Siirry sisältöön

Koripallon naisten SM-sarjakausi 1990–1991

Wikipediasta
Koripallon naisten SM-sarja 1990–1991
Joukkueita 8
Sarjan MVP Suomi Michele Andrew
(KaPo)
Korikuningatar Liettua Ingrida Jonkutė
(Pyrintö)
Runkosarjan voittaja Karhun Pojat
Mitalistit
Kultaa Pussihukat
Hopeaa Forssan Alku
Pronssia Karhun Pojat
← < 1989–1990 1991–1992 > →

Koripallon naisten SM-sarjakaudella 1991–1992 Pussihukat Vantaalta voitti seuran ensimmäisen Suomen mestaruuden. Hopeaa voitti Forssan Alku ja pronssia Karhun Pojat Helsingistä. Pussihukat voitti loppuottelusarjan voitoin 3-1.

Runkosarja pelattiin kahdeksan joukkueen kaksinkertaisena sarjana, jonka kuusi parasta selvisivät kevään jatkosarjaan. Jatkoon selvinneet joukkueet pelasivat keskenään kaksinkertaisen sarjan. Jatkosarjan neljä parasta selviytyivät pudotuspeleihin.

Välierissä kohtasivat jatkosarjan voittaja Karhun Pojat ja sarjan neljäs Pussihukat sekä sarjan sijoille 2 ja 3 sijoittuneet Kotkan Työväen Palloilijat ja Forssan Alku. Sekä välierät että loppuottelut pelattiin paras viidestä -järjestelmällä. Pronssimitalit jaettiin pelaamalla kaksi ottelua, joiden yhteistulos ratkaisi voittajan.

SM-sarjasta putosi Tampereen Pyrintö ja seuraavaksi kaudeksi sarjaan nousi Tapiolan Honka Espoosta.

Jatkosarjaan
# Joukkue O V T P
1Karhun Pojat1412224
2Kotkan Työväen Palloilijat149518
3Forssan Alku148616
4Turun Riento148616
5Sampo Basket146812
6Pussihukat145910
7Tampereen Pyrintö144108
8Forssan Koripojat144108
Pudotuspeleihin
# Joukkue O V T P
1Karhun Pojat2420440
2Kotkan Työväen Palloilijat2415930
3Forssan Alku24121224
4Pussihukat24121224
5Turun Riento24111322
6Sampo Basket2481616
Välierät Loppuottelut
      
1 Karhun Pojat 1
4 Pussihukat 3
3 Forssan Alku 1
4 Pussihukat 3
2 KTP 1
3 Forssan Alku 3 Pronssiottelu
1 Karhun Pojat 134
2 KTP 133


Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.