Siirry sisältöön

Baseballin Euroopan-mestaruuskilpailut 2010

Wikipediasta

Baseballin seniorien Euroopan-mestaruuskilpailut käytiin Saksassa 23. heinäkuuta – 1. elokuuta. Mestaruuden voitti Italia. Kilpailuihin järjestettiin karsintaturnaukset kesällä 2008. Kaikkiaan 12 joukkuetta osallistui lopputurnaukseen.

joukkue Ot. V H AVG Italia Kreikka Ruotsi Yhdistynyt kuningaskunta Espanja Kroatia
 Italia541.8009-113-1
 Kreikka532.6001-134-3
 Ruotsi532.6003-29-1212-2
 Iso-Britannia523.4002-121-45-1
 Espanja523.4009-1316-67-6
 Kroatia514.20013-11-10
joukkue Ot. V H AVG Alankomaat Saksa Ranska Tšekki Belgia Ukraina
 Alankomaat5501.0003-010-012-2
 Saksa541.80010-96-28-4
 Ranska532.6006-18-210-2
 Tšekki523.4001-710-1
 Belgia514.2000-109-0
 Ukraina505.0000-101-11
joukkue Ot. V H AVG Italia Alankomaat Saksa Kreikka Ruotsi Ranska
 Italia541.8008-69-2
 Alankomaat541.8003-1115-0
 Saksa532.60017-88-0
 Kreikka523.4000-10
 Ruotsi523.4003-2
 Ranska505.0005-14

Alkulohkoissa pelatut keskinäiset ottelut laskettiin mukaan loppusarjan taulukkoon.

Finaaliottelu
Italia – Alankomaat 8-4 Boxscore[vanhentunut linkki]
Italia voitti Euroopan mestaruuden

Sijoitusottelu

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Iso-Britannia – Tšekki 4-8
Tšekki sijoittui 7. - Iso-Britannia 8.

Lopulliset sijoitukset

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sija Joukkue Vo Häv
Kultaa  Italia 81
Hopeaa  Alankomaat 72
Pronssia  Saksa 62
4  Kreikka 44
5  Ruotsi 44
6  Ranska 35
7  Tšekki 33
Karsintaan putosivat
8  Iso-Britannia 24
9  Espanja 23
10  Belgia 14
11  Kroatia 14
12  Ukraina 05

Euroopan mestari 2010

Italia 9. mestaruus