Yhdysvaltain edustajainhuoneen vaalit 2010

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
  Republikaanit säilyttivät paikkansa
  Demokraatit säilyttivät paikkansa
  Demokraatit saivat uuden paikan
Paikkamuutokset vaalipiireittäin

Yhdysvaltain edustajainhuoneen vaalit 2010 järjestettiin 2. marraskuuta 2010 presidentti Barack Obaman ensimmäisen kauden puolivälissä. Vaaleissa valittiin kaikki edustajainhuoneen 435 paikkaa. Päättyneen kauden lopussa paikastaan luopui 37 edustajaa, joista 17 oli demokraatteja ja 20 republikaaneja. Republikaanit saivat 239 edustajaa, ja demokraatit 185. Vaalit olivat viimeiset, joissa vaalipiireinä käytettiin alueita, jotka on muodostettu vuoden 2000 väestönlaskennasta.

Puhemieheksi valittiin republikaaniedustaja John Boehner[1].

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Puolue Paikat Ääniosuus
2008 2010 +/- Paikkaosuus Äänet % Muutos
Republikaaninen puolue 178 242 +64 55,6% 44 593 666 51,38% +8,85%
Demokraattinen puolue 257 193 -64 44,4% 38 854 459 44,77% -8,41%
Libertaaripuolue 1 002 511 1,16% +0,28%
Sitoutumaton 519 043 0,6%
Vihreä puolue 230 764 0,27% -0,2%
Perustuslain puolue 123 841 0,14% +0,04%
Itsenäisyyspuolue 121 515 0,14% +0,03%
Reformipuolue 9 333 0.01% −0.01%
Muut puolueet 708 135 0,82% +0,04%
Yhteensä 435 435 0 100,0% 86 784 957 100,0% -
Lähde: House Clerk - Statistics of the Congressional Election, 2010

Alabama[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[2]
AL-1 Jo Bonner
David Walter
Republikaani
Perustuslakipuolue
83,0 %
17,0 %
AL-2 Martha Roby
Bobby Bright
Republikaani
Demokraatti
51,1 %
48,9 %
AL-3 Mike Rogers
Steve Segrest
Republikaani
Demokraatti
59,5 %
40,5 %
AL-4 Robert Aderholt (Republikaani, ei vastaehdokasta)
AL-5 Mo Brooks
Steve Raby
Republikaani
Demokraatti
57,9 %
42,1 %
AL-6 Spencer Bachus (Republikaani, ei vastaehdokasta)
AL-7 Terri Sewell
Don Chamberlain
Demokraatti
Republikaani
72,4 %
27,6 %

Alaska[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[3]
Koko Alaska Don Young
Harry Crawford
Republikaani
Demokraatti
69 %
31 %

Arizona[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[4]
AZ-1 Paul Gosar
Ann Kirkpatrick
Nicole Patti
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
49,7 %
43,7 %
6,6 %
AZ-2 Trent Franks
John Thrasher
Powell Gammill
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
64,9 %
31,1 %
4,0 %
AZ-3 Ben Quayle
Jon Hulburd
Michael Shoen
Leonard Clark
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
Vihreä
52,2 %
41,1 %
5,0 %
1,6 %
AZ-4 Ed Pastor
Janet Contreras
Joe Cobb
Rebecca DeWitt
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
Vihreä
66,9 %
27,5 %
3,0 %
2,6 %
AZ-5 David Schweikert
Harry Mitchell
Nick Coons
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
52,0 %
43,2 %
4,8 %
AZ-6 Jeff Flake
Rebecca Schneider
Richard Grayson
Darell Tapp
Republikaani
Demokraatti
Vihreä
Libertaari
66,4 %
29,1 %
3,1 %
1,4 %
AZ-7 Raul Grijalva
Ruth McClung
Harley Meyer
George Keane
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
Libertaari
50,2 %
44,2 %
2,8 %
2,7 %
AZ-8 Gabrielle Giffords
Jesse Kelly
Steven Stoltz
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
48,8 %
47,3 %
3,9 %

