Sokol Krasnojarsk

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Sokol Krasnojarsk
Perustettu 1977
Kotiareena Fakelin urheilupalatsi
Kaupunki Krasnojarsk, Venäjä
Sarjataso VHL
Värit               
Toimitusjohtaja Trufanov Viktor
Päävalmentaja Vyacheslav V. Dolishniy

Sokol Krasnojarsk (ven. Сокол Красноярск) on venäläinen jääkiekkojoukkue Krasnojarskista, Krasnojarskin aluepiiristä. Seura pelaa tällä hetkellä maansa toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Vysšaja hokkeinaja ligasa, sen itäisessä divisioonassa.

Nykyinen joukkue[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Maalivahdit
# Pelaaja Hanskakäsi Sopimus Syntymäpaikka
1 Venäjän lippu Emil Safin L Tšeljabinsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
20 Venäjän lippu Ilja Bodrov Krasnojarsk, Venäjä
33 Venäjän lippu Vitali Jevdokimov L Podgorni, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
90 Venäjän lippu Ilja Krivich Juniori Biysk, Venäjä
Puolustajat
# Pelaaja Kätisyys Sopimus Syntymäpaikka
4 Venäjän lippu Aleksei Volgin L Laina Samara, Kirgisian SNT, Neuvostoliitto
5 Venäjän lippu Kirill Gavriličev L 2014 Jaroslavl, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
7 Venäjän lippu Andrei Jesipov L 2014 Moskova, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
8 Venäjän lippu Artem Nosov L Magnitogorsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
25 Venäjän lippu Albert Polinin L Jaroslavl, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
27 Venäjän lippu Dmitri Peremikin L Novosibirsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
29 Venäjän lippu Jevgeni Palenga L Juniori Habarovsk, Venäjä
34 Venäjän lippuKazakstanin lippu Andrei Krušinin L Karaganda, Kazakstanin SNT, Neuvostoliitto
44 Venäjän lippu Roman Tesljuk R Murmansk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
47 Venäjän lippu Anton Klementiev R Laina Toljatti, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
71 Kazakstanin lippu Aleksei Koledajev L Ust-Kamenogorsk, Kazakstanin SNT, Neuvostoliitto
Hyökkääjät
# Pelaaja Kätisyys Paikka Sopimus Syntymäpaikka
10 Valko-Venäjän lippuVenäjän lippu Nikita Feoktistov L H Laina Grodno, Valko-Venäjän SNT, Neuvostoliitto
12 Venäjän lippu Aleksander Repjakh L H Krasnojarsk, Venäjä
13 Venäjän lippu Vitali Anikejev L KH Tšeljabinsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
16 Venäjän lippu Aleksander Denežkin R OLH Laina Moskova, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
17 Kazakstanin lippuVenäjän lippu Nikita Ivanov L H Temirtau, Kazakstanin SNT, Neuvostoliitto
19 Kazakstanin lippuVenäjän lippu Vitali Smoljaninov L KH Karaganda, Kazakstanin SNT, Neuvostoliitto
21 Kazakstanin lippu Dmitri Dudarev R LH 2014 Ust-Kamenogorsk, Kazakstanin SNT, Neuvostoliitto
22 Venäjän lippu Artem Pugolovkin R H Laina Moskova, Venäjä
24 Venäjän lippu Jakov Rašinski L H Samara, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
26 Venäjän lippu Igor Vasiljev R H Tšeljabinsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
35 Venäjän lippu Jevgeni Isakov L VLH Krasnojarsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
39 Venäjän lippu Ilja Seregin L H Omsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
42 Venäjän lippu Dmitri Pasenko L H Tšeljabinsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
85 Venäjän lippu Vitali Dziov H Moskova, Venäjä
89 Venäjän lippu Nikita Maligin H Krasnojarsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto
91 Venäjän lippu Artem Potilitsin L H
95 Venäjän lippu Danil Jerdakov L H Laina Tšeljabinsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.