Mansion Housen metroasema
Mansion House on Lontoon metron Circle- ja District-linjojen asema Blackfriarsin ja Cannon Streetin asemien välissä.[1][3] Se sijaitsee Lontoon Cityssä Cannon Streetin ja Queen Victoria Streetin risteyksessä.[4] Asema on saanut nimensä Lontoon ylipormestarin virka-asunnosta Mansion Housesta, vaikka Cannon Streetin ja Bankin metroasemat sijaitsevatkin sitä lähempänä.[2][5] Sen lähistöllä sijaitsevat myös Shakespeare’s Globe, Barbican Centre ja Bank of England Museum.[5]
Alkuperäinen metroasema avattiin 3. heinäkuuta 1871, kun District Railwayn linjaa jatkettiin Blackfriarsista Mansion Houseen.[2][5] Laajennus rakennettiin käyttäen avointa tunnelinrakennustapaa, jonka aikana tehtiin yhdeksän metriä syvä kaivanto tunnelia varten. Asemalla on kolme laituria, mutta niistä yksi on jäänyt pois käytöstä.[2]
Lähteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- 1 2 3 Mansion House Underground Station Transport for London. Viitattu 7.8.2023. (englanniksi)
- 1 2 3 4 Mauro-Benady, Rafi: The London Underground station with a really misleading name that isn't where it says it is MyLondon. 21.11.2021. Viitattu 7.8.2023. (englanniksi)
- ↑ Tube map (PDF) Transport for London. Viitattu 7.8.2023. (englanniksi)
- ↑ Mansion House Station Google Maps. Viitattu 7.8.2023. (englanniksi)
- 1 2 3 Mansion House Art on the Underground. Viitattu 7.8.2023. (englanniksi)
| Pohjoiseen/Länteen | Etelään/Itään | |||
|---|---|---|---|---|
| Blackfriarsin metroasema ▷ Edgware Roadin metroasema (en) |
Cannon Streetin metroasema ▷ Hammersmithin metroasema | |||
| Blackfriarsin metroasema ▷ Wimbledon (d) / Richmondin asema (en) / Ealing Broadway (en) |
Cannon Streetin metroasema ▷ Upminsterin asema (en) | |||