Arkansas[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[5]
AR-1 Rick Crawford
Chad Causey
Ken Adler
Republikaani
Demokraatti
Vihreä
51,8 %
43,5 %
4,6 %
AR-2 Tim Griffin
Joyce Elliott
Lance Levi
Lewis Kennedy
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Vihreä
57,9 %
38,3 %
2,1 %
1,7 %
AR-3 Steve Womack
David Whitaker
Republikaani
Demokraatti
72,4 %
27,6 %
AR-4 Mike Ross
Beth Anne Rankin
Josh Drake
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
57,5 %
40,2 %
2,3 %

Colorado[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[6]
CO-1 Diana DeGette
Mike Fallon
Gary Swing
Clint Jones
Chris Styskal
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
Libertaari
Perustuslakipuolue
67,4 %
28,8 %
1,4 %
1,4 %
1,0 %
CO-2 Jared Polis
Stephen Bailey
Jenna Goss
Curtis Harris
Demokraatti
Republikaani
Perustuslakipuolue
Libertaari
57,4 %
37,9 %
2,7 %
2,0 %
CO-3 Scott Tipton
John Salazar
Gregory Gilman
Jake Segrest
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
Sitoutumaton
49,9 %
46 %
2,2 %
1,9 %
CO-4 Cory Gardner
Betsy Markey
Doug Aden
Ken Waskiewicz
Republikaani
Demokraatti
Perustuslakipuolue
Sitoutumaton
52,5 %
41,4 %
4,7 %
1,5 %
CO-5 Doug Lamborn
Kevin Bradley
Brian Scott
Jerrell Klaver
Republikaani
Demokraatti
Perustuslakipuolue
Libertaari
65,8 %
29,3 %
2,5 %
2,4 %
CO-6 Mike Coffman
John Flerlage
Rob McNealy
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
65,7 %
31,5 %
2,9 %
CO-7 Ed Perlmutter
Ryan Frazier
Buck Bailey
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
53,4 %
41,8 %
4,8 %

Connecticut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
CT-1 John Larson
Ann Brickley
Kenneth Krayeske
Christopher Hutchinson
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
Socialist Action
61,3 %
37,2 %
1,1 %
0,4 %
CT-2 Joe Courtney
Janet Peckinpaugh
Scott Deshefy
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
59,9 %
38,8 %
1,3 %
CT-3 Rosa DeLauro
Larry Labriola
Charles Pillsbury
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
65,1 %
33,6 %
1,3 %
CT-4 Jim Himes
Dan Debicella
Demokraatti
Republikaani
53,1 %
46,9 %
CT-5 Chris Murphy
Sam Caligiuri
Demokraatti
Republikaani
54,1 %
45,9 %

Delaware[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[7]
Koko Delaware John C. Carney, Jr.
Glen Urquhart
Earl Lofland
Brent Wangen
Jeffrey Brown
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
Libertaari
Blue Enigma Party
56,8 %
41 %
1,2 %
0,6 %
0,4 %

Etelä-Carolina[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
SC-1
SC-2
SC-3
SC-4
SC-5
SC-6

