Asterix – gallialaisten sankari
|
|
|
|---|---|
|
|
|
| Ohjaaja | Gaëtan Brizzi Paul Brizzi |
| Käsikirjoittaja | Sarjakuva: René Goscinny Albert Uderzo Käsikirjoitus: Pierre Tchernia |
| Tuottaja | Yannik Piel |
| Säveltäjä | Vladimir Cosma |
| Leikkaaja | Monique Isnardon Robert Isnardon |
| Pääosat | Roger Carel Pierre Tornade Pierre Mondy Serge Sauvion |
|
|
|
| Valmistusmaa | |
| Tuotantoyhtiö | Dargaud Films Gaumont International Les Productions René Goscinny |
| Ensi-ilta | 11. joulukuuta 1985 |
| Kesto | 77 min |
| Alkuperäiskieli | ranska |
| Ikäraja | |
|
|
|
| IMDb | |
| Elonet | |
Asterix – gallialaisten sankari (ransk. Astérix et la surprise de César) on vuonna 1985 ensi-iltansa saanut ranskalainen animaatioelokuva. Se perustuu René Goscinnyn ja Albert Uderzon luomaan Asterix-sarjakuvahahmoihin. Elokuvan ohjasivat Gaëtan Brizzi ja Paul Brizzi. Käsikirjoituksesta vastasi Pierre Tchernia, jonka kirjoittama tarina perustui Asterix legioonalaisena ja Asterix gladiaattorina sarjakuviin. Pääosassa ääninäyttelevät muun muassa Roger Carel ja Pierre Tornade. Elokuvan suomenkielisestä ohjauksesta vastasi Tom Wentzel.[1]
Suomessa elokuva esitettiin ensi kerran 10. lokakuuta 1986. Sittemmin sitä on esitetty televisiossa YLE TV1:llä, YLE TV2:lla, MTV3:lla ja Sub Juniorilla.
Sisällysluettelo |
[muokkaa] Juoni
Obelix on rakastunut Mimosaan, mutta on liian ujo kertomaan tunteistaan. Asterix kehoittaa ystäväänsä kertomaan tunteistaan naista kohtaan antamalla esimerkiksi lahjan. Obelix antaa Asterixin avustuksella Mimosalle kukkia, mutta saa samalla huomata, että nainen on jo kihloissa Tragicomixin kanssa. Obelix pettyy, mutta unohtaa pian surunsa, kun roomalaiset sieppaavat rakastavaiset, jotka päätyvät lopulta Afrikan kautta Julius Caesarin vangeiksi. Asterix ja Obelix saavat tietää kaksikon olevan mahdollisesti Afrikassa ja ainut tapa löytää perille on liittyä muukalaislegioonaan.
[muokkaa] Äänirooleissa
| Roger Carel | ... Asterix |
| Pierre Tornade | ... Obelix |
| Pierre Mondy | ... Caius |
| Serge Sauvion | ... Cesar |
| Henri Labussière | ... Akvavitix |
| Roger Lumont | ... Briseradius |
| Michel Barbet | ... Vinpetimus |
| Pierre Mirat | ... Le cuisinier |
| Henri Poirier | ... kokki |
| Patrick Préjean | ... Superbus |
| Jean-Pierre Darras | ... Aladobix |
| Thierry Ragueneau | ... Tragicomix |
| Danielle Licari | ... Falbala (lauluääni) |
[muokkaa] Rooleissa
[muokkaa] Suomenkielinen toteutus
- Suomennos: Outi Walli
- Ohjaus: Tom Wentzel
[muokkaa] Palkinnot
Elokuva palkittiin Golden Screen palkinnolla samanninimisessä saksalaisessa elokuvatapahtumassa vuonna 1987.
[muokkaa] Lähteet
- Asterix NZ (englanniksi)
[muokkaa] Viitteet
- ↑ Nähty elokuvan DVD-tallenteen lopputeksteistä.
Sivulta puuttuu