GP2 Britannian Grand Prix 2014

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Yhdistynyt kuningaskunta GP2 Britannian Grand Prix 2014
5. osakilpailu 11 osakilpailusta kaudella 2014.
Silverstone circuit.svg
Päivämäärä 5. heinäkuuta 2014
Sijainti Silverstone Circuit, Northamptonshire, Yhdistynyt kuningaskunta
Rata Moottorirata
5,891 km
Lauantain kilpailu
Pituus 29 kierrosta
Sää Weather-clear.svg Aurinkoinen
Paalupaikka
Kuljettaja Italia Raffaele Marciello
Talli Racing Engineering
Aika 1.40,445
Nopein kierros
Kuljettaja Uusi-Seelanti Mitch Evans
Talli RT Russian Time
Aika 1.42,297 (kierroksella 22)
Palkintokoroke
Ensimmäinen Uusi-Seelanti Mitch Evans (RT Russian Time)
Toinen Yhdistynyt kuningaskunta Jolyon Palmer (DAMS)
Kolmas Belgia Stoffel Vandoorne (ART Grand Prix)
Sunnuntain kilpailu
Pituus 21 kierrosta
Sää Weather-clear.svg Aurinkoinen
Paalupaikka
Kuljettaja {{{{{paalulta lähtijän maa genetiivissä2}}} lippu}} {{{paalulta lähtijä2}}}
Talli {{{paalulta lähtijän talli2}}}
Aika {{{paaluaika2}}}
Nopein kierros
Kuljettaja Monaco Stefano Coletti
Talli Racing Engineering
Aika 1.42,460 (kierroksella 6)
Palkintokoroke
Ensimmäinen Brasilia Felipe Nasr (Carlin)
Toinen Monaco Stefano Coletti (Racing Engineering)
Kolmas Venezuela Johnny Cecotto, Jr. (Trident)
Felipe Nasr voitti sunnuntain sprintti kilpailun.

GP2 Britannian Grand Prix 2014 oli GP2-kauden 2014 viides osakilpailu, joka ajettiin 5.–6. heinäkuuta Silverstonen moottoriradalla Englannissa. Kilpailu ajettiin Formula 1:sten Britannian GP:n ohessa.

Lauantain kilpailun voittoon ajoi Russian Time -tallin kuljettaja Mitch Evans. Sunnuntain kilpailun voitti Carlin -tallin Felipe Nasr.

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Aika-ajo[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Aika Lähtöruutu
1 5 Italia Raffaele Marciello Racing Engineering 1:40.445 1
2 7 Iso-Britannia Jolyon Palmer DAMS 1:40.472 2
3 1 Uusi-Seelanti Mitch Evans RT Russian Time 1:40.478 3
4 4 Kolumbia Julian Leal Carlin 1:40.484 4
5 10 Belgia Stoffel Vandoorne ART Grand Prix 1:40.646 5
6 3 Brasilia Felipe Nasr Carlin 1:40.658 6
7 21 Tanska Marco Sørensen MP Motorsport 1:40.658 7
8 8 Monaco Stéphane Richelmi DAMS 1:40.762 8
9 23 Venezuela Johnny Cecotto, Jr. Trident Racing 1:40.845 9
10 11 Saksa Daniel Abt Hilmer Motorsport 1:40.880 10
11 6 Monaco Stefano Coletti Racing Engineering 1:40.885 11
12 26 Ranska Arthur Pic Campos Racing 1:40.961 12
13 15 Sveitsi Simon Trummer Rapax 1:41.064 13
14 18 Indonesia Rio Haryanto EQ8 Caterham Racing 1:41.166 14
15 22 Espanja Sergio Canamasas Trident Racing 1:41.196 15
16 19 Yhdysvallat Alexander Rossi EQ8 Caterham Racing 1:41.235 16
17 14 Iso-Britannia Adrian Quaife-Hobbs Rapax 1:41.252 17
18 20 Alankomaat Daniël de Jong MP Motorsport 1:41.330 18
19 24 Ranska Nathanaël Berthon Venezuela GP Lazarus 1:41.362 19
20 12 Iso-Britannia Jon Lancaster Hilmer Motorsport 1:41.362 20
21 25 Yhdysvallat Conor Daly Venezuela GP Lazarus 1:41.556 21
22 27 Japani Kimiya Sato Campos Racing 1:41.686 22
23 17 Brasilia André Negrão Arden International 1:41.908 23
24 9 Japani Takuya Izawa ART Grand Prix 1:42.003 24
25 16 Itävalta René Binder Arden International 1:42.373 25
26 2 Venäjä Artem Markelov RT Russian Time 1:42.724 26
Lähde:[1]