Etelä-Dakota[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet

Florida[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue[8] Äänet
FL-1 Jeff Miller
Joe Cantrell
John Krause
Jim Bryan
Republikaani
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Write-in
80,0 %
10,9 %
8,6 %
0,6 %
FL-2 Steve Southerland
Allen Boyd
Paul McKain
Dianne Berryhill
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
53,6 %
41,4 %
2,8 %
2,2 %
FL-3 Corrine Brown
Mike Yost
Terry Martin-Black
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
63,0 %
33,9 %
3,1 %
FL-4 Ander Crenshaw
Troy Stanley
Republikaani
Sitoutumaton
77,2 %
22,8 %
FL-5 Rich Nugent
Jim Piccillo
Republikaani
Demokraatti
67,4 %
32,6 %
FL-6 Cliff Stearns
Steve Schonberg
Republikaani
Sitoutumaton
71,5 %
28,5 %
FL-7 John Mica
Heather Beaven
Republikaani
Demokraatti
69,0 %
31,0 %
FL-8 Dan Webster
Alan Grayson
Peg Dunmire
George Metcalfe
Republikaani
Demokraatti
Teekutsuliike
Sitoutumaton
56,1 %
38,2 %
3,8 %
1,9 %
FL-9 Gus Bilirakis
Anita de Palma
Republikaani
Demokraatti
71,4 %
28,6 %
FL-10 Bill Young
Charlie Justice
Republikaani
Demokraatti
65,9 %
34,1 %
FL-11 Kathy Castor
Mike Prendergast
Demokraatti
Republikaani
59,6 %
40,4 %
FL-12 Dennis Ross
Lori Edwards
Randy Wilkinson
Republikaani
Demokraatti
Teekutsuliike
48,1 %
41,1 %
10,7 %
FL-13 Vern Buchanan
James Golden
Republikaani
Demokraatti
68,9 %
31,1 %
FL-14 Connie Mack
James Lloyd Roach
William Maverick St. Claire
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
68,6 %
27,1 %
4,3 %
FL-15 Bill Posey
Shannon Roberts
Republikaani
Demokraatti
64,7 %
35,5 %
FL-16 Tom Rooney
Jim Horn
Republikaani
Demokraatti
66,9 %
33,1 %
FL-17 Frederica Wilson
Roderick Vereen
Demokraatti
Sitoutumaton
86,2 %
13,8 %
FL-18 Ileana Ros-Lehtinen
Rolando Banciella
Republikaani
Demokraatti
68,9 %
31,1 %
FL-19 Ted Deutch
Joe Budd
Demokraatti
Republikaani
62,6 %
37,3 %
FL-20 Debbie Wasserman Schultz
Karen Harrington
Stanley Blumenthal
Robert Kunst
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
Sitoutumaton
60,2 %
38,1 %
1 %
0,8 %
FL-21 Mario Diaz-Balart (Republikaani, ei vastaehdokasta)
FL-22 Allen West
Ron Klein
Republikaani
Demokraatti
54,4 %
45,6 %
FL-23 Alcee Hastings
Bernard Sansaricq
Demokraatti
Republikaani
79,1 %
20,9 %
FL-24 Sandy Adams
Suzanne Kosmas
Republikaani
Demokraatti
59,6 %
40,3 %
FL-25 David Rivera
Joe Garcia
Roly Arroyo
Craig Porter
Republikaani
Demokraatti
Teekutsuliike
FL Whig
52,2 %
42,6 %
3,0 %
2,2 %

Georgia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
GA-1 Jack Kingston
Oscar Harris
GA-2 Sanford Bishop
GA-3 Lynn Westmoreland
GA-4 Hank Johnson
GA-5 John Lewis
GA-6 Tom Price
GA-7 Rob Woodall
Doug Heckman
GA-8 Austin Scott
Jim Marshall
GA-9 Tom Graves
GA-10 Paul Broun
Russell Edwards
GA-11 Phil Gingrey
GA-12 John Barrow
GA-13 David Scott

Havaiji[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
HI-1
HI-2

Idaho[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
ID-1
ID-2

Illinois[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
IL-1 Bobby Rush
IL-2 Jesse Jackson, Jr.
IL-3 Dan Lipinski
IL-4 Luis Gutiérrez
IL-5 Mike Quigley
IL-6 Peter Roskam
IL-7 Danny K. Davis
IL-8 Joe Walsh
IL-9 Jan Schakowsky
IL-10 Robert Dold
IL-11 Adam Kinzinger
IL-12 Jerry Costello
IL-13 Judy Biggert
IL-14 Randy Hultgren
IL-15 Tim Johnson
IL-16 Don Manzullo
IL-17 Bobby Schilling
IL-18 Aaron Schock
IL-19 John Shimkus

