Siirry sisältöön

Baseballin Euroopan-mestaruuskilpailujen B-sarja 2017

Wikipediasta

Baseballin B-sarjan EM-karsinnat pelattiin 24.-29. heinäkuuta 2017 Belgradissa, Serbiassa ja Miejska Gorkassa, Puolassa. Ryhmien voittajat Itävalta ja Liettua karsivat paikasta pääsarjaan kesäksi 2019. Kreikka ja Ukraina ottavat vauhtia karsintojen C-sarjasta.

Serbian lohko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

A-lohko:

joukkue Ot. V H AVG Itävalta Israel Sveitsi Serbia Bulgaria Kreikka
 Itävalta541.8004-3-14-415-216-6
 Israel532.600-10-015-010-2-
 Sveitsi532.60012-1-24-11-6-1
 Serbia523.400---10-922-5
 Bulgaria523.400--12-9-12-7
 Kreikka514.200-2-1---

Loppuottelu: Itävalta - Israel 12–2

joukkue Ot. V H AVG Venäjä Liettua Slovakia Valko-Venäjä Puola Ukraina
 Venäjä541.800-6-015-05-15-0
 Liettua532.60011-1010-63-2--
 Slovakia523.400--13-55-4-
 Valko-Venäjä523.400---7-64-3
 Puola523.400-10-0--19-5
 Ukraina523.400-3-29-2--

Loppuottelu: Venäjä - Liettua 3–8