Siirry sisältöön

Ammunta kesäolympialaisissa 2020 – miesten 10 metrin ilmapistooli

Wikipediasta
Miesten 10 metrin ilmapistooli kesäolympialaisissa 2020
Kisapaikka Asakan ampumarata, Tokio
Kilpailupäivä(t) 24. heinäkuuta 2021
Kilpailijoita 29
Mitalistit
– Kultaa  Javad Foroughi
Iran (IRI)
– Hopeaa  Damir Mikec
Serbia (SRB)
– Pronssia  Pang Wei
Kiina (CHN)
← 2016 2024 →
Ammunta
kesäolympialaisissa 2020
Pistooli
10 m ilmapistooli Miehet Naiset Joukkue
25 m olympiapistooli Miehet
25 m pistooli Naiset
Kivääri
10 m ilmakivääri   Miehet   Naiset Joukkue
50 m kiväärin asentokilpailu Miehet Naiset
Haulikko
Skeet Miehet Naiset
Trap Miehet Naiset Joukkue

Miesten 10 metrin kilpailu ilmapistoolissa Tokion olympialaisissa 2020 käytiin Asakan ampumaradalla 24. heinäkuuta 2021. Kilpailuun osallistuu 29 urheilijaa.

Olympiakultaa voitti iranilainen Javad Foroughi, joka sai finaalissa 244,8 pistettä, joka oli uusi olympiaennätys. Hän voitti toiseksi tulleen serbialaisen Damir Mikecin 6,9 pisteellä. Kolmanneksi sijoittui Kiinan Pang Wei.[1][2]

Olympialaisiin pääsee 29 urheilijaa. Karsinnoissa ansaidut paikat eivät ole yksittäisten urheilijoiden, vaan paikat myönnetään maalle, joka nimeää kilpailijat. Isäntämaa Japanilla on yksi kiintiöpaikka. Yksi paikka jaetaan ISSF:n rankingin perusteella. Kaksi maata kutsutaan erillisellä kutsulla olympialaisiin. Loput paikat jaetaan vuoden 2018 MM-kilpailuissa, maanosien mestaruusturnauksissa tai muissa maanosien kilpailuissa sekä ISSF:n World Cup -turnauksissa vuonna 2019. Yhdestä maasta saa osallistua korkeintaan kaksi urheilijaa yhteen lajitapahtumaan.[3]

Olympiaturnaukseen päässeet maat

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
KarsintatapaAjankohtaPaikat yhteensäMaat
Isäntämaa1 Japani
MM-kilpailut 201831. elokuuta – 15. syyskuuta 20184 Etelä-Korea (2)
 Ukraina
 Venäjä
Amerikan-mestaruuskilpailut 20181. – 11. marraskuuta 20181 Yhdysvallat
ISSF World Cup
New Delhi
20. – 28. helmikuuta 20192 Intia
 Serbia
ISSF World Cup
Peking
23. huhtikuuta – 1. toukokuuta 20192 Intia
 Mongolia
ISSF World Cup
München
24. toukokuuta – 1. kesäkuuta 20192 Kiina (2)
Euroopan kisat 201923. – 28. kesäkuuta 20191 Ukraina
Pan-Amerikan kisat 201926. heinäkuuta – 11. elokuuta 20192 Kuuba
 Yhdysvallat
ISSF World Cup
Rio de Janeiro
26. elokuuta – 3. syyskuuta 20192 Turkki (2)
Oseanian-mestaruuskilpailut 20191. – 9. marraskuuta 20191 Australia
Aasian-mestaruuskilpailut 20193. – 11. marraskuuta 20193 Iran
 Pohjois-Korea
 Pakistan
Afrikan-mestaruuskilpailut 201917. – 25. marraskuuta 20192 Egypti
 Tunisia
Euroopan-mestaruuskilpailut 202023. helmikuuta – 1. maaliskuuta 20202 Italia
 Slovakia
Euroopan karsintaturnaus23. toukokuuta – 6. kesäkuuta 20211 Venäläiset olympiaurheilijat
ISSF RankingTouko-kesäkuu 20211 Brasilia
Kutsu4 Aruba
 Myanmar
 Nicaragua
 Pohjois-Makedonia
Käyttämättömät paikat2 Islanti
 Vietnam

Olympialaisiin osallistuvan ampujan on pitänyt rikkoa ennalta määrätty pisteraja, jotta hän saa kilpailla olympialaisissa. Tulos pitää rikkoa 24. heinäkuuta 2018 – 31. toukokuuta 2020. Miesten 10 metrin ilmapistoolissa raja on 563. [3]

