Salibandyn maailmanmestaruuskilpailut 2000

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Men's World Floorball Championships 2000
Verdensmesterskapet i innebandy for menn 2000
Wfc2000.gif
Joukkueet A-sarja: 8
B-sarja: 8
Isäntämaa  Norja
Kaupungit Drammen, Sarpsborg, Oslo
Ajankohta 14.–21. toukokuuta 2000
Mitalistit
Gold medal blank.svg Kulta  Ruotsi
Silver medal blank.svg Hopea  Suomi
Bronze medal blank.svg Pronssi  Sveitsi
Pistepörssin voittaja Suomi Tero Karppanen
1998
2002

Salibandyn maailmanmestaruuskilpailut 2000 olivat historian viidennet maailmanmestaruuskilpailut ja kolmannet miesten MM-kisat. Ne pelattiin Norjassa. Mukana oli yhteensä 16 maata kahdessa eri sarjassa. A-sarjassa ja B-sarjassa 8 joukkuetta jaettiin kahteen lohkoon, jossa pelattiin yksinkertainen sarja. Lohkojen kaksi parasta pääsivät välieriin. Mestaruuden vei Ruotsi, toiseksi tuli Suomi ja kolmanneksi Sveitsi.

B - sarja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

15. toukokuuta Saksa Saksa 1 - 2
(0-2, 1-0, 0-0)
Australia Australia
15. toukokuuta Japani Japani 2 - 7
(1-2, 0-1, 1-4)
Puola Puola
16. toukokuuta Saksa Saksa 6 - 1
(3-1, 2-0, 1-0)
Japani Japani
16. toukokuuta Puola Puola 7 - 3
(3-1, 1-0, 3-2)
Australia Australia
18. toukokuuta Puola Puola 3 - 6
(0-2, 2-2, 1-2)
Saksa Saksa
18. toukokuuta Australia Australia 3 - 8
(1-3, 2-1, 0-4)
Japani Japani
Joukkue O V T H Maaliero Pisteet
Saksa Saksa 3 2 0 1 13 - 6 4
Puola Puola 3 2 0 1 17 - 11 4
Japani Japani 3 1 0 2 11 - 16 2
Australia Australia 3 1 0 2 8 - 16 2

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

15. toukokuuta Viro Viro 2 - 2
(1-0, 1-0, 0-2)
Itävalta Itävalta
15. toukokuuta Unkari Unkari 3 - 6
(1-1, 0-2, 2-3)
Iso-Britannia Iso-Britannia
16. toukokuuta Itävalta Itävalta 4 - 4
(1-2, 2-1, 1-1)
Iso-Britannia Iso-Britannia
16. toukokuuta Viro Viro 4 - 4
(0-2, 1-0, 3-2)
Unkari Unkari
18. toukokuuta Iso-Britannia Iso-Britannia 1 - 6
(0-2, 1-2, 0-2)
Viro Viro
18. toukokuuta Itävalta Itävalta 7 - 2
(2-0, 1-1, 4-1)
Unkari Unkari
Joukkue O V T H Maaliero Pisteet
Itävalta Itävalta 3 1 2 0 13 - 8 4
Viro Viro 3 1 2 0 12 - 7 4
Iso-Britannia Iso-Britannia 3 1 1 1 11 - 13 3
Unkari Unkari 3 0 1 2 9 - 17 1

Sijat 15-16[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. toukokuuta Unkari Unkari 4 - 5
(2-1, 2-1, 0-3)
Australia Australia

Sijat 13-14[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. toukokuuta Japani Japani 3 - 4
(1-0, 0-2, 2-2)
Iso-Britannia Iso-Britannia

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. toukokuuta Saksa Saksa 3 - 1
(1-0, 1-1, 1-0)
Viro Viro
19. toukokuuta Itävalta Itävalta 4 - 3
(0-2, 2-1, 2-0)
Puola Puola

Sijat 11-12[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

20. toukokuuta Viro Viro 3 - 2 ja.
(0-0, 1-1, 1-1, 1-0)
Puola Puola

B-sarjan loppuottelu (Sijat 9-10)[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

20. toukokuuta Germany Saksa 3 - 2
(1-0, 1-1, 1-0)
Itävalta Itävalta


Saksa A-sarjaan.

A - sarja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

14. toukokuuta Norja Norja 6 - 2
(0-0, 4-1, 2-1)
Latvia Latvia
14. toukokuuta Ruotsi Ruotsi 3 - 2
(0-1, 0-1, 3-0)
Tanska Tanska
16. toukokuuta Tanska Tanska 3 - 2
(0-0, 1-0, 2-2)
Latvia Latvia
16. toukokuuta Ruotsi Ruotsi 10 - 1
(2-0, 2-1, 6-0)
Norja Norja
18. toukokuuta Latvia Latvia 2 - 5
(1-2, 0-2, 1-1)
Ruotsi Ruotsi
18. toukokuuta Norja Norja 1 - 1
(1-0, 0-0, 0-1)
Tanska Tanska
Joukkue O V T H Maaliero Pisteet
Ruotsi Ruotsi 3 3 0 0 18 - 5 6
Tanska Tanska 3 1 1 1 6 - 6 3
Norja Norja 3 1 1 1 8 - 13 3
Latvia Latvia 3 0 0 3 6 - 14 0

