut 2015
Sijainti Tallinna
Viro
Kilpailupaikka Kadrioru staadion
Osallistujamaita 45
Kilpailulajeja 44
Avajaiset 8. heinäkuuta 2015
Päättäjäiset 12. heinäkuuta 2015
Kotisivu Virallinen sivusto

Yleisurheilun alle 23-vuotiaiden Euroopan-mestaruuskilpailut 2015 olivat 12:nnet alle 23-vuotiaiden EM-kilpailut. Ne järjestettiin Kadrioru staadionilla Tallinnassa, Virossa 8.–12. heinäkuuta 2015.

Kilpailuihin osallistui lähes tuhat urheilijaa 45 eri maasta. Suomesta urheilijoita oli mukana 56.[1]

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
100 metriä Giovanni Galbieri
Italia
10,33 PB Denis Dimitrov
Bulgarian lippu Bulgaria
10,34 Guy-Elphège Anouman
Ranskan lippu Ranska
10,39
200 metriä Karol Zalewski
Puolan lippu Puola
20,49 Leon Reid
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
20,63 Jan Jirka
Tšekin lippu Tšekki
20,82
400 metriä Thomas Jordier
Ranskan lippu Ranska
45,50 PB Pavel Ivaško
Venäjän lippu Venäjä
45,73 Luka Janežic
Slovenian lippu Slovenia
45,73
800 metriä Artur Kuciapski
Puolan lippu Puola
1.48,11 Saul Ordóñez
Espanjan lippu Espanja
1.48,23 Žan Rudolf
Slovenian lippu Slovenia
1.48,47
1500 metriä Marc Alcala
Espanjan lippu Espanja
3.44.54 Mohad Abdikadar Sheikh Ali
Italia
3.44,91 Neil Gourley
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
3.45,04
5000 metriä Ali Kaya
Turkin lippu Turkki
13.20,16 Isaac Kimeli
Belgian lippu Belgia
13.54,33 Carlos Mayo
Espanjan lippu Espanja
13.55,19
10 000 metriä Ali Kaya
Turkin lippu Turkki
27.53,38 Mihail Strelkov
Venäjän lippu Venäjä
28.53,94 PB Yassine Rachik
Italia
28.53,99 SB
110 metrin aitajuoksu David Omoregie
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
13,63 Javier Colomo
Espanjan lippu Espanja
13,73 PB Lorenzo Perini
Italia
13,86 SB
400 metrin aitajuoksu Patryk Dobek
Puolan lippu Puola
48,84 PB Jussi Kanervo
Suomen lippu Suomi
49,66 PB Nicolai Hartling
Tanskan lippu Tanska
50,02 PB, NR, NUR
3000 metrin estejuoksu Mitko Tsenov
Bulgarian lippu Bulgaria
8.37,79 Viktor Baharev
Venäjän lippu Venäjä
8.40,75 Osama Zoghlami
Italia
8.42,00
4×100 metrin viesti Guy-Elphège Anouman
Mickael-Meba Zeze
Ken Romain
Stuart Dutamby
Ranskan lippu Ranska
39,36 Marcel Kadlec
Michal Desenský
Jan Jirka
Zdeněk Stromšík
Tšekin lippu Tšekki
39,38 Aleksandr Jelisejev
Dmitri Sytšov
Denis Ogarkov
Kirill Tšernuhin
Venäjän lippu Venäjä
38,87 NUR
4×400 metrin viesti Ludvy Vaillant
Alexandre Divet
Nicolas Courbiere
Thomas Jordier
Ranskan lippu Ranska
3.04,92 NUR Kajetan Duszyński
Patryk Dobek
Bartłomiej Chojnowski
Karol Zalewski
Puolan lippu Puola
3.05,35 Jakob Krempin
Alexander Gladitz
Torben Junker
Marc Koch
Saksan lippu Saksa
3.05,97
20 km kävely Nikolay Markov
Venäjän lippu Venäjä
1.23.49 Alvaro Martin
Espanjan lippu Espanja
1.24.51 Pavel Parshin
Venäjän lippu Venäjä
1.25.26
Korkeushyppy Ilja Ivanjuk
Venäjän lippu Venäjä
230 PB Dmitriy Kroyter
Israelin lippu Israel
224 SB Chris Kandu
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
Eugenio Meloni
Italia
221 SB
221 PB
Seiväshyppy Robert Renner
Slovenian lippu Slovenia