Indiana[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
IN-1 Pete Visclosky
IN-2 Joe Donnelly
IN-3 Marlin Stutzman
IN-4 Todd Rokita
IN-5 Dan Burton
IN-6 Mike Pence
IN-7 André Carson
IN-8 Larry Bucshon
IN-9 Todd Young

Iowa[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
IA-1 Bruce Braley
IA-2 David Loebsack
IA-3 Leonard Boswell
IA-4 Tom Latham
IA-5 Steve King


Kalifornia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[9]
CA-1 Mike Thompson
Loren Hanks
Carol Wolman
Mike Rodrigues
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
Libertaari
63,0 %
31,0 %
3,6 %
2,5 %
CA-2 Wally Herger
Jim Reed
Mark A. Jensen
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
57,2 %
42,8 %
0,0 %
CA-3 Dan Lungren
Ami Bera
Jerry Leidecker
Douglas Arthur Tuma
Mike Roskey
Republikaani
Demokraatti
American Independent Party
Libertaari
Peace and Freedom Party
50,1 %
43,2 %
2,6 %
2,3 %
1,8 %
CA-4 Tom McClintock
Clint Curtis
Ben Emery
Republikaani
Demokraatti
Vihreä
61,3 %
31,5 %
7,2 %
CA-5 Doris Matsui
Paul Smith
Gerald Allen Frink
Demokraatti
Republikaani
Peace and Freedom Party
72,1%
25,3 %
2,6 %
CA-6 Lynn Woolsey
Jim Judd
Eugene Ruyle
Joel Smolen
Demokraatti
Republikaani
Peace and Freedom Party
Libertaari
66,0 %
29,7 %
2,2 %
2,1 %
CA-7 George Miller
Rick Tubbs
Demokraatti
Republikaani
68,3 %
31,7 %
CA-8 Nancy Pelosi
John Dennis
Gloria La Riva
Philip Berg
Summer Shields
Demokraatti
Republikaani
Peace and Freedom Party
Libertaari
Sitoutumaton
80,1 %
15,2 %
2,4 %
2,3 %
0,0 %
CA-9 Barbara Lee
Gerald Hashimoto
Dave Heller
James Eyer
Larry Allen
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
Libertaari
Peace and Freedom Party
84,3 %
10,8 %
2,3 %
1,9 %
0,7 %
CA-10 John Garamendi
Gary Clift
Jeremy Cloward
Demokraatti
Republikaani
Vihreä
58,9 %
37,8 %
3,3 %
CA-11 Jerry McNerney
David Harmer
David Christensen
Demokraatti
Republikaani
American Independent Party
48,0 %
46,9 %
5,1 %
CA-12 Jackie Speier
Mike Moloney
Mark Paul Williams
Joseph Michael Harding
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
Sitoutumaton
75,6 %
22,2 %
2,2 %
0,0 %
CA-13 Pete Stark
Forest Baker
Chris Pareja
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
72,0 %
27,7 %
0,3 %
CA-14 Anna Eshoo
Dave Chapman
Paul Lazaga
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
69,1 %
27,9 %
3,0 %
CA-15 Mike Honda
Scott Kirkland
Demokraatti
Republikaani
67,6 %
32,4 %
CA-16 Zoe Lofgren
Daniel Sahagun
Edward Gonzalez
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
67,9 %
24,3 %
7,8 %
CA-17 Sam Farr
Jeff Taylor
Mary Larkin
Eric Petersen
Ronald P. Kabat
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
Vihreä
Sitoutumaton
66,7 %
29,9 %
1,5 %
1,9 %
0,0 %
CA-18 Dennis Cardoza
Michael Clarke Berryhill
Demokraatti
Republikaani
58,5 %
41,5 %
CA-19 Jeff Denham
Loraine Goodwin
Les Marsden
Republikaani
Demokraatti
Demokraatti (write-in)
64,6 %
35,2 %
0,2 %
CA-20 Jim Costa
Andy Vidak
Demokraatti
Republikaani
51,8 %
48,2 %
CA-21 Devin Nunes (ei vastaehdokasta)
CA-22 Kevin McCarthy Republikaani
Sitoutumaton (write-in)
98,8 %
1,2 %
CA-23 Lois Capps
Tom Watson
John Hager
Darrell Stafford
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
Libertaari
57,8 %'
37,6 %
2,9 %
1,7 %
CA-24 Elton Gallegly
