Pirates of the Caribbean (elokuvasarja)
|
|
|
|---|---|
| Ohjaaja | Gore Verbinski (1–3) Rob Marshall (4) |
| Käsikirjoittaja | Terry Rossio ja Ted Elliott |
| Tuottaja | Jerry Bruckheimer |
| Säveltäjä | Klaus Badelt Hans Zimmer |
| Pääosat | Johnny Depp Geoffrey Rush Kevin McNally Orlando Bloom Keira Knightley Bill Nighy Penélope Cruz Ian McShane |
|
|
|
| Valmistusmaa | |
| Tuotantoyhtiö | Walt Disney Pictures |
| Ensi-ilta | 2003–2011 |
| Kesto | 461 minuuttia (yhteensä) |
| Alkuperäiskieli | englanti |
| Budjetti | 665 miljoonaa dollaria (yhteensä) |
Pirates of the Caribbean on yhdysvaltalainen seikkailuelokuvasarja, jonka ensimmäinen osa julkaistiin vuonna 2003. Sarjan kolme ensimmäistä elokuvaa on ohjannut Gore Verbinski, käsikirjoittanut Ted Elliott ja Terry Rossio sekä tuottanut Jerry Bruckheimer.
Sarjan kolmessa ensimmäisessä osassa pääosissa nähdään Johnny Depp (Jack Sparrow), Orlando Bloom (Will Turner) ja Keira Knightley (Elizabeth Swann). Muita sarjan tärkeitä näyttelijöitä ovat Geoffrey Rush, Jack Davenport, Bill Nighy, Jonathan Pryce, Tom Hollander, Naomie Harris, Lee Arenberg, Mackenzie Crook ja Kevin McNally.
Pirates of the Caribbean -sarjan ensimmäinen elokuva Pirates of the Caribbean: Mustan helmen kirous tehtiin Walt Disney -teemapuiston laitteen pohjalta ja se julkaistiin 9. heinäkuuta 2003 ja on sarjan kolmanneksi eniten tuottanut elokuva.
Ensimmäisen elokuvan yllättävän menestyksen johdosta Walt Disney Pictures teki elokuvalle jatko-osan Pirates of the Caribbean: Kuolleen miehen kirstu, joka ilmestyi 7. heinäkuuta 2006. Elokuva rikkoi ensi-iltanaan katsojaennätyksen, tuotti lopulta yhteensä 1 066 miljoonaa dollaria ja on sarjan eniten tuottanut elokuva.
Sarjan kolmas osa Pirates of the Caribbean: Maailman laidalla sai ensi-iltansa maailmanlaajuisesti 25. toukokuuta 2007 ja on sarjan toiseksi eniten tuottanut elokuva. Tässä elokuvassa nähtiin paljon kahden ensimmäisen elokuvan hahmoja ja lisäksi uusia hahmoja ja näyttelijöitä.
Kolme ensimmäistä elokuvaa ovat yhteensä tuottaneet jo 2,79 miljardia dollaria ja ovat viidenneksi eniten tuottanut elokuvasarja.
Elokuvasarjaan neljäs osa Pirates of the Caribbean: Vierailla vesillä ilmestyi kesällä 2011.[1] Johnny Depp ja Geoffrey Rush ovat mukana elokuvassa, mutta päänäyttelijöistä Keira Knightley ja Orlando Bloom eivät uusi roolejaan. Penélope Cruz esittää elokuvassa Mustaparran tytärtä ja Jack Sparrow’n entistä rakastettua Angelica Teachia. Neljännen osan ohjasi Rob Marshall, joka korvasi näin Gore Verbinskin.
Elokuvat [muokkaa]
| Elokuva | Sankarit | Konnat | Julkaisupäivä | Maailmanlaajuinen lippukassa |
Maailmanlaajuinen lippukassa (adjusted) |
|---|---|---|---|---|---|
| Pirates of the Caribbean: Mustan helmen kirous |
Jack Sparrow Will Turner Elizabeth Swann |
Hector Barbossa | 9. heinäkuuta 2003 | 654 264 015 dollaria | 733 355 856 |
| Pirates of the Caribbean: Kuolleen miehen kirstu |
Jack Sparrow Will Turner Elizabeth Swann |
Davy Jones | 7. heinäkuuta 2006 | 1 066 179 725 | 1 100 297 476 |
| Pirates of the Caribbean: Maailman laidalla |
Jack Sparrow Will Turner Elizabeth Swann Hector Barbossa |
Cutler Beckett Davy Jones Ian Mercer |
25. toukokuuta 2007 | 960 713 181 | 960 713 181 |
| Pirates of the Caribbean: Vierailla vesillä |
Jack Sparrow Hector Barbossa Philip Swift |
Mustaparta Angelica Teach |
18. toukokuuta 2011 | 985 160 000 | 985 160 000 |
| Pirates of the Caribbean 5 | Jack Sparrow | 10. heinäkuuta 2015 | |||
| Kaikki neljä elokuvaa yhteensä | 3 666 316 921 | 3 779 526 513 | |||
Tärkeimmät näyttelijät [muokkaa]
Lähteet [muokkaa]
- ↑ Photos from Pirates of the Caribbean 4 IMDb. 11.9.2009. Viitattu 12.9.2009.
Sivulta puuttuu