Lentopallon miesten Euroopan-mestaruuskilpailut 2017

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Lentopallon Euroopan-mestaruuskilpailut 2017 pelattiin Puolassa 24. elokuuta –3. syyskuuta.

Osallistuvat maat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Pelipaikat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Turnaus pelataan viidessä eri kisapaikassa.

Avausillan ottelu Lohko A Lohko B Lohko D, neljännesvälierät ja puolivälierät Lohko C, neljännesvälierät, puolivälierät, mitalipelit
Varsova Gdańsk / Sopot Szczecin Katowice Krakova
PGE Narodowy Ergo Arena Azoty Arena Spodek Tauron Arena
Kapasiteetti: 62 640 Kapasiteetti: 11 409 Kapasiteetti: 5 403 Kapasiteetti: 11 500 Kapasiteetti: 15 328
Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg GdanskSopot ErgoArena 20110603.jpg 1506 Arena Szczecin ZS.jpg Katowice Spodek- nowa iluminacja.jpg Kraków Arena z lotu ptaa.JPG

Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Alkulohkoissa joukkueiden järjestys määräytyy ensisijaisesti voitettujen otteluiden määrän perusteella. Toissijaisesti ratkaisevat ottelupisteet, joita saa 3-0 ja 3-1 -voitosta 3, 3-2 -voitosta 2 ja 2-3 -tappiosta 1. Voittojen ja ottelupisteiden ollessa tasan ratkaisee eräsuhde, sitten eräpisteiden suhde ja lopuksi keskinäinen ottelu.

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Serbia 3 0 8 9 2 4.500 261 239 1.092
2  Puola 2 1 6 6 3 2.000 215 205 1.049
3  Suomi 1 2 2 3 8 0.375 245 263 0.932
4  Viro 0 3 2 4 9 0.444 276 290 0.952
A-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
24. elokuuta Suomi  3–2  Viro 25–21 25–22 25–27 22–25 15–9
24. elokuuta Puola  0–3  Serbia 22–25 22–25 20–25
26. elokuuta Viro  2–3  Serbia 23–25 25–16 25–21 20–25 12–15
26. elokuuta Suomi  0–3  Puola 23–25 21–25 19–25
28. elokuuta Serbia  3–0  Suomi 25–20 25–18 34–32
28. elokuuta Viro  0–3  Puola 21–25 24–26 22–25

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Saksa 3 0 8 9 2 4.500 256 217 1.180
2  Italia 2 1 7 8 3 2.667 255 233 1.094
3  Tšekki 1 2 3 3 7 0.429 231 238 0.971
4  Slovakia 0 3 0 1 9 0.111 200 254 0.787
B-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
25. elokuuta Tšekki  3–1  Slovakia 25–19 28–30 25–16 25–17
25. elokuuta Saksa  3–2  Italia 25–22 21–25 19–25 25–19 15–8
27. elokuuta Slovakia  0–3  Italia 14–25 19–25 20–25
27. elokuuta Tšekki  0–3  Saksa 19–25 14–25 20–25
28. elokuuta Slovakia  0–3  Saksa 18–25 24–26 23–25
28. elokuuta Italia  3–0  Tšekki 27–25 28–26 26–24

Lohko C[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Venäjä 3 0 9 9 0 MAX 232 192 1.208
2  Bulgaria 2 1 6 6 3 2.000 218 202 1.079
3  Slovenia 1 2 3 3 6 0.500 217 216 1.005
4  Espanja 0 3 0 0 9 0.000 173 230 0.752
C-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
24. elokuuta Bulgaria  0–3  Venäjä 23–25 20–25 19–25
24. elokuuta Espanja  0–3  Slovenia 25–27 15–25 16–25
26. elokuuta Venäjä  3–0  Slovenia 27–25 30–28 25–22
26. elokuuta Bulgaria  3–0  Espanja 25–15 28–26 25–21
28. elokuuta Slovenia  0–3  Bulgaria 22–25 26–28 17–25
28. elokuuta Venäjä  3–0  Espanja 25–19 25–13 25–23

Lohko D[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sija Joukkue Ottelut Erät Eräpisteet
Voitot tappiot Pisteet Voitot tappiot eräsuhde Voitot tappiot suhde
1  Belgia 3 0 7 9 4 2.250 299 281 1.064
2  Ranska 2 1 6 8 5 1.600 294 291 1.010
3  Turkki 1 2 4 5 7 0.714 277 276 1.004
4  Alankomaat 0 3 1 3 9 0.333 263 285 0.923
D-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
25. elokuuta Alankomaat  1–3  Turkki 19–25 22–25 25–21 22–25
25. elokuuta Ranska  2–3  Belgia 22–25 25–23 21–25 25–23 12–15
27. elokuuta Turkki  2–3  Belgia 22–25 25–22 25–21 25–27 16–18
27. elokuuta Alankomaat  2–3  Ranska 22–25 25–23 25–21 28–30 12–15
28. elokuuta Belgia  3–0  Alankomaat 25–21 25–21 25–21
28. elokuuta Turkki  0–3  Ranska 23–25 23–25 22–25

Pudotuspelit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Neljännesvälierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 30. elokuuta 17.30 Bulgaria  3–1  Suomi 23-25 25-21 25-11 25-12
2 30. elokuuta 17.30 Italia  3–0  Turkki 25-16 25-17 31-29
3 30. elokuuta 20.30 Puola  0–3  Slovenia 21-25 21-25 19-25
4 30. elokuuta 20.30 Ranska  1–3  Tšekki 21-25 25-21 21-25 20-25
Puolivälierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 31. elokuuta 17.30 Venäjä  3–0  Slovenia 25-17 25-19 25-19
2 31. elokuuta 17.30 Saksa  3–1  Tšekki 25-22 16-25 25-23 25-20
3 31. elokuuta 20.30 Serbia  3–0  Bulgaria 25-21 25-22 28-26
4 31. elokuuta 20.30 Belgia  3–0  Italia 25-21 25-11 25-23
Välierät 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
1 2. syyskuuta 17.30 Serbia  2–3  Saksa 26-24 25-15 18-25 25-27 13-15
2 2. syyskuuta 20.30 Venäjä  3–0  Belgia 25-14 25-17 25-17
Pronssiottelu 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
3. syyskuuta 17.30 Serbia  3–2  Belgia 25-17 22-25 19-25 25-22 15-12
Loppuottelu 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
3. syyskuuta 20.30 Saksa  2–3  Venäjä 19-25 25-20 22-25 25-17 13-15

Lopulliset sijoitukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Joukkue
1.  Venäjä
2.  Saksa
3.  Serbia
4.  Belgia
5.  Italia
6.  Bulgaria
7.  Slovenia
8.  Tšekki
9.  Ranska
10.  Puola
11.  Turkki
12.  Suomi
13.  Viro
14.  Alankomaat
15.  Slovakia
16.  Espanja

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]