Joaquim Maria Machado de Assis
| Machado de Assis | |
|---|---|
Machado de Assis noin 1890 |
|
| Salanimet | Machado de Assis, Machado, "Bruxo do Cosme Velho" |
| Syntynyt | Rio de Janeiro |
| Ammatit | kirjailija, runoilija, kriitikko |
| Kansallisuus | brasilialainen |
| Äidinkieli | portugali |
|
|
|
Joaquim Maria Machado de Assis, (ääntämys: ʒoa'kĩ ma'riɐ ma'ʃadu dʒi a'sis), usein myös Machado de Assis, Machado tai Bruxo do Cosme Velho (21. kesäkuuta 1839 Rio de Janeiro Brasilia – 29. syyskuuta 1908 Rio de Janeiro) oli brasilialainen kirjailija ja runoilija. Häntä on yleisesti pidetty Brasilian kirjallisuuden merkittävimpänä kirjailijana.[1][2][3] Elinaikanaan hän ei kuitenkaan ollut suosittu Brasilian ulkopuolella.
Machadon teoksilla on ollut suuri vaikutus 1800-luvun lopun ja 1900-luvun alun kirjallisiin koulukuntiin. José Saramago, Carlos Fuentes, Susan Sontag ja Harold Bloom ovat olleet hänen ihailijoitaan[4]
Machadon proosa ja runot poikkeavat tyylillisesti toisistaan. Proosa on ankaran hienostunutta, runoissa taas hän käyttää maanläheistä sanastoa.
Lähteet[muokkaa]
- ↑ Antonio Candido, (1970) Vários escritos. São Paulo: Duas Cidades. s.18
- ↑ Caldwell, Helen (1970) Machado de Assis: The Brazilian Master and his Novels. Berkeley, Los Angeles and London, University of California Press.
- ↑ Fernandez, Oscar Machado de Assis: The Brazilian Master and His Novels The Modern Language Journal, Vol. 55, No. 4 (Apr., 1971), pp. 255-256
- ↑ João Cezar de Castro Rocha, "Introduction". Portuguese Literature and Cultural Studies 13/14 (2006): xxiv.
Sivulta puuttuu