Timothy Allison
Republikaani
Demokraatti
60,0 %
40,0 %
CA-25 Howard McKeon
Jackie Conaway
Republikaani
Demokraatti
61,9 %
38,1 %
CA-26 David Dreier
Russ Warner
David Miller
Randall Weissbuch
Republikaani
Demokraatti
American Independent Party
Libertaari
54,2 %
36,5 %
6,1 %
3,2 %
CA-27 Brad Sherman
Mark Reed
Demokraatti
Republikaani
65,2 %
34,8 %
CA-28 Howard Berman
Merlin Froyd
Carlos Rodriguez
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
69,6 %
22,4 %
8,0 %
CA-29 Adam Schiff
John Colbert
William Cushing
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
64,8 %
32,0 %
3,2 %
CA-30 Henry Waxman
Chuck Wilkerson
Erich Miller
Richard Castaldo
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
Peace and Freedom Party
64,7 %
31,9 %
2,1 %
1,3 %
CA-31 Xavier Becerra
Stephen Smith
Sal Genovese
Demokraatti
Republikaani
Write-in
83,9 %
16,1 %
0,0 %
CA-32 Judy Chu
Ed Schmerling
Demokraatti
Republikaani
71,1 %
28,9 %
CA-33 Karen Bass
James Andion
Mervin Leon Evans
Demokraatti
Republikaani
Write-in
86,1 %
13,9 %
0,0 %
CA-34 Lucille Roybal-Allard
Wayne Miller
Demokraatti
Republikaani
77,3 %
22,7 %
CA-35 Maxine Waters
Bruce Brown
Suleiman Charles Edmonson
Demokraatti
Republikaani
Write-in
79,4 %
20,6 %
0,0 %
CA-36 Jane Harman
Mattie Fein
Herb Peters
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
59,7 %
34,7 %
5,6 %
CA-37 Laura Richardson
Star Parker
Nicholas Dibs
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
68,4 %
23,2 %
8,4 %
CA-38 Grace Napolitano
Robert Vaughn
Demokraatti
Republikaani
73,5 %
26,5 %
CA-39 Linda Sánchez
Larry Andre
John Smith
Demokraatti
Republikaani
American Independent Party
63,3 %
32,6 %
4,1 %
CA-40 Ed Royce
Christina Avalos
Republikaani
Demokraatti
66,8 %
33,2 %
CA-41 Jerry Lewis
Pat Meagher
Pamela Zander
Republikaani
Demokraatti
Write-in
63,3 %
36,7 %
0,0 %
CA-42 Gary Miller
Michael Williamson
Mark Lambert
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
62,3 %
31,8 %
5,9 %
CA-43 Joe Baca
Scott Folkens
Demokraatti
Republikaani
65,5 %
34,5 %
CA-44 Ken Calvert
Bill Hedrick
Republikaani
Demokraatti
55,7 %
44,3 %
CA-45 Mary Bono Mack
Steve Pougnet
Bill Lussenheide
Republikaani
Demokraatti
American Independent Party
51,5 %
42,2 %
6,3 %
CA-46 Dana Rohrabacher
Ken Arnold
Jay Shah
Republikaani
Demokraatti
Write-in
62,3 %
37,7 %
0,0 %
CA-47 Loretta Sanchez
Van Tran
Ceci Iglesias
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
53,0 %
39,3 %
7,7 %
CA-48 John B. T. Campbell III
Beth Krom
Mike Binkley
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
60,0 %
36,4 %
3,6 %
CA-49 Darrell Issa
Howard Katz
Dion Clark
Mike Paster
Republikaani
Demokraatti
American Independent Party
Libertaari
62,8 %
31,5 %
3,5 %
2,2 %
CA-50 Brian Bilbray
Francine Busby
Lars Grossmith
Miriam Clark
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
Peace and Freedom Party
56,7 %
39,0 %
2,2 %
2,1 %
CA-51 Bob Filner
Nick Popaditch
Marcus Shapiro
Demokraatti
Republikaani
Write-in
60,1 %
39,9 %
0,0 %
CA-52 Duncan D. Hunter
Ray Lutz
Michael Benoit
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
63,1 %
32,1 %
4,8 %
CA-53 Susan Davis
Michael Crimmins
Paul Dekker
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
62,3 %
34,0 %
3,7 %

