Ero sivun ”Ligue 1 -kausi 2006–2007” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
Rivi 90: | Rivi 90: | ||
| - || [[Seydou Keita]] || [[Kuva:Flag of Mali.svg|20px]] || [[Mali]] || [[RC Lens]] || 11 |
| - || [[Seydou Keita]] || [[Kuva:Flag of Mali.svg|20px]] || [[Mali]] || [[RC Lens]] || 11 |
||
|- |
|- |
||
| - || [[Aruna Dindane]] || [[Kuva:Flag of Cote d'Ivoire.svg|20px]] || [[Norsunluurannikko]] || 11 |
| - || [[Aruna Dindane]] || [[Kuva:Flag of Cote d'Ivoire.svg|20px]] || [[Norsunluurannikko]] || [[RC Lens]] 11 |
||
|} |
|} |
||
Versio 4. kesäkuuta 2007 kello 09.06
Ligue 1 -kausi 2006–2007 päättyi Olympique Lyonnais'n ennätykselliseen kuudenteen perättäiseen mestaruuteen. Lyonin ero liigassa toiseksi tulleeseen Olympique de Marseilleen oli 17 pistettä. Sarja oli myös todella tasainen Lyonin takana, sillä joukkueet sijoilla 3-15 mahtuivat 10 pisteen sisään.
Lopputulokset
Sijoitus | Joukkue | Pisteet | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Olympique Lyonnais | 81 | 38 | 24 | 9 | 5 | 64 - 27 |
2. | Olympique de Marseille | 64 | 38 | 19 | 7 | 12 | 53 - 38 |
3. | Toulouse FC | 58 | 38 | 17 | 7 | 14 | 44 - 43 |
4. | Stade Rennais | 57 | 38 | 14 | 15 | 9 | 38 - 30 |
5. | RC Lens | 57 | 38 | 15 | 12 | 11 | 47 - 41 |
6. | Tiedosto:FC Girondins de Bordeaux'n logo.svg FC Girondins de Bordeaux | 57 | 38 | 16 | 9 | 13 | 39 - 35 |
7. | FC Sochaux | 57 | 38 | 15 | 12 | 11 | 46 - 48 |
8. | AJ Auxerre | 54 | 38 | 13 | 15 | 10 | 41 - 41 |
9. | AS Monaco FC | 51 | 38 | 13 | 12 | 13 | 45 - 38 |
10. | Tiedosto:Lille OSC-n logo.svg Lille OSC | 50 | 38 | 13 | 11 | 14 | 45 - 43 |
11. | Tiedosto:AS Saint-Étiennen logo.svg AS Saint-Étienne | 49 | 38 | 14 | 7 | 17 | 52 - 50 |
12. | Le Mans UC | 49 | 38 | 11 | 16 | 11 | 45 - 46 |
13. | Tiedosto:AS Nancy-Lorrainen logo (2006).svg AS Nancy-Lorraine | 49 | 38 | 13 | 10 | 15 | 37 - 44 |
14. | Tiedosto:FC Lorient-Bretagne Sud.svg FC Lorient-Bretagne Sud | 49 | 38 | 12 | 13 | 13 | 33 - 40 |
15. | Paris Saint-Germain | 48 | 38 | 12 | 12 | 14 | 42 - 42 |
16. | Tiedosto:OGC Nicen logo.svg OGC Nice | 43 | 38 | 9 | 16 | 13 | 34 - 40 |
17. | Valenciennes FC | 43 | 38 | 11 | 10 | 17 | 36 - 48 |
18. | ESTAC Troyes | 39 | 38 | 9 | 12 | 17 | 39 - 54 |
19. | CS Sedan Ardennes | 35 | 38 | 7 | 14 | 17 | 46 - 58 |
20. | Tiedosto:FC Nantes Atlantiquen logo.svg FC Nantes Atlantique | 34 | 38 | 7 | 13 | 18 | 29 - 49 |
Jaetut europaikat
- Kaksi parasta joukkuetta, eli Lyon ja Marseille pääsevät suoraan tulevan kauden Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Kolmanneksi sijoittunut Toulouse karsii paikastaan Mestarien liigan kolmannella karsintakierroksella.
- Neljänneksi sijoittunut Rennes osallistuu tulevan kauden UEFA Cupiin. Lisäksi Coupe de Francen voittanut FC Sochaux ja Coupe de la Liguen voittanut Bordeaux pääsevät UEFA Cupiin.
- Sijalle 5 sijoittunut RC Lens saa oikeuden osallistua Intertoto Cupiin.
Putoajat ja nousijat
- Sarjan kolme viimeistä joukkuetta, ESTAC Troyes, CS Sedan Ardennes ja FC Nantes Atlantique putoavat Ligue 2:een. Nantes'n ennätyspitkä pääsarjakausi sai näin ollen päätöksensä. Joukkue oli pelannut yhtäjaksoisesti ylimmällä sarjatasolla vuodesta 1963.
- Tilalle nousevat Ligue 2:sta FC Metz, SM Caen sekä RC Strasbourg.
Maalipörssin parhaat
Sijoitus | Pelaaja | Kansallisuus | Joukkue | Maalit | |
---|---|---|---|---|---|
1. | Pauleta | Portugali | Paris Saint-Germain | 15 | |
2. | Steve Savidan | Ranska | Valenciennes FC | 13 | |
3. | Grafite | Brasilia | Le Mans UC | 12 | |
- | Ismaël Bangoura | Guinea | Le Mans UC | 12 | |
- | Mamadou Niang | Senegal | Olympique de Marseille | 12 | |
6. | Fred | Brasilia | Olympique Lyonnais | 11 | |
- | John Utaka | Nigeria | Stade Rennais | 11 | |
- | Johan Elmander | Ruotsi | Toulouse FC | 11 | |
- | Frédéric Piquionne | Ranska | AS Monaco | 11 | |
- | Seydou Keita | Mali | RC Lens | 11 | |
- | Aruna Dindane | Norsunluurannikko | RC Lens 11 |
Aiheesta muualla
- [1] (ranskaksi)