Lentopallon miesten maailmanmestaruuskilpailut 1970

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Lentopallon maailmanmestaruuskilpailut 1970 pelattiin Sofiassa, Bulgariassa 20. syyskuuta - 2. lokakuuta. Kyseessä olivat järjestyksessään seitsemännet miesten lentopallon maailmanmestaruuskilpailut.

Karsinta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kisoihin selviytyivät joukkueet seuraavasti:

  • Isäntamaa Bulgaria
  • Maailmanmestaruuskilpailut 1966 - 6 parasta
  • Euroopan mestaruuskilpailut 1967 - 6 parasta
  • Aasian Kisat 1966 - 3 parasta
  • Pohjois- ja Väli-Amerikan mestaruuskilpailut 1969 - 2 parasta
  • Etelä-Amerikan mestaruuskilpailut 1969 - 2 parasta
  • Afrikan mestaruuskilpailut 1967 - 2 parasta
  • Karsintakilpailun kaksi parasta

Kisoihin selviytyneistä Etelä-Korea ei osallistunut poliittisten syiden takia. Sen korvasi Mongolia. Guinea korvasi Algerian.

Karsintakilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Avoin karsintaturnaus pelattiin Sofiassa 13. - 17. syyskuuta. Kaksi parasta selviytyi varsinaisiin MM-kilpailuihin

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Alankomaiden lippu Alankomaat 5 5 0 15-4 266-202 1.317 10
Suomen lippu Suomi 5 4 1 13-7 256-216 1.185 9
Albanian lippu Albania 5 3 2 13-6 254-198 1.283 8
Länsi-Saksan lippu Länsi-Saksa 5 2 3 8-9 202-191 1.058 7
Kreikan lippu Kreikka 5 1 4 4-12 149-213 0.700 6
Turkin lippu Turkki 5 0 5 0-15 119-226 0.527 5
Ruotsin lippu Ruotsi luopui.
Karsintaryhmän ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
13. syyskuuta Suomi  3–2 Länsi-Saksan lippu Länsi-Saksa 15–6 11–15 6–15 15–13 15–4
13. syyskuuta Alankomaat  3–1  Kreikka 15–9 15–8 10–15 15–6
13. syyskuuta Albania  3–0  Turkki 15–7 15–5 15–8
14. syyskuuta Albania  3–0 Länsi-Saksan lippu Länsi-Saksa 15–7 15–10 15–10
14. syyskuuta Alankomaat  3–1  Suomi 15–8 15–8 11–15 15–8
14. syyskuuta Kreikka  3–0  Turkki 15–4 15–6 15–12
15. syyskuuta Alankomaat  3–2  Albania 16–14 15–6 9–15 10–15 15–13
15. syyskuuta Länsi-Saksa Länsi-Saksan lippu 3–0  Turkki 15–6 15–8 15–7
15. syyskuuta Suomi  3–0  Kreikka 15–0 15–11 16–14
16. syyskuuta Suomi  3–0  Turkki 16–14 15–6 15–6
16. syyskuuta Alankomaat  3–0 Länsi-Saksan lippu Länsi-Saksa 15–12 15–13 15–7
16. syyskuuta Albania  3–0  Kreikka 15–6 15–11 15–6
17. syyskuuta Suomi  3–2  Albania 13–15 15–7 15–11 5–15 15–8
17. syyskuuta Länsi-Saksa Länsi-Saksan lippu 3–0  Kreikka 15–8 15–4 15–6
17. syyskuuta Alankomaat  3–0  Turkki 15–12 15–12 15–6


