Siirry sisältöön

Baseballin Euroopan-mestaruuskilpailut 2014

Wikipediasta

Vuoden 2014 Baseballin Euroopan-mestaruuskilpailut on miesten kansainvälinen baseballturnaus Tšekissä ja Saksassa.[1] Turnaus pelattiin 12.-21. syyskuuta ja pelipaikkoina toimivat Tšekissä Ostrava, Trebic ja Brno sekä Saksassa Regensburg.[2]

Kymmenen parasta joukkuetta vuoden 2012 kilpailuista selviytyi suoraan turnaukseen.

12 joukkuetta pelasi B-sarjan turnauksissa 22.-27. heinäkuuta 2013. Iso-Britannia (11. vuonna 2012) ja Venäjä (12. vuonna 2012) selvisivät EM-turnaukseen.

Tšekin lohko Regensburgin lohko
 Kroatia10. EM-kisoissa 2012  Belgia9. EM-kisoissa 2012
 Tšekki5. EM-kisoissa 2012  Ranska8. EM-kisoissa 2012
 Kreikka7. EM-kisoissa 2012  Saksa4. EM-kisoissa 2012
 Alankomaat Hopeaa EM-kisoissa 2012  Iso-BritanniaB-sarjan Zürichin lohkon voittaja 2013
 VenäjäB-sarjan Wienin lohkon voittaja 2013  Italia Kultaa EM-kisoissa 2012
 Espanja Pronssia EM-kisoissa 2012  Ruotsi6. EM-kisoissa 2012

Regensburgin lohko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
joukkue Ot. V H AVG Italia Ranska Saksa Belgia Yhdistynyt kuningaskunta Ruotsi
 Italia5501.00012-285-1--12-3
 Ranska541.800-3-25-4--
 Saksa532.600--6-29-012-8
 Belgia523.4007-12--5-0-
 Iso-Britannia514.2001-375-910---
 Ruotsi505.000-3-8-0-1161-7

Tšekin lohko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
joukkue Ot. V H AVG Alankomaat Espanja Tšekki Venäjä Kroatia Kreikka
 Alankomaat5501.00019-777-05--11-07
 Espanja541.800-9-212-0718-26-
 Tšekki532.600--5-013-217-26
 Venäjä514.2001-128---14-17
 Kroatia514.2002-195--10-3-
 Kreikka514.200-3-15--10-07

Alankomaiden ja Tšekin välinen ottelu keskeytyi sateen takia. Ison-Britannian ja Ranskan välisessä kamppailussa siirryttiin jatkovuoropariin tilanteessa 4–4. Yläindeksi tuloksen perässä ilmoittaa pelattujen vuoroparien määrän silloin kun se poikkeaa normaalista yhdeksästä. Ottelu keskeytetään, kun joukkue johtaa vähintään 10 juoksulla vuoroparin täyttyessä.

Lohkojen kolme parasta pelaavat ylemmässä jatkosarjassa (lohko C). Alkulohkojen neljänsiksi sijoittuneet pelaavat ottelun sijoista 7–8 ja lohkojen kaksi heikointa pelaavat alemmassa jatkosarjassa (lohko D). Alkulohkossa toisensa kohdanneet joukkueet eivät kohtaa uudelleen jatkosarjassa, vaan niiden keskinäisen ottelun tulos seuraa mukana jatkosarjan taulukkoon. C lohkon kaksi parasta pelaavat loppuottelussa.

joukkue Ot. V H AVG Alankomaat Italia Espanja Tšekki Saksa Ranska
 Alankomaat5501.000----14-5
 Italia541.8000-56-4---
 Espanja532.600---4-310-5
 Tšekki514.200-1-9---
 Saksa514.2004-10--5-2-
 Ranska514.200---3-147-

Ottelu 7. sijasta

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Belgia – Venäjä 12-28
joukkue Ot. V H AVG Yhdistynyt kuningaskunta Kreikka Ruotsi Kroatia
 Iso-Britannia3301.00010-4-9-0
 Kreikka312.333---
 Ruotsi312.333-2-0-
 Kroatia312.333--11-10
Alankomaat – Italia 6-3

Lopulliset sijoitukset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sija Joukkue Vo Häv
Kultaa  Alankomaat 90
Hopeaa  Italia 72
Pronssia  Espanja 62
4  Tšekki 44
5  Saksa 44
6  Ranska 44
7  Belgia 33
8  Venäjä 15
9  Iso-Britannia 34
10  Kreikka 16
B-sarjaan putosivat
11  Ruotsi 16
12  Kroatia 25

[3]

Euroopan mestari 2014

Alankomaat 21. mestaruus