555 PB, NUR Leonid Kobelev
Venäjän lippu Venäjä
555 PB Adrián Valles
Espanjan lippu Espanja
550
Pituushyppy Fabian Heinle
Saksan lippu Saksa
8,14 Radek Juška
Tšekin lippu Tšekki
8,00 Batšana Khorava
Georgia
7,97 NUR
Kolmiloikka Dmitri Tšižikov
Venäjän lippu Venäjä
17,05 Georgi Tsonov
Bulgarian lippu Bulgaria
16,77 Ilja Potaptsev
Venäjän lippu Venäjä
16,46
Kuulantyöntö Filip Mihaljevic
Kroatia
19,35 Bob Bertemes
Luxemburg
19,29 Andrzej Regin
Puolan lippu Puola
19,08 PB
Kiekonheitto Alin Alexandru Firfirica
Romanian lippu Romania
60,64 Wojciech Praczyk
Puolan lippu Puola
58,96 Róbert Szikszai
Unkarin lippu Unkari
58,82
Moukarinheitto Nick Miller
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
74,46 Valeri Pronkin
Venäjän lippu Venäjä
74,29 Bence Pásztor
Unkarin lippu Unkari
74,06
Keihäänheitto Kacper Oleszczuk
Puolan lippu Puola
82,29 PB Maksym Bohdan
Ukrainan lippu Ukraina
82,08 Bernhard Seifert
Saksan lippu Saksa
80,57 SB
Kymmenottelu Pieter Braun
Alankomaiden lippu Alankomaat
8195 Jorge Ureña
Espanjan lippu Espanja
7983 PB Janek Õiglane
Viron lippu Viro
7945 PB
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
100 metriä Rebekka Haase
Saksan lippu Saksa
11,47 Alexandra Burghardt
Saksan lippu Saksa
11,54 Stella Akakpo
Ranskan lippu Ranska
11,55
200 metriä Rebekka Haase
Saksan lippu Saksa
23,16 Anna-Lena Freese
Saksan lippu Saksa
23,22 PB Brigitte Ntiamoah
Ranskan lippu Ranska
23,49
400 metriä Bianca Răzor
Romanian lippu Romania
51,68 =PB Jekaterina Renžina
Venäjän lippu Venäjä
51,51 PB Patrycja Wyciszkiewicz
Puolan lippu Puola
51,63
800 metriä Renelle Lamote
Ranskan lippu Ranska
2.00,19 Anastasija Tkatšuk
Ukrainan lippu Ukraina
2.00,43 Christina Hering
Saksan lippu Saksa
2.00,88 PB
1500 metriä Amela Terzić
Serbian lippu Serbia
4.04,77 NR, NUR, PB Sofia Ennaoui
Puolan lippu Puola
4.04,90 PB Natalija Pryštšepa
Ukrainan lippu Ukraina
4.06,29 PB
5000 metriä Liv Westphal
Ranskan lippu Ranska
15.30,61 NUR, PB Louise Carton
Belgian lippu Belgia
15.32,75 NUR, PB Viktorija Kaljužna
Ukrainan lippu Ukraina
15.38,38 NUR, PB
10 000 metriä Jip Vastenburg
Alankomaiden lippu Alankomaat
32.18,69 Rhona Auckland
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
32.22,79 PB Alice Wright
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
32.46,57 PB
100 metrin aitajuoksu Noemi Zbären
Sveitsin lippu Sveitsi
12,71 PB Karolina Kołeczek
Puolan lippu Puola
12,92 Nadine Visser
Alankomaiden lippu Alankomaat
13,01
400 metrin aitajuoksu Elise Malmberg
Ruotsin lippu Ruotsi
55,88 PB Stina Troest
Tanskan lippu Tanska
56,01 Aurelie Chaboudez
Ranskan lippu Ranska
56,04
3000 metrin estejuoksu Tuğba Güvenç
Turkin lippu Turkki
9.36,14 Maeva Danois
Ranskan lippu Ranska
9.40,89 NUR, PB Emma Oudiou
Ranskan lippu Ranska
9.44,74 PB
4×100 metrin viesti Amelie-Sophie Lederer
Alexandra Burghardt
Rebekka Haase
Anna-Lena Freese
Saksan lippu Saksa
43,47 Martina Favaretto
Irene Siragusa
Anna Bongiorni
Johanelis Herrera Abreu
Italia
44,06 Lena Weiss
Sarah Atcho
Charlène Keller
Noemi Zbären
