Ammunta Euroopan kisoissa 2019

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Euroopan kisojen 2019 ammunta kilpailtiin 22. – 28. kesäkuuta 2019. Kivääri- ja pistooliammunnat kilpailtiin Shooting Centressä ja haulikkoammunnat Sporting Clubilla Minskissä.[1] Kivääri- ja pistoolikilpailuja oli yhteensä 13 ja haulikkokilpailuja kuusi. Menestynein maa oli Venäjä, joka voitti kuusi kultaa ja yhteensä 11 mitalia.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

[2][3]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailu Kultaa Hopeaa Pronssia
10 m ilmakivääri Israel Sergey Richter Venäjä Sergey Kamenskiy Tšekki Filip Nepejchal
50 m kiväärin asentokilpailu Venäjä Sergey Kamenskiy Valko-Venäjä Yury Shcherbatsevich Unkari István Péni
10 m ilmapistooli Venäjä Artem Chernousov Ukraina Oleh Omelchuk Latvia Lauris Strautmanis
25 m olympiapistooli Saksa Oliver Geis Ranska Jean Quiquampoix Ranska Clément Bessaguet
Trap Tšekki David Kostelecký Italia Valerio Grazini Iso-Britannia Aaron Heading
Skeet Ruotsi Stefan Nilsson Tšekki Tomáš Nýdrle Italia Gabriele Rossetti

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailu Kultaa Hopeaa Pronssia
10 m ilmakivääri Romania Laura Georgeta Coman Sveitsi Nina Christen Tšekki Nikola Mazurová
50 m kiväärin asentokilpailu Venäjä Yulia Zykova Tšekki Nikola Mazurová Venäjä Polina Khorosheva
10 m ilmapistooli Serbia Zorana Arunović Kreikka Anna Korakaki Bulgaria Antoaneta Boneva
25 m pistooli Kreikka Anna Korakaki Sveitsi Heidi Diethelm Gerber Bulgaria Antoaneta Boneva
Trap Italia Silvana Stanco Italia Jessica Rossi Espanja Fátima Gálvez
Skeet Italia Diana Bacosi Ranska Lucie Anastassiou Italia Chiara Cainero

Sekajoukkue[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailu Kultaa Hopeaa Pronssia
10 m ilmakivääri  Venäjä
Sergey Kamenskiy
Yulia Karimova
 Venäjä
Vladimir Maslennikov
Anastasia Galashina
 Tšekki
Filip Nepejchal
Aneta Brabcová
50 m kiväärin asentokilpailu  Sveitsi
Jan Lochbihler
Nina Christen
 Itävalta
Bernhard Pickl
Franziska Peer
 Venäjä
Kirill Grigoryan
Polina Khorosheva
10 m ilmapistooli  Venäjä
Artem Chernousov
Vitalina Batsarashkina
 Serbia
Damir Mikec
Zorana Arunović
 Saksa
Christian Reitz
Sandra Reitz
25 m pistooli  Saksa
Oliver Geis
Doreen Vennekamp
 Saksa
Christian Reitz
Monika Karsch
 Ukraina
Olena Kostevych
Pavlo Korostylov
50 m pistooli  Venäjä
Artem Chernousov
Margarita Lomova
 Latvia
Lauris Strautmanis
Agate Rašmane
 Georgia
Tsotne Machavariani
Nino Salukvadze
Trap  Espanja
Antonio Bailón
Fátima Gálvez
 Italia
Giovanni Pellielo
Jessica Rossi
 Venäjä
Alexey Alipov
Daria Semianova
Skeet  Italia
Gabriele Rossetti
Chiara Cainero
 Italia
Riccardo Filippelli
Diana Bacosi
 Tšekki
Jakub Tomeček
Barbora Šumová

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Sports Minsk 2019. Viitattu 9.1.2020. (englanniksi)
  2. Shooting - Rifle & Pistol Minsk 2019. Viitattu 9.1.2020. (englanniksi)
  3. Shooting - Shotgun Minsk 2019. Viitattu 9.1.2020. (englanniksi)