Pitkä kilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Kierrokset Aika/Kesketys Lähtöruutu Pisteet
1 1 Uusi-Seelanti Mitch Evans RT Russian Time 29 50:56.307 3 25+2
2 7 Iso-Britannia Jolyon Palmer DAMS 29 +4.941 2 18
3 10 Belgia Stoffel Vandoorne ART Grand Prix 29 +25.680 5 15
4 6 Monaco Stefano Coletti Racing Engineering 29 +32.077 11 12
5 4 Kolumbia Julian Leal Carlin 29 +31.912 4 10
6 23 Venezuela Johnny Cecotto, Jr. Trident Racing 29 +32.225 9 8
7 3 Brasilia Felipe Nasr Carlin 29 +32.977 7 6
8 8 Monaco Stéphane Richelmi DAMS 29 +34.849 8 4
9 21 Tanska Marco Sørensen MP Motorsport 29 +35.055 7 2
10 11 Saksa Daniel Abt Hilmer Motorsport 29 +40.275 10 1
11 26 Ranska Arthur Pic Campos Racing 29 +43.017 12
12 19 Yhdysvallat Alexander Rossi EQ8 Caterham Racing 29 +44.568 16
13 14 Iso-Britannia Adrian Quaife-Hobbs Rapax 29 +45.715 17
14 25 Yhdysvallat Conor Daly Venezuela GP Lazarus 29 +47.455 21
15 22 Espanja Sergio Canamasas Trident Racing 29 +49.565 15
16 9 Japani Takuya Izawa ART Grand Prix 29 +56.175 24
17 24 Ranska Nathanaël Berthon Venezuela GP Lazarus 29 +57.811 19
18 2 Venäjä Artem Markelov RT Russian Time 29 +1:00.948 26
19 20 Alankomaat Daniël de Jong MP Motorsport 29 +1:01.667 18
20 17 Brasilia André Negrão Arden International 29 +1:03.906 23
21 18 Indonesia Rio Haryanto EQ8 Caterham Racing 29 +1:04.778 14
22 23 Iso-Britannia Jon Lancaster Hilmer Motorsport 29 +1:05.083 20
23 27 Japani Kimiya Sato Campos Racing 29 +1:18.405 22
24 16 Itävalta René Binder Arden International 27 +2 kierrosta 25
25 15 Sveitsi Simon Trummer Rapax 26 +3 kierrosta 13
Kesk. 5 Italia Raffaele Marciello Racing Engineering 14 DNF 1 0+4
Lähde:[2]

Sprintti kilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Kierrokset Aika/Kesketys Lähtöruutu Pisteet
1 3 Brasilia Felipe Nasr Carlin 21 36:12.279 2 15
2 6 Monaco Stefano Coletti Racing Engineering 21 +4.384 5 12+2
3 23 Venezuela Johnny Cecotto, Jr. Trident Racing 21 +5.684 3 10
4 7 Iso-Britannia Jolyon Palmer DAMS 21 +6.558 7 8
5 4 Kolumbia Julian Leal Carlin 21 +9.116 4 6
6 8 Monaco Stéphane Richelmi DAMS 21 +12.275 1 4
7 1 Uusi-Seelanti Mitch Evans RT Russian Time 21 +12.657 8 2
8 21 Tanska Marco Sørensen MP Motorsport 21 +14.966 9 1
9 10 Belgia Stoffel Vandoorne ART Grand Prix 21 +19.198 6
10 25 Yhdysvallat Conor Daly Venezuela GP Lazarus 21 +22.047 14
11 11 Saksa Daniel Abt Hilmer Motorsport 21 +22.751 10
12 24 Ranska Nathanaël Berthon Venezuela GP Lazarus 21 +32.896 17
13 23 Iso-Britannia Jon Lancaster Hilmer Motorsport 21 +39.002 22
14 20 Alankomaat Daniël de Jong MP Motorsport 21 +39.553 19
15 14 Iso-Britannia Adrian Quaife-Hobbs Rapax 21 +39.968 13
16 17 Brasilia André Negrão Arden International 21 +41.043 20
17 2 Venäjä Artem Markelov RT Russian Time 21 +48.382 18
18 15 Sveitsi Simon Trummer Rapax 21 +49.571 25
19 16 Itävalta René Binder Arden International 21 +49.837 24
20 27 Japani Kimiya Sato Campos Racing 21 +53.072 23
21 19 Yhdysvallat Alexander Rossi EQ8 Caterham Racing 20 +1 kierros 12
22 26 Ranska Arthur Pic Campos Racing 19 DNF 11
23 9 Japani Takuya Izawa ART Grand Prix 19 DNF 16
Kesk. 22 Espanja Sergio Canamasas Trident Racing 9 DNF 15
Kesk. 18 Indonesia Rio Haryanto EQ8 Caterham Racing 7 DNF 21
Kesk. 5 Italia Raffaele Marciello Racing Engineering 0 DNF 26
Lähde:[3]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Qualifying results - GP2: Great Britain 2014 GPUpdate.net. Viitattu 13.7.2017. (englanniksi)
  2. Race 1 results - GP2: Great Britain 2014 GPUpdate.net. Viitattu 13.7.2017. (englanniksi)
  3. Race 2 results - GP2: Great Britain 2014 GPUpdate.net. Viitattu 13.7.2017. (englanniksi)

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]