Kino Juha

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Kino Juha. Elokuvateatteri Nurmijärvellä.

Kino Juha[1] on vuonna 1958 rakennettu elokuvateatteri Nurmijärven Kirkonkylällä ja ainoa kunnan alueella toimiva elokuvateatteri.

Elokuvateatterin rakensivat kirkonkylän keskustaan Sirkka ja Veikko Säilä[2] kirkonmiesten vastustuksesta huolimatta. He kun pitivät "elävien kuvien teatteria" synnillisenä ja mahdollisesti jopa nurmijärveläisten sukupuolisiveyttä vaarantavana laitoksena. Säilän tytär Ulla Luukkonen[3] perheineen jatkoi toimintaa 1980-luvun loppupuolelle asti.

Elokuvia pyöritti seuraavat 21-vuotta Pentti Niemelä[4] aina Kino Juhan 60-vuotispäiviin asti vuonna 2018.

Vuoden 2019 alussa Kino Juha siirtyi elokuvaohjaaja Taavi Vartian[5] yhtiön omistukseen.

Elokuvateatterissa on 139 uutta istuinta ja neljä paikkaa pyörätuoleille. Salissa on esiintymislava ja äänentoistolaitteet, joten Kino Juhassa pidetään myös pienimuotoisia konsertteja ja kokouksia.

Teatteri on saanut Suomen elokuvasäätiöltä useana vuonna toimintatukea.[6]. Vuonna 2012 tehdyn rakennuksen kunnostustyön on suunnitellut arkkitehtitoimisto Arkkitehdit Mustonen[7]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Tietoa teatterista Kino Juha. Viitattu 25.1.2015.
  2. Elävät kuvat Suomen Kuvalehti. Viitattu 23.6.2015.
  3. Luukkonen Yrittäjät. Viitattu 6.11.2017.
  4. Pentti Niemelä Nurmijärven uutiset. Viitattu 6.11.2018.
  5. Taavi Vartia Nurmijärven uutiset. Viitattu 1.6.2019.
  6. Tukipäätös Suomen elokuvasäätiö. Viitattu 25.1.2015.
  7. Muutos ja korjauskohteet Arkkitehdit Mustonen. Viitattu 25.1.2015.

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]