Sveitsin lippu Sveitsi
42,24 NUR
4×400 metrin viesti Seren Bundy-Davies
Zoey Clark
Victoria Ohuruogu
Kirsten McAslan
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
3.30,07 NUR Małgorzata Curyło
Martyna Dąbrowska
Adrianna Janowicz
Patrycja Wyciszkiewicz
Puolan lippu Puola
3.30,24 Jana Glotova
Julija Spiridonova
Tatjana Zotova
Jekaterina Renžina
Venäjän lippu Venäjä
3.30,78
20 km kävely Marija Ponomarjova
Venäjän lippu Venäjä
1.27.17 PB Anežka Drahotová
Tšekin lippu Tšekki
1.27.25 Ljudmyla Oljanovska
Ukrainan lippu Ukraina
1.28.41
Korkeushyppy Alessia Trost
Italia
190 Nafissatou Thiam
Belgian lippu Belgia
187 Iryna Heraštšenko
Ukrainan lippu Ukraina
187
Seiväshyppy Angelica Bengtsson
Ruotsin lippu Ruotsi
455 Michaela Meijer
Ruotsin lippu Ruotsi
450 Natalja Demidenko
Venäjän lippu Venäjä
435 SB
Pituushyppy Malaika Mihambo
Saksan lippu Saksa
673 Jazmin Sawyers
Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta
671 PB Alina Rotaru
Romanian lippu Romania
669
Kolmiloikka Dovilė Dzindzaletaitė
Liettua
14,23 NR, NUR, PB Elena Andreea Panţuroiu
Romanian lippu Romania
14,13 PB Tetjana Ptaškina
Ukrainan lippu Ukraina
14,05
Kuulantyöntö Viktoryja Kolb
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
17,47 PB Shanice Craft
Saksan lippu Saksa
17,29 SB Sara Gambetta
Saksan lippu Saksa
16,99 SB
Kiekonheitto Shanice Craft
Saksan lippu Saksa
63,83 SB Anna Rüh
Saksan lippu Saksa
61,27 Kristin Pudenz
Saksan lippu Saksa
59,94
Moukarinheitto Alexandra Tavernier
Ranskan lippu Ranska
72,50 Alena Sobaleva
Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä
71,20 Malwina Kopron
Puolan lippu Puola
68,57
Keihäänheitto Christin Hussong
Saksan lippu Saksa
65,60 NUR, PB Kateryna Derun
Ukrainan lippu Ukraina
58,60 SB Liveta Jasiūnaitė
Liettua
55,77 SB
Seitsenottelu Xénia Krizsán
Unkarin lippu Unkari
6303 SB Ljubov Tkatš
Venäjän lippu Venäjä
6055 Ivona Dadic
Itävalta
6033 NR, NUR, PB
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg
1 Saksan lippu Saksa 7 4 5 16
2 Ranskan lippu Ranska 6 1 5 12
3 Venäjän lippu Venäjä 4 7 5 16
4 Puolan lippu Puola 4 5 3 12
5 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 3 3 3 9
6 Turkin lippu Turkki 3 0 0 3
7 Italia 2 2 4 8
8 Romanian lippu Romania 2 1 1 4
9 Ruotsin lippu Ruotsi 2 1 0 3
10 Alankomaiden lippu Alankomaat 2 0 1 3
11 Espanjan lippu Espanja 1 4 2 7
12 Bulgarian lippu Bulgaria 1 1 0 2
13 Valko-Venäjän lippu Valko-Venäjä 1 1 0 2
14 Slovenian lippu Slovenia 1 0 2 3
Unkarin lippu Unkari 1 0 2 3
16 Liettua 1 0 1 2
Sveitsin lippu Sveitsi 1 0 1 2
18 Kroatia 1 0 0 1
Serbian lippu Serbia 1 0 0 1
20 Ukrainan lippu Ukraina 0 3 5 8
21 Tšekin lippu Tšekki 0 3 1 4
22 Belgian lippu Belgia 0 3 0 3
23 Tanskan lippu Tanska 0 1 1 2
24 Israelin lippu Israel 0 1 0 1
Luxemburg 0 1 0 1
Suomen lippu Suomi 0 1 0 1
27 Georgia 0 0 1 1
Itävalta 0 0 1 1
Viron lippu Viro 0 0 1 1
Yhteensä 44 44 45 133

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Yli 50 yleisurheilijan EM-joukkue mitalijahtiin Tallinnaan Yleisurheilu.fi. 30.6.2015. Viitattu 27.8.2015.