Alkulohkot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko A[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Bulgarian lippu Bulgaria 5 5 0 15-0 225-108 2.083 10
Belgian lippu Belgia 5 4 1 12-4 210-156 1.346 9
Jugoslavian lippu Jugoslavia 5 3 2 9-10 230-223 1.031 8
Italian lippu Italia 5 2 3 9-9 206-194 1.062 7
Israelin lippu Israel 5 1 4 3-12 142-199 0.714 6
Iranin lippu Iran 5 0 5 2-15 117-250 0.468 5
A-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Jugoslavia  3–2  Iran 13–15 15–3 15–11 12–15 15–2
20. syyskuuta Bulgaria  3–0  Italia 15–6 15–7 15–8
20. syyskuuta Belgia  3–0  Israel 15–5 15–4 15–9
21. syyskuuta Jugoslavia  3–2  Italia 8–15 8–15 15–7 15–13 15–5
21. syyskuuta Bulgaria  3–0  Belgia 15–10 15–8 15–6
21. syyskuuta Israel  3–0  Iran 15–6 15–4 15–9
22. syyskuuta Jugoslavia  3–0  Israel 15–12 15–10 15–10
22. syyskuuta Bulgaria  3–0  Iran 15–4 15–5 15–3
22. syyskuuta Belgia  3–1  Italia 6–15 15–7 15–6 15–12
23. syyskuuta Italia  3–0  Israel 15–10 15–4 15–12
23. syyskuuta Belgia  3–0  Iran 15–11 15–5 15–13
23. syyskuuta Bulgaria  3–0  Jugoslavia 15–11 15–7 15–12
24. syyskuuta Italia  3–0  Iran 15–2 15–6 15–3
24. syyskuuta Bulgaria  3–0  Israel 15–5 15–4 15–8
24. syyskuuta Belgia  3–0  Jugoslavia 15–11 15–6 15–7

Lohko B[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 5 5 0 15-4 280-192 1.458 10
Puolan lippu Puola 5 4 1 14-8 310-259 1.197 9
Unkarin lippu Unkari 5 3 2 12-8 265-243 1.091 8
Brasilian lippu Brasilia 5 2 3 9-10 226-250 0.904 7
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 5 1 4 4-14 198-260 0.762 6
Suomen lippu Suomi 5 0 5 5-15 210-285 0.737 5
B-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Puola  3–1  Suomi 13–15 15–9 15–6 15–7
20. syyskuuta Unkari  3–0  Yhdysvallat 15–12 16–14 15–6
20. syyskuuta Tšekkoslovakia Tšekkoslovakian lippu 3–1  Brasilia 15–13 15–5 15–17 15–4
21. syyskuuta Yhdysvallat  3–2  Suomi 15–7 15–12 8–15 14–16 15–13
21. syyskuuta Puola  3–1  Brasilia 15–11 15–12 13–15 15–6
21. syyskuuta Tšekkoslovakia Tšekkoslovakian lippu 3–1  Unkari 10–15 15–11 15–11 15–7
22. syyskuuta Tšekkoslovakia Tšekkoslovakian lippu 3–0  Suomi 15–10 15–3 13–10
22. syyskuuta Puola  3–1  Yhdysvallat 15–11 17–15 13–15 15–6
22. syyskuuta Unkari  3–1  Brasilia 15–7 15–13 14–16 15–6
23. syyskuuta Brasilia  3–1  Suomi 15–11 15–5 11–15 15–11
23. syyskuuta Puola  3–2  Unkari 15–11 11–15 15–10 13–15 15–6
23. syyskuuta Tšekkoslovakia Tšekkoslovakian lippu 3–0  Yhdysvallat 15–5 16–14 15–2
24. syyskuuta Unkari  3–1  Suomi 14–16 15–10 15–6 15–13
24. syyskuuta Brasilia  3–0  Yhdysvallat 15–12 15–6 15–13
24. syyskuuta Tšekkoslovakia Tšekkoslovakian lippu 3–2  Puola 15–13 16–18 13–15 15–6 15–13