Kilpailu koostuu karsinta-ammunnoista ja loppukilpailusta. Karsinnoissa jokainen ampuu 60 laukausta 75 minuutin aikana. Karsinnoissa laukauksen maksimipisteet on 10. Karsintojen kahdeksan parasta urheilijaa pääsevät loppukilpailuun. Loppukilpailu aloitetaan kahdella viiden laukauksen sarjassa. Tämän jälkeen ammutaan 14 yksittäistä laukausta. 12. laukauksen jälkeen viimeisenä ollut urheilija putoaa kilpailusta. Tämän jälkeen aina kahden laukauksen välein viimeisenä oleva urheilija putoaa kilpailusta. Jos kaksi ampujaa on putoamassa samaan aikaan kilpailusta, ammutaan vähintään yksi lisälaukaus. Loppukilpailussa yhden laukauksen maksimipisteet on 10,9.[4]

Karsinta-ammunnat

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
# Urheilija Valtio 1 2 3 4 5 6 Yhteensä[5] Sisempiä 10 Huom
1Saurabh Chaudhary Intia959898100989758628Q
2Zhang Bowen Kiina98959998999758618Q
3Christian Reitz Saksa97999995979758421Q
4Pavlo Korostylov Ukraina98979797959758115Q
5Javad Foroughi Iran98979797939858025Q
6Kim Mo-se Etelä-Korea97959597989757920Q
7Pang Wei Kiina97949898969557822Q
8Damir Mikec Serbia98989694969657821Q
9Gulfam Joseph Pakistan92989597989857813
10James Hall Yhdysvallat96959795969857723
11Artjom Tšernousov Venäläiset olympiaurheilijat96969499969657715
12Enkhtaivan Davaakhuu Mongolia9495959798985778
13Nickolaus Mowrer Yhdysvallat96979997949357622
14Ye Tun Naung Myanmar92959896989757617
15Jin Jong-oh Etelä-Korea95969893979757617
16Kojiro Horimizu Japani96979497989457613
17Abhishek Verma Intia94969897989257519
18Oleh Omeltšuk Ukraina97959895959557514
19Jorge Grau Potrille Kuuba931009498969357416
20Ruslan Lunev Azerbaidžan95959894979557414
21Borjan Brankovski Pohjois-Makedonia94939895969557320
22Hoàng Xuân Vinh Vietnam94989794939757316
23Vadim Muhametjanov Venäläiset olympiaurheilijat97929697969557316
24Yusuf Dikeç Turkki96959497969457219
25İsmail Keleş Turkki96949695959657217
26Paolo Monna Italia92929797959757023
27Juraj Tužinský Slovakia96959595949557014
28Ásgeir Sigurgeirsson Islanti95989192979757013
29Marko Carrillo Peru90919997969656914
30Daniel Repacholi Australia95939595949656815
31Samy Abdel Razek Egypti97959395949356711
32Felipe Wu Brasilia94949492959756615
33Peeter Olesk Viro9392969692955648
34Ala Al-Othmani Tunisia93949793929456316
35Philip Elhage Aruba9394949294895566
36Edwin Barberena Nicaragua96909392939055410

Loppukilpailu

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
#UrheilijaKansalaisuus1.–5.6.–10.11.–12.13.–14.15.–16.17.–18.19.–20.21.–22.23.–24Kokonaispisteet[6]
1.Javad Foroughi Iran50,7101,0121,2142,2163,3184,0204,2224,2244,8244,8 (OR)
2.Damir Mikec Serbia48,798,7119,3138,0158,6179,3199,6220,0237,9237,9
3.Pang Wei Kiina49,199,7119,5139,6160,5180,0199,4217,6—217,6
4.Pavlo Korostylov Ukraina48,499,2119,6139,4160,4180,3198,9—198,9
5.Christian Reitz Saksa49,597,1117,6137,8158,2176,6—176,6
6.Zhang Bowen Kiina48,998,2116,8137,7158,2—158,2
7.Saurabh Chaudhary Intia47,796,8117,2137,4—137,4
8.Kim Mo-se Etelä-Korea50,096,7115,8—115,8
  1. ↑ Javad Foroughi strikes gold in the men's 10m air pistol final 24. heinäkuuta 2021. Kansainvälinen olympiakomitea. Arkistoitu 24.7.2021. Viitattu 24.7.2021. (englanniksi)
  2. ↑ The great day in Tokyo 2020 for the Islamic Republic of Iran 24. heinäkuuta 2021. ISSF. Viitattu 24.7.2021. (englanniksi)
  3. 1 2 Qualification System - Games of the XXXII Olympiad - Tokyo 2020 (pdf) WA. Arkistoitu 22.6.2019. Viitattu 8.9.2019. (englanniksi)
  4. ↑ Olympic Games ISSF. Arkistoitu 10.2.2014. Viitattu 8.9.2019. (englanniksi)
  5. ↑ Results - Shooting - 10 m Air Pistol Men - Qualification (pdf) 24. heinäkuuta 2021. Kansainvälinen olympiakomitea. Arkistoitu 27.7.2021. Viitattu 24.7.2021. (englanniksi)
  6. ↑ Results - Shooting - 10 m Air Pistol Men - Final (pdf) 24. heinäkuuta 2021. Kansainvälinen olympiakomitea. Arkistoitu 28.7.2021. Viitattu 24.7.2021. (englanniksi)