Kansas[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
KS-1
KS-2
KS-3
KS-4

Kentucky[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
KY-1 Ed Whitfield
KY-2 Brett Guthrie
KY-3 John Yarmuth
KY-4 Geoff Davis
KY-5 Hal Rogers
KY-6 Ben Chandler

Louisiana[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
LA-1 Steve Scalise
LA-2 Cedric Richmond
LA-3 Jeff Landry
LA-4 John Fleming
LA-5 Rodney Alexander
LA-6 Bill Cassidy
LA-7 Charles Boustany (Republikaani, ei vastaehdokasta)

Maine[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
ME-1
ME-2

Maryland[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
MD-1
MD-2
MD-3
MD-4
MD-5
MD-6
MD-7
MD-8

Massachusetts[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
MA-1
MA-2
MA-3
MA-4
MA-5
MA-6
MA-7
MA-8
MA-9
MA-10

Michigan[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
MI-1
MI-2
MI-3
MI-4
MI-5
MI-6
MI-7
MI-8
MI-9
MI-10
MI-11
MI-12
MI-13
MI-14
MI-15

Minnesota[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
MN-1
MN-2
MN-3
MN-4
MN-5
MN-6
MN-7
MN-8

Mississippi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
MS-1
MS-2
MS-3
MS-4

Missouri[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
MO-1
MO-2
MO-3
MO-4
MO-5
MO-6
MO-7
MO-8
MO-9

Montana[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet

Nebraska[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NE-1
NE-2
NE-3

Nevada[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NV-1
NV-2
NV-3

New Hampshire[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NH-1
NH-2

New Jersey[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NJ-1
NJ-2
NJ-3
NJ-4
NJ-5
NJ-6
NJ-7
NJ-8
NJ-9
NJ-10
NJ-11
NJ-12
NJ-13

New Mexico[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NM-1
NM-2
NM-3

New York[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NY-1
NY-2
NY-3
NY-4
NY-5
NY-6
NY-7
NY-8
NY-9
NY-10
NY-11
NY-12
NY-13
NY-14
NY-15
NY-16
NY-17
NY-18
NY-19
NY-20
NY-21
NY-22
NY-23
NY-24
NY-25
NY-26
NY-27
NY-28
NY-29

Ohio[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
OH-1 Steve Chabot
Steve Driehaus
Republikaani
Demokraatti
OH-2 Jean Schmidt
OH-3 Mike Turner
OH-4 Jim Jordan
OH-5 Bob Latta
OH-6 Bill Johnson
OH-7 Steve Austria
OH-8 John Boehner
OH-9 Marcy Kaptur
OH-10 Dennis Kucinich
OH-11 Marcia Fudge
OH-12 Pat Tiberi
OH-13 Betty Sutton
OH-14 Steve LaTourette
OH-15 Steve Stivers
Mary Jo Kilroy
Republikaani
Demokraatti
OH-16 Jim Renacci
John Boccieri
Republikaani
Demokraatti
OH-17 Tim Ryan
OH-18 Bob Gibbs
Zack Space
Republikaani
Demokraatti

Oklahoma[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
OK-1
OK-2
OK-3
OK-4
OK-5

Oregon[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
OR-1
OR-2
OR-3
OR-4
OR-5