Lohko C[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Japanin lippu Japani 5 5 0 15-0 226-109 2.073 10
Romanian lippu Romania 5 4 1 12-5 233-181 1.287 9
Pohjois-Korean lippu Pohjois-Korea 5 2 3 8-9 199-187 1.064 7
Alankomaiden lippu Alankomaat 5 2 3 8-10 216-220 0.982 7
Ranskan lippu Ranska 5 2 3 6-12 197-244 0.807 7
Venezuelan lippu Venezuela 5 0 5 2-15 117-247 0.474 5
C-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Alankomaat  3–0  Venezuela 15–8 15–3 15–8
20. syyskuuta Romania  3–0  Ranska 15–10 15–12 15–5
20. syyskuuta Japani  3–0  Pohjois-Korea 15–6 15–12 15–7
21. syyskuuta Ranska  3–1  Venezuela 15–6 15–7 13–15 15–11
21. syyskuuta Alankomaat  3–1  Pohjois-Korea 15–11 15–12 6–15 15–5
21. syyskuuta Japani  3–0  Romania 15–7 15–11 16–14
22. syyskuuta Ranska  3–2  Alankomaat 10–15 11–15 15–12 15–13 17–15
22. syyskuuta Japani  3–0  Venezuela 15–2 15–3 15–1
22. syyskuuta Romania  3–1  Pohjois-Korea 15–9 12–15 15–6 15–11
23. syyskuuta Japani  3–0  Ranska 15–7 15–5 15–9
23. syyskuuta Pohjois-Korea  3–0  Venezuela 15–1 15–4 15–6
23. syyskuuta Romania  3–0  Alankomaat 15–9 15–6 15–10
24. syyskuuta Japani  3–0  Alankomaat 15–6 15–10 15–9
24. syyskuuta Romania  3–1  Venezuela 15–13 9–15 15–5 15–9
24. syyskuuta Pohjois-Korea  3–0  Ranska 15–5 15–5 15–13

Lohko D[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Itä-Saksan lippu Itä-Saksa 5 5 0 15-1 237-108 2.194 10
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 5 4 1 13-3 220-97 2.268 9
Kuuban lippu Kuuba 5 3 2 9-6 183-162 1.130 8
Mongolian lippu Mongolia 5 1 4 5-13 186-249 0.747 6
Tunisian lippu Tunisia 5 1 4 5-14 196-271 0.723 6
Guinean lippu Guinea 5 1 4 4-14 135-270 0.500 6
D-lohkon ottelut 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
20. syyskuuta Neuvostoliitto  3–0  Tunisia 15–3 15–1 15–0
20. syyskuuta Mongolia  3–1  Guinea 15–6 15–2 14–16 20–18
20. syyskuuta Itä-Saksa  3–0  Kuuba 15–13 15–12 15–7
21. syyskuuta Itä-Saksa  3–0  Guinea 15–3 15–2 15–4
21. syyskuuta Neuvostoliitto  3–0  Mongolia 15–4 15–8 15–5
21. syyskuuta Kuuba  3–0  Tunisia 18–16 15–6 15–12
22. syyskuuta Itä-Saksa  3–1  Neuvostoliitto 15–7 12–15 15–8 15–10
22. syyskuuta Tunisia  3–2  Mongolia 15–17 15–13 10–15 15–9 17–15
22. syyskuuta Kuuba  3–0  Guinea 15–8 15–4 15–2
23. syyskuuta Itä-Saksa  3–0  Mongolia 15–6 15–5 15–1
23. syyskuuta Guinea  3–2  Tunisia 5–15 12–15 16–14 16–14 15–13
23. syyskuuta Neuvostoliitto  3–0  Kuuba 15–5 15–5 15–3
24. syyskuuta Neuvostoliitto  3–0  Guinea 15–1 15–2 15–3
24. syyskuuta Kuuba  3–0  Mongolia 15–8 15–9 15–7
24. syyskuuta Itä-Saksa  3–0  Tunisia 15–5 15–8 15–2