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

15. toukokuuta Tšekki Tšekki 5 - 1
(1-0, 2-0, 2-1)
Venäjä Venäjä
15. toukokuuta Sveitsi Sveitsi 3 - 5
(0-2, 2-0, 1-3])
Suomi Suomi
16. toukokuuta Sveitsi Sveitsi 3 - 2
(1-1, 0-1, 2-0)
Tšekki Tšekki
16. toukokuuta Suomi Suomi 10 - 0
(4-0, 1-0, 5-0)
Venäjä Venäjä
18. toukokuuta Venäjä Venäjä 1 - 11
(0-3, 1-3, 0-5)
Sveitsi Sveitsi
18. toukokuuta Tšekki Tšekki 2 - 2
(1-2, 0-0, 1-0)
Suomi Suomi
Joukkue O V T H Maaliero Pisteet
Suomi Suomi 3 2 1 0 17 - 5 5
Sveitsi Sveitsi 3 2 0 1 17 - 8 4
Tšekki Tšekki 3 1 1 1 9 - 6 3
Venäjä Venäjä 3 0 0 3 2 - 26 0

Sijat 7-8[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. toukokuuta Venäjä Venäjä 4 - 5
(0-1, 1-2, 3-2)
Latvia Latvia

Sijat 5-6[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. toukokuuta Norja Norja 5 - 2
(1-0, 2-1, 2-1)
Tšekki Tšekki

Välierät[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

20. toukokuuta Ruotsi Ruotsi 8 - 2
(3-0, 3-1, 2-1)
Sveitsi Sveitsi
20. toukokuuta Suomi Suomi 6 - 1
(1-0, 4-1, 1-0)
Tanska Tanska

Pronssiottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

21. toukokuuta Sveitsi Sveitsi 4 - 2
(2-2, 2-0, 0-0)
Tanska Tanska

Loppuottelu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

21. toukokuuta Ruotsi Ruotsi 5 - 3
(1-1, 3-0, 1-2)
Suomi Suomi

Lopputulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Ruotsi Ruotsi
  2. Suomi Suomi
  3. Sveitsi Sveitsi
  4. Tanska Tanska
  5. Norja Norja
  6. Tšekki Tšekki
  7. Latvia Latvia
  8. Venäjä Venäjä
  9. Saksa Saksa
  10. Itävalta Itävalta
  11. Viro Viro
  12. Puola Puola
  13. Iso-Britannia Iso-Britannia
  14. Japani Japani
  15. Australia Australia
  16. Unkari Unkari

Pistepörssi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

A-sarja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Nimi Ottelut Maalit Syötöt Pisteet
1. Suomi Tero Karppanen 5 6 3 9
2. Ruotsi Martin Olofsson 5 5 4 9
3. Sveitsi Daniel Telli 5 4 5 9
4. Ruotsi Anders Hellgård 5 3 6 9
5. Ruotsi Magnus Augustsson 5 5 3 8
6. Ruotsi Jonathan Kronstrand 5 3 5 8
7. Suomi Mikael Järvi 5 5 2 7
8. Tšekki Radim Cepek 4 4 3 7
8. Suomi Jaakko Hintikka 5 4 3 7
10. Norja Willy Fauskanger 4 5 1 6

B-sarja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Nimi Ottelut Maalit Syötöt Pisteet
1. Itävalta Kenneth Schreiner 5 8 2 10
2. Puola Leszek Dziobon 5 6 1 7
3. Saksa Tom Genenz 5 3 4 7
4. Iso-Britannia Peter Powell 4 2 5 7
5. Unkari Kriztián Nádor 4 6 0 6
6. Iso-Britannia Thomas Cook 4 4 2 6
7. Puola Ryszard Kaczmarczyj 5 2 4 6
8. Itävalta John Howchin 4 1 5 6
8. Unkari Bence Vadocz 4 1 5 6
10. Itävalta Oliver Pucher 5 0 6 6

Turnauksen tähdistökentällinen[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Tanska Morten Andersen
  • Ruotsi Johan Davidsson
  • Suomi Vesa Punkari
  • Suomi Mika Kohonen
  • Ruotsi Martin Olofsson
  • Suomi Tero Karppanen

Mitalistijoukkueiden pelaajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kultaa: Ruotsi Ruotsi

Mårten Blixt, Stefan Mattsson, Andreas Olsson, Joakim Bäckström, Adam Lindberg, Jakob Olofsson, Johan Davidsson, Jimmy Gunnstedt, Johannes Gustafsson, Michael Östlund, Jonathan Kronstrand, Andreas Hedlund, Jonas Eriksson, Mikael Holmer, Anders Hellgård, Mats Ågren, Per Svensson, Martin Olofsson, Mikael Gunnarzon, Peter Fischerström, Magnus Augustsson, Niklas Jihde, Anders Forsström

Hopeaa: Suomi Suomi

Jussi Heikkinen, Timo Ketonen, Jussi Viitanen, Jori Isomäki, Juha-Matti Sepponen, Tero Karppanen, Jarkko Savenius, Jarno Heiskanen, Pasi Berndtson, Juuso Kiviharju, Janne Tähkä, Hannes Öhman, Esa Jussila, Jari-Pekka Lehtonen, Vesa Punkari, Juho Seppälä, Raine Laine, Teppo Rantala, Mikael Järvi, Vilhelm Sandström, Jaakko Hintikka, Mika Kohonen, Petri Huttunen

Pronssia: Sveitsi Sveitsi

Mark Wolf, Reto Ryffel, Markus Koch, Matthias Ogg, Andri Bösch, Thomas Weber, Anton Gansner, Adrian Capatt, Flurin Bösch, Matthias Hofbauer, Rolf Kern, Marcel Kaltenbrunner, Simon Alder, Reto Weber, Daniel Telli, Alex Matt, Pierin Menzli, Ralf Hardegger, Ueli Reinmann, Andreas Brägger, Thomas Engel, Reto Luginbühl

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]