Siirry sisältöön

Kesäparalympialaiset 1976

Wikipediasta
V Paralympic Games
Isäntäkaupunki Kanada Toronto
Osallistujamaita 40
Osallistujat 1 657
Kisatapahtumat 447, 13 lajia
Avajaiset 3. elokuuta 1976
Päättäjäiset 11. elokuuta 1976
Avaaja Kevin Cheuk
Olympiastadion Woodbine Racetrack
Centennial Park Stadium

Alkujaan kisat tunnettiin nimellä:
"Torontolympiad - 1976 Olympiad for the Physically Disabled"

← 1972 1980 →

Kesäparalympialaiset 1976 järjestettiin Torontossa, Kanadassa, eikä Montréalissa, kuten saman vuoden olympialaiset.

Kisoihin osallistui 1 657 urheilijaa 40 eri maasta. Ensimmäisen kerran kisoihin osallistui myös amputoituja urheilijoita sekä näkövammaisia urheilijoita. Kaiken kaikkiaan 253 naisurheilijaa osallistui kisoihin. Jotkut maat vetäytyivät kisoista Etelä-Afrikan harjoittaman apartheidin takia.[1] Koska kisapaikan läheltä ei löytynyt kunnollisia majoituspaikkoja, vuokrasivat kisaisännät koulubusseja ja rakensivat lastauspaikkoja saadakseen kilpailijat kilpailupaikoille.[2]

Avajaisseremonia järjestettiin 3. elokuuta. Kisojen järjestäminen oli entistä hankalampaa, koska uusien vammaluokkien mukaantulo hankaloitti tilannetta. Ensimmäistä kertaa paralympialaiset myös esitettiin televisiossa. Uusien vammaluokkien mukaantulo merkitsi myös uusien urheilulajien mukaantuloa. Pyörätuolikelauksessa otettiin käyttöön vanhojen matkojen lisäksi myös 200, 400, 800 ja 1500 metrin kelauspituudet. Lisäksi uusiksi lajeiksi otettiin kivääriammunta ja maalipallo (jälkimmäinen oli näytöslajina edellisissä kisoissa). Kisojen päätösseremonia järjestettiin 11. elokuuta.[2]

Mitalitaulukko TOP-10

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1Yhdysvallat Yhdysvallat664445155
2Alankomaat Alankomaat45251484
3Israel Israel40131669
4Saksa Länsi-Saksa37342697
5Yhdistynyt kuningaskunta Iso-Britannia29283794
6Kanada Kanada25262677
7Puola Puola24171253
8Ranska Ranska23211458
9Ruotsi Ruotsi21282574
10Itävalta Itävalta18161751

[3]

  1. ↑ Lontoo isännöi historian suurimmat paralympiakisat 24.8.2012. Yle. Viitattu 16.3.2018.
  2. 1 2 Toronto 1976 International Paralympic Committee. Viitattu 16.3.2018. (englanniksi)
  3. ↑ Toronto 1976 Paralympic Games 16.3.2018. International Paralympic Committee. Viitattu 16.3.2018. (englanniksi)

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]