Loppusarjat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

sijat 1–8[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Itä-Saksan lippu Itä-Saksa 7 6 1 20-6 358-270 1.326 13
Bulgarian lippu Bulgaria 7 6 1 20-7 364-300 1.223 13
Japanin lippu Japani 7 5 2 18-8 352-279 1.262 12
Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia 7 4 3 13-13 322-313 1.029 11
Puolan lippu Puola 7 3 4 12-16 325-364 0.893 10
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto 7 2 5 10-16 320-326 0.982 9
Romanian lippu Romania 7 2 5 10-18 328-368 0.891 9
Belgian lippu Belgia 7 0 7 2-21 183-335 0.546 7

sijat 9–16[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Pohjois-Korean lippu Pohjois-Korea 7 6 1 19-7 359-272 1.320 13
Jugoslavian lippu Jugoslavia 7 5 2 16-11 325-320 1.016 12
Unkarin lippu Unkari 7 5 2 18-13 435-365 1.192 12
Brasilian lippu Brasilia 7 4 3 15-13 362-306 1.183 11
Kuuban lippu Kuuba 7 4 3 15-13 366-337 1.086 11
Alankomaiden lippu Alankomaat 7 3 4 14-15 343-342 1.003 10
Italian lippu Italia 7 1 6 14-19 366-418 0.876 8
Mongolian lippu Mongolia 7 0 7 1-21 129-325 0.397 7
Ottelut, sijat 9-16 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
26. syyskuuta Brasilia  3–0  Mongolia 15–8 15–7 15–3
26. syyskuuta Kuuba  3–1  Alankomaat 12–15 15–10 15–8 15–9
26. syyskuuta Unkari  3–2  Italia 15–8 15–4 12–15 13–15 15–12
26. syyskuuta Pohjois-Korea  3–0  Jugoslavia 15–8 15–4 15–5
27. syyskuuta Unkari  3–2  Alankomaat 7–15 15–13 15–9 15–17 15–10
27. syyskuuta Pohjois-Korea  3–0  Mongolia 15–8 15–2 15–5
27. syyskuuta Jugoslavia  3–1  Kuuba 15–12 4–15 15–9 17–15
27. syyskuuta Brasilia  3–1  Italia 12–15 15–2 15–5 15–10
28. syyskuuta Jugoslavia  3–0  Mongolia 15–8 15–6 15–2
28. syyskuuta Unkari  3–2  Kuuba 15–13 11–15 15–5 14–16 15–7
28. syyskuuta Pohjois-Korea  3–2  Italia 15–5 15–7 12–15 15–17 15–13
28. syyskuuta Brasilia  3–2  Alankomaat 12–15 15–10 9–15 15–7 15–7
30. syyskuuta Italia  3–1  Mongolia 10–15 15–4 15–3 15–6
30. syyskuuta Kuuba  3–1  Brasilia 13–15 17–15 15–6 15–9
30. syyskuuta Jugoslavia  3–0  Alankomaat 15–9 15–5 15–10
30. syyskuuta Pohjois-Korea  3–1  Unkari 15–12 15–11 13–15 15–12
1. lokakuuta Kuuba  3–2  Italia 13–15 15–6 17–15 7–15 15–8
1. lokakuuta Alankomaat  3–0  Mongolia 15–2 15–5 15–3
1. lokakuuta Jugoslavia  3–2  Unkari 9–15 15–13 15–17 15–12 19–17
1. lokakuuta Pohjois-Korea  3–1  Brasilia 4–15 16–14 15–13 15–10
2. lokakuuta Alankomaat  3–2  Italia 15–7 11–15 7–15 15–11 15–6
2. lokakuuta Unkari  3–0  Mongolia 15–13 15–3 15–2
2. lokakuuta Pohjois-Korea  3–0  Kuuba 16–14 15–11 15–5
2. lokakuuta Brasilia  3–1  Jugoslavia 10–15 15–9 15–8 15–1

