Stalker: Shadow of Chernobyl
| Stalker: Shadow of Chernobyl | |
|---|---|
| Kehittäjä | GSC Game World |
| Julkaisija | THQ IVY GSC Game Publishing |
| Jakelija | THQ Valve Corporation RU 1C |
| Pelisarja | S.T.A.L.K.E.R. |
| Pelimoottori | X-Ray Engine 1.0 |
| Versio | 1.0006 |
| Julkaisupäivä | NA 20. maaliskuuta 2007 AU 22. maaliskuuta 2007 EU 23. maaliskuuta 2007 |
| Lajityyppi | ensimmäisen persoonan ammuntapeli, selviytymiskauhu |
| Pelimuoto | yksinpeli, moninpeli |
| Ikäluokitus | ESRB: M PEGI: 16 |
| Alusta | Microsoft Windows |
| Jakelualusta | DVD |
| Lisää peliartikkeleitaVideopelien teemasivulla | |
S.T.A.L.K.E.R. : Shadow of Chernobyl on GSC Game Worldin kehittämä ensimmäisen persoonan ammunta- ja selviytymiskauhupeli. Peli julkaistiin Microsoft Windowsille vuonna 2007.
Pelille on myös julkaistu esiosa Stalker: Clear Sky vuonna 2008 ja jatko-osa Stalker: Call of Pripyat vuonna 2009.
Sisällysluettelo |
Pelaaminen [muokkaa]
Peli käyttää X-Ray-grafiikkamoottoria, joka mahdollistaa sen, että näytöllä näkyy parhaimmillaan miljoona polygonia samaan aikaan. Fysiikkamallinnuksesta huolehtii ODE ja sääefektit on myös otettu huomioon aurinkoineen ja myrskyineen. Pelialue on 30 neliökilometriä laaja Tšernobylin ydinvoimalaa ympäröivä vyöhyke (engl. The Zone) sisältäen muun muassa aavekaupunki Prypjatin ja itse Tšernobylin tuhoalueen. Edellä mainitut ovat hyvin alkuperäisen näköisiä. Pelin sisällä Prypjatissa esiintyy jopa ”ikuisiksi ajoiksi pysähtynyt maailmanpyörä”. Peliin suunniteltiin ajettavia ajoneuvoja, jotka kuitenkin jätettiin pois lopullisesta versiosta, mutta ne ovat ladattavissa eri modisivustoilta.
S.T.A.L.K.E.R.-lyhenne tulee sanoista Scavengers, Trespassers, Adventurers, Loners, Killers, Explorers ja Robbers.[1]
Juoni [muokkaa]
Juoni perustuu Arkadi ja Boris Strugatskin kirjaan Stalker: Huviretki tienpientarelle (1972), jonka tapahtumapaikka on siirretty Tšernobyliin.
On vuosi 2012. Tšernobylissä on tapahtunut toinen onnettomuus vuonna 2006. Tšernobylin ympäristöstä on tullut ”Zone”, eli niin sanottu ”Vyöhyke”, jota asuttavat radioaktiivisen säteilyn muuttamat mutantit ja alueelle tunkeutuvat ryöstelijät, murhaajat jne. Myös armeijalla on näppinsä mukana Vyöhykkeellä. He tutkivat säteilystä aiheutuneita vaikutuksia, joista voisi olla armeijalle paljon hyötyä. Armeija teettää Vyöhykkeellä omia salaisia kokeitaan, jotka käsittelevät arkoja aiheuta, kuten kloonausta. Alue on ulkopuolisilta kielletty, mutta alueelle tunkeutuu paljon ihmisiä (stalkereita, suom. vaanijoita), jotka keräävät arvokkaita esineitä, artefakteja, joihin on kohdistunut paljon radioaktiivisia säteilyjä, jonka seurauksesta niillä on kantajaansa erilaisia vaikutuksia, mutta osalla artefakteista on myös huonoja vaikutuksia. Pelissä pelaaja ohjaa muistinsa menettänyttä stalkeria, Marked Onea. Pelissä pelaajan on selvitettävä, kuka hän on ja otettavaa selvää menneisyydestään. Pelillä on seitsemän vaihtoehtoista loppua, jonka lopulta määrää täysin pelaajan oma pelityyli.
Vastaanotto [muokkaa]
Peli on saanut yleisesti positiivista kritiikkiä. Peliä on kehuttu tunnelmallisesta ilmapiiristään ja miljööstään, sekä sivutehtävien runsaudesta ja pitkäikäisyydestään. Sitä on kuitenkin kritisoitu suuresta määrästä ohjelmavirheitä, joista suuri osa on kuitenkin korjattu päivityksillä.
Lähteet [muokkaa]
Aiheesta muualla [muokkaa]
- Pelin viralliset kotisivut (englanniksi)
- S.T.A.L.K.E.R virallinen keskustelufoorumi (englanniksi)
- Fanisivusto - sisältää todella paljon vinkkejä ja läpipeluuohjeet (englanniksi)
- Modisivusto, josta saa sekä päivityksiä että modeja peliin (englanniksi)
- Peliplaneetta.net:in arvostelu (suomeksi)
- [1]