Pennsylvania[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
PA-1
PA-2
PA-3
PA-4
PA-5
PA-6
PA-7
PA-8
PA-9
PA-10
PA-11
PA-12
PA-13
PA-14
PA-15
PA-16
PA-17
PA-18
PA-19

Pohjois-Carolina[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
NC-1
NC-2
NC-3
NC_4
NC-5
NC-6
NC-7
NC-8
NC-9
NC-10
NC-11
NC-12
NC-13

Pohjois-Dakota[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[10]
North Dakota at-large Rick Berg
Earl Pomeroy
Republikaani
Demokraatti
54,7 %
44,9 %

Rhode Island[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
RI-1
RI-2

Tennessee[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[11]
TN-1 Phil Roe
Michael Clark
Kermit Steck
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
80,8 %
17,1 %
2,1 %
TN-2 Jimmy Duncan
Dave Hancock
Joseph Leinweber Jr.
Andy Andrew
Greg Samples
H. Headings
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
81,7 %
14,7 %
1,4 %
1,2 %
0,7 %
0,3 %
TN-3 Charles Fleischmann
John Wolfe Jr.
Savas Kyriakidis
Mark DeVol
Don Barkman
Gregory Goodwin
Robert Humphries
Mo Kiah
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
56,8 %
28,0 %
10,5 %
3,6 %
0,5 %
0,2 %
0,2 %
0,1 %
TN-4 Scott DesJarlais
Lincoln Davis
Paul Curtis
Gerald York
James Gray
Richard Johnson
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
57,1 %
38,6 %
1,7 %
1,2 %
0,9 %
0,5 %
TN-5 Jim Cooper
David Hall
Stephen Collings
Jacqueline Miller
John Smith
William Crook
John Miglietta
James Whitfield II
Nathan Harden
Joe Moore
Thomas Taylor
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
56,2 %
42,1 %
0,3 %
0,3 %
0,3 %
0,2 %
0,2 %
0,2 %
0,1 %
0,1 %
0,1 %
TN-6 Diane Black
Brett Carter
Jim Boyd
Tommy Hay
David Purcell
Brandon Gore
Stephen Sprague
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
Sitoutumaton
67,3 %
29,4 %
1,1 %
0,7 %
0,7 %
0,6 %
0,3 %
TN-7 Marsha Blackburn
Greg Rabidoux
Bill Stone
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
72,4 %
24,8 %
2,9 %
TN-8 Stephen Fincher
Roy Herron
Donn Janes
Mark Rawles
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
Sitoutumaton
59,0 %
38,8 %
1,5 %
0,7 %
TN-9 Steve Cohen
Charlotte Bergmann
Sandra Sullivan
Perry Steele
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
Sitoutumaton
74,0 %
25,1 %
0,5 %
0,4 %

Texas[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[12]
TX-1 Louie Gohmert
Charles Parkes
Republikaani
Libertaari
89,7 %
10,3 %
TX-2 Ted Poe
David Smith
Republikaani
Libertaari
88,6 %
11,4 %
TX-3 Sam Johnson
John Lingenfelder
Christopher Claytor
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
66,3 %
31,3 %
2,4 %
TX-4 Ralph Hall
VaLinda Hathcox
Jim Prindle
Shane Shepard
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
Sitoutumaton
73,2 %
22,0 %
2,5 %
2,3 %
TX-5 Jeb Hensarling
Tom Berry
Ken Ashby
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
70,5 %
27,5 %
1,9 %
TX-6 Joe Barton
David Cozad
Byron Severns
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
65,9 %
31,2 %
2,9 %
TX-7 John Culberson
Bob Townsend
Lisa Squiers
Republikaani
Libertaari
Write-in
81,4 %
17,98 %
0,6 %
TX-8 Kevin Brady
Kent Hargett
Bruce West
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
80,3 %
17,3 %
2,5 %
TX-9 Al Green
Steve Mueller
Michael Hope
Demokraatti
Republikaani
Libertaari
75,7 %
22,9 %
1,4 %
TX-10 Michael McCaul
Ted Ankrum
J.P. Perkins
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
64,7 %
33,0 %
2,8 %
TX-11 Mike Conaway
TX-12
TX-13
TX-14 Ron Paul
TX-15
TX-16
TX-17
TX-18
TX-19
TX-20
TX-21
TX-22
TX-23
TX-24
TX-25
TX-26
TX-27
TX-28
TX-29
TX-30
TX-31
TX-32 Pete Sessions