sijat 17–24[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Joukkue O V H Erät Eräpisteet Eräp. suhde P
Ranskan lippu Ranska 7 6 1 19-6 328-210 1.562 13
Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat 7 6 1 19-9 379-315 1.203 13
Israelin lippu Israel 7 4 3 15-10 276-245 1.167 11
Suomen lippu Suomi 7 4 3 15-11 329-282 1.167 11
Iranin lippu Iran 7 4 3 14-12 304-314 0.968 11
Tunisian lippu Tunisia 7 2 5 9-17 264-294 0.898 8
Venezuelan lippu Venezuela 7 1 6 6-18 258-340 0.759 8
Guinean lippu Guinea 7 1 6 6-20 241-379 0.636 8
Ottelut, sijat 17-24 1. erä 2. erä 3. erä 4. erä 5. erä
26. syyskuuta Venezuela  3–0 Guinean lippu Guinea 15–13 15–11 15–6
26. syyskuuta Iran  3–0  Tunisia 15–7 15–13 15–13
26. syyskuuta Suomi  3–2  Israel 15–12 4–15 15–9 14–16 15–8
26. syyskuuta Yhdysvallat  3–1  Ranska 15–11 15–11 9–15 15–8
27. syyskuuta Suomi  3–0  Tunisia 15–7 15–10 15–9
27. syyskuuta Israel  3–0 Guinean lippu Guinea 17–15 15–8 15–17 15–1
27. syyskuuta Yhdysvallat  3–1  Venezuela 15–13 13–15 15–12 15–6
27. syyskuuta Ranska  3–0  Iran 15–4 15–9 15–11
28. syyskuuta Suomi  3–0 Guinean lippu Guinea 15–7 15–6 15–0
28. syyskuuta Ranska  3–1  Tunisia 15–8 15–4 15–5
28. syyskuuta Iran  3–0  Venezuela 15–6 15–9 15–12
28. syyskuuta Yhdysvallat  3–0  Israel 15–12 15–10 15–9
30. syyskuuta Tunisia  3–1  Venezuela 13–15 16–14 15–6 16–14
30. syyskuuta Iran  3–1  Suomi 6–15 15–12 15–10 15–12
30. syyskuuta Ranska  3–1  Israel 15–12 15–2 0–15 15–4
30. syyskuuta Yhdysvallat  3–0 Guinean lippu Guinea 15–5 15–12 15–4
1. lokakuuta Tunisia  3–1  Yhdysvallat 6–15 15–12 15–10 15–12
1. lokakuuta Israel  3–0  Venezuela 15–12 15–8 15–12
1. lokakuuta Iran  3–2 Guinean lippu Guinea 15–7 12–15 15–3 9–15 15–11
1. lokakuuta Ranska  3–0  Suomi 15–1 15–12 15–6
2. lokakuuta Yhdysvallat  3–2  Iran 15–8 7–15 12–15 15–9 15–7
2. lokakuuta Ranska  3–0 Guinean lippu Guinea 15–12 15–3 15–9
2. lokakuuta Suomi  3–0  Venezuela 15–7 15–3 15–10
2. lokakuuta Israel  3–0  Tunisia Tunisia ei pelannut poliittisista syistä


Lopulliset sijoitukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Joukkue
1. Itä-Saksan lippu Itä-Saksa
2. Bulgarian lippu Bulgaria
3. Japanin lippu Japani
4. Tšekkoslovakian lippu Tšekkoslovakia
5. Puolan lippu Puola
6. Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
7. Romanian lippu Romania
8. Belgian lippu Belgia
9. Pohjois-Korean lippu Pohjois-Korea
10. Jugoslavian lippu Jugoslavia
11. Unkarin lippu Unkari
12. Brasilian lippu Brasilia
13. Kuuban lippu Kuuba
14. Alankomaiden lippu Alankomaat
15. Italian lippu Italia
16. Mongolian lippu Mongolia
17. Ranskan lippu Ranska
18. Yhdysvaltain lippu Yhdysvallat
19. Israelin lippu Israel
20. Suomen lippu Suomi
21. Iranin lippu Iran
22. Tunisian lippu Tunisia
23. Venezuelan lippu Venezuela
24. Guinean lippu Guinea

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]