Yleisurheilun alle 20-vuotiaiden Euroopan-mestaruuskilpailut 1993

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Vuoden 1993 yleisurheilun alle 20-vuotiaiden Euroopan-mestaruuskilpailut käytiin San Sebastiánissa, Espanjassa.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Danny Joyce 10,63 Saksan lippu Rafael Gruszecki 10,64 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Ejike Wodu 10,77
200 m Italian lippu Andrea Colombo 21,14w Ruotsin lippu Joakim Öhman 21,14w Italian lippu Maurizio Checcucci 21,24w
400 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Guy Bullock 46,13 Ruotsin lippu Rikard Rasmusson 46,84 Ukrainan lippu Valentin Kulbatski 46,88
800 m Puolan lippu Andrzej Zahorski 1.53,49 Venäjän lippu Vladimir Gorelov 1.53,81 Irlannin lippu David Matthews 1.54,00
1 500 m Espanjan lippu Reyes Estévez 3.45,00 Espanjan lippu Javier Rodríguez 3.46,33 Italian lippu Massimo Pegoretti 3.47,07
5 000 m Venäjän lippu Vener Kašajev 13.54,32 Ranskan lippu Mounir Khélil 14.08,47 Ranskan lippu Arnaud Crépieux 14.10,71
10 000 m Espanjan lippu Ricardo Fernández 29.37,75 Venäjän lippu Valeri Kuzmin 29.40,00 Venäjän lippu Aleksei Sobolev 29.41,68
3 000 m esteet Puolan lippu Adam Dobrzynski 8.44,71 Italian lippu Stefano Ciallella 8.51,46 Ranskan lippu Pascal Garin 8.52,68
110 m aidat Alankomaiden lippu Robin Korving 13,85 Unkarin lippu Tibor Bédi 14,06 Saksan lippu Frank Busemann 14,21
400 m aidat Portugalin lippu Carlos Silva 50,27 Italian lippu Francesco Ricci 51,04 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Noel Levy 51,47
Korkeushyppy Ukrainan lippu Aleksandr Žuravljov 221 Venäjän lippu Vjatšeslav Voronin 218 Tšekin lippu Tomáš Janků 218
Seiväshyppy Ranskan lippu Khalid Lachheb 540 Ranskan lippu Taoufik Lachheb 535 Venäjän lippu Viktor Tšistjakov 535
Pituushyppy Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Carl Howard 776 Suomen lippu Kenneth Kastrén 761 Belgian lippu Yassin Guellet 759
Kolmiloikka Italian lippu Paolo Camossi 16,41 Bulgarian lippu Rostislav Dimitrov 16,35 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Onochie Achike 16,31
Kuulantyöntö Espanjan lippu Manuel Martínez 19,02 Kyproksen lippu Elias Louca 18,48 Suomen lippu Arsi Harju 17,82
Kiekonheitto Valko-Venäjän lippu Leonid Tšerevko 54,98 Suomen lippu Timo Sinervo 54,30 Suomen lippu Mika Loikkanen 54,26
Moukarinheitto Valko-Venäjän lippu Vadim Burakov 67,16 Ukrainan lippu Sergei Kotšetkov 66,04 Venäjän lippu Vadim Hersontsev 65,44
Keihäänheitto Kreikan lippu Dimitrios Polymerou 72,80 Suomen lippu Matti Närhi 71,74 Saksan lippu Jörg Tobisch 70,24
Kymmenottelu Ruotsin lippu Christer Holger 7534 Tšekin lippu Jan Podebradský 7396 Saksan lippu Stefan Vogt 7338
10 000 m kävely Italian lippu Michele Didoni 40.05,62 Venäjän lippu Dmitri Jesiptšuk 40.26,08 Saksan lippu Heiko Valentin 40.37,78
4 x 100 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 40,01 Ranskan lippu Ranska 40,03 Ukrainan lippu Ukraina 40,21
4 x 400 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 3.07,39 Saksan lippu Saksa 3.08,39 Puolan lippu Puola 3.08,75

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m Tšekin lippu Hana Benešová 11,56 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Katharine Merry 11,58 Venäjän lippu Oksana Djatšenko 11,66
200 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Katharine Merry 23,35 Tšekin lippu Hana Benešová 23,53 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Sophia Smith 23,63
400 m Romanian lippu Magdalena Nedelcu 52,24 Ranskan lippu Lucie Rangassamy 53,16 Saksan lippu Sandra Kuschmann 53,17
800 m Tšekin lippu Ludmila Formanová 2.06,88 Suomen lippu Tytti Reho 2.08,11 Ranskan lippu Emilie Neveu 2.08,13
1 500 m Espanjan lippu Marta Domínguez 4.17,26 Romanian lippu Elena Cosoveanu 4.17,53 Saksan lippu Anne Bruns 4.20,02
3 000 m Romanian lippu Gabriela Szabo 8.50,97 Suomen lippu Annemari Sandell 8.51,22 Romanian lippu Denisa Costescu 9.13,03
10 000 m Italian lippu Patrizia Ritondo 34.26,06 Venäjän lippu Silvija Šamajeva 34.27,13 Venäjän lippu Ljudmila Biktaševa 34.28,04
100 m aidat Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Diane Allahgreen 13,42 Saksan lippu Katja Fust 13,55 Ranskan lippu Sophie Marrot 13,69
400 m aidat Romanian lippu Ionela Târlea 56,43 Saksan lippu Anita Oppong 57,90 Latvian lippu Lana Jekabsone 58,07
Korkeushyppy Belgian lippu Sabrina De Leeuw 189 Bulgarian lippu Desislava Aleksandrova 189 Ukrainan lippu Natalja Šimon 186
Pituushyppy Ruotsin lippu Erica Johansson 656 Venäjän lippu Olga Rubljova 644 Romanian lippu Cristina Nicolau 644
Kolmiloikka Venäjän lippu Jelena Lysak 13,86 Valko-Venäjän lippu Natalja Klimovets 13,65 Venäjän lippu Irina Melnikova 13,53
Kuulantyöntö Suomen lippu Marika Tuliniemi 17,93 Saksan lippu Nadine Kleinert 17,07 Alankomaiden lippu Corrie de Bruin 16,76
Kiekonheitto Alankomaiden lippu Corrie de Bruin 55,30 Ukrainan lippu Viktorija Boyko 53,14 Valko-Venäjän lippu Ljudmila Starovoytova 52,02
Keihäänheitto Suomen lippu Mikaela Ingberg 56,64 Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Kirsty Morrison 55,92 Puolan lippu Ewa Rybak 54,80
Seitsenottelu Saksan lippu Kathleen Gutjahr 5650 Saksan lippu Karin Specht 5548 Venäjän lippu Ljudmila Maštšenko 5432
5 000 m kävely Portugalin lippu Susana Feitor 21.21,80 Venäjän lippu Natalja Trofimova 21.39,75 Venäjän lippu Irina Stankina 21.49,65
4 x 100 m Yhdistyneen kuningaskunnan lippu Yhdistynyt kuningaskunta 44,31 Ranskan lippu Ranska 44,38 Saksan lippu Saksa 44,60
4 x 400 m Saksan lippu Saksa 3.33,91 Venäjän lippu Venäjä 3.39,76 Ranskan lippu Ranska 3.41,53

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]