Hacklab

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Hacklab (tunnettu myös nimityksillä hackerspace, hackspace, häckläb ja makerspace) on fyysinen tila, jossa tieteestä, teknologiasta ja digitaalisesta taiteesta kiinnostuneet voivat tavata, viettää aikaa yhdessä ja tehdä yhteistyötä. Hakkerikommuuni voidaan nähdä avoimena yhteisöllisenä laboratoriona, konepajana, työpajana ja/tai studiona jossa kaikki iästä, syntyperästä ja varakkuudesta riippumatta voivat tavata sekä jakaa resursseja ja osaamista liittyen kaikenlaiseen rakenteluun tai valmistamiseen/korjaamiseen.

Tilan käyttö[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Oppiminen ja tiedon jakaminen
  • Esitelmiä ja luentoja
  • Sosiaaliset aktiviteetit kuten pelit ja juhlat
  • Erilaiset projektit yksin tai ryhmässä

Hakkeritilat muodostavat infrastruktuurin tällaiselle toiminnalle: huoneet, ruoka ja virvokkeet, sähkö, tietokoneet ja palvelimet, internetyhteyden, audio ja videolaitteet sekä kaikenlaiset työkalut, joiden käyttöön ei välttämättä yksityishenkilöillä ole minkäänlaisia mahdollisuuksia.

Mahdollisuuksia rajoittaa vain käytössä olevat työkalut ja tila, mutta kun jäsenmäärä ja työkalukapasiteetti kasvaa tiloissa ympäri maailmaa, ovat mahdollisuudet rajattomat.

Jäsenmaksut ovat usein ainoa rahoitus, mutta myös ulkopuolisien sponsorien käyttö on mahdollista, minkä lisäksi sosiaalikeskuksissa tai vallatuissa tiloissa toimiminen on tuttua Euroopassa.

Tiloja[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Suomessa[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Helsinki Hacklab, Helsinki[1]
  • Tampere Hacklab, Tampere[2]
  • Turku Hacklab, Turku[3]
  • Vaasa Hacklab, Vaasa[4]
  • Tarlab Oulu, Oulu[5]
  • Hacklab Pori, Pori[6]
  • HacklabJKL, Jyväskylä[7]
  • Hacklab Mikkeli, Mikkeli[8]
  • Kuopio Hacklab, Kuopio[9]
  • Kouvola Hacklab, Kouvola[10]
  • Hacklab Lahti, Lahti[11]
  • Seinäjoki Hacklab, Seinäjoki[12]
  • Virrat Hacklab, Virrat[13]
  • Nokia Hacklab, Nokia[14]
  • Tech Club Joensuu, Joensuu[15]

Maailmalla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Helsinki Hacklab helsinki.hacklab.fi.
  2. Tampere Hacklab tampere.hacklab.fi.
  3. Turku Hacklab turku.hacklab.fi.
  4. Vaasa Hacklab vaasa.hacklab.fi.
  5. Tarlab Oulu tarlab.fi.
  6. Hacklab Pori pori.hacklab.fi.
  7. HacklabJKL HacklabJKL. Viitattu 6.4.2016. en-US
  8. Hacklab Mikkeli mikkeli.hacklab.fi. Viitattu 22.4.2015.
  9. Kuopio Hacklab kuopio.hacklab.fi. Viitattu 31.10.2015.
  10. Kouvola Hacklab https://hacklabkouvola.fi/. Viitattu 18.2.2019.
  11. Hacklab Lahti lahti.hacklab.fi. Viitattu 23.10.2017.
  12. Seinäjoki Hacklab seinajoki.hacklab.fi. Viitattu 18.2.2019.
  13. Virrat Hacklab https://virrat.hacklab.fi/. Viitattu 18.2.2019.
  14. Nokia Hacklab https://uusinokia.fi/. Viitattu 18.2.2019.
  15. Tech Club Joensuu http://tcj.fi/. Viitattu 18.2.2019.
  16. Cowtown Computer Congress Meetup. Viitattu 6.4.2016.
  17. CCC | Startseite ccc.de. Viitattu 6.4.2016.

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Hacklab.fi – Suomalaisten hakkeritilojen yhteinen sivusto.
  • Hackerspaces.org – Sisältää hyvin kattavan listan toimivista ja perusteilla olevista hakkeritiloista. (englanniksi)
  • The Hackspace Foundation – Yleishyödyllinen yhteisö, jonka tarkoituksena on tukea hackerspace -tiloja Yhdistyneessä kuningaskunnassa. (englanniksi)
Tämä tietotekniikkaan liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.