Utah[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
UT-1
UT-2
UT-3

Vermont[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet

Virginia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
VA-1
VA-2
VA-3
VA-4
VA-5
VA-6
VA-7
VA-8
VA-9
VA-10
VA-11

Washington[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
WA-1
WA-2
WA-3
WA-4
WA-5
WA-6
WA-7
WA-8
WA-9

West Virginia[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet
WV-1
WV-2
WV-3

Wisconsin[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet[13]
WI-1 Paul Ryan
John Heckenlively
Joseph Kexel
Republikaani
Demokraatti
Libertaari
68,2 %
30,1 %
1,6 %
WI-2 Tammy Baldwin
Chad Lee
Demokraatti
Republikaani
61,8 %
38,2 %
WI-3 Ron Kind
Dan Kapanke
Michael Krsiean
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
50,3 %
46,5 %
3,2 %
WI-4 Gwen Moore
Dan Sebring
Ahmad Ayyash
Demokraatti
Republikaani
Sitoutumaton
69,0 %
29,6 %
1,4 %
WI-5 Jim Sensenbrenner
Todd Kolosso
Robert Raymond
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
69,3 %
27,4 %
3,3 %
WI-6 Tom Petri
Joseph Kallas
Republikaani
Demokraatti
70,7 %
29,3 %
WI-7 Sean Duffy
Julie Lassa
Gary Kauther
Republikaani
Demokraatti
Sitoutumaton
52,1 %
44,4 %
3,3 %
WI-8 Reid Ribble
Steve Kagen
Republikaani
Demokraatti
54,8 %
45,1 %

Wyoming[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vaalipiiri Ehdokkaat Puolue Äänet

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Molly K. Hooper: Boehner favored as 61st House Speaker on his 61st birthday The Hill. 17.11.2010. Viitattu 2.7.2012. (englanniksi)
  2. 2010 General Election Viitattu 28.5.2013. (englanniksi)
  3. Official Results without US Senate Race
  4. STATE OF ARIZONA OFFICIAL CANVASS (PDF) 2.11.2010. Arizona Secretary of State. Viitattu 24.5.2013. (englanniksi)
  5. Custom Reports and Downloads Arkansas Secretary of State. Viitattu 23.7.2013. (englanniksi)
  6. OFFICIAL RESULTS - GENERAL ELECTION Colorado Secretary of State. Viitattu 2.9.2013. (englanniksi)
  7. General Election
  8. Candidate Listing for 2010 General Election Florida Division of Elections. Viitattu 2.6.2013. (englanniksi)
  9. Statement of Vote November 2, 2010, General Election (PDF) Viitattu 25.5.2013. (englanniksi)
  10. Official Results General Election - November 2, 2010 11/10/2010. North Dakota Election Officials, County Auditors and Secretary of State. Viitattu 29.5.2013. (englanniksi)
  11. State of Tennessee November 2, 2010 State General (PDF) Viitattu 1.6.2013. (englanniksi)
  12. Race Summary Report: 2010 General Election (.exe) 2.11.2010. Office of the Secretary of State. Viitattu 31.5.2013. (englanniksi)
  13. Wisconsin General Election Results (PDF) 8.12.2010. Wisconsinin osavaltio. Viitattu 24.5.2013. (englanniksi)
Käännös suomeksi
Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty tai siihen on haettu tietoja vieraskielisen Wikipedian artikkelista.
Alkuperäinen artikkeli: en:United States House of Representatives elections, 2010