Tennis kesäolympialaisissa 2008 – naisten kaksinpeli

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Tennis
olympialaisissa 2008
Tennis
Kaksinpeli
Miehet  Naiset
Nelinpeli
Miehet  Naiset

 < 2004 2012 > 

Naisten tenniksen kaksinpelit kesäolympialaisissa 2008 pelattiin 10.16. elokuuta välisenä aikana. Ottelut pelattiin Olympic Green Tennis Centressä.

Mitalit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kulta Hopea Pronssi
Naisten kaksinpeli Venäjä Jelena Dementjeva
Venäjä (RUS)
Venäjä Dinara Safina
Venäjä (RUS)
Venäjä Vera Zvonarjova
Venäjä (RUS)

Aikataulu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

10.8. 11.8. 12.8. 13.8. 14.8. 15.8. 16.8.
Aamu 10.30 10.30 10.30
Iltapäivä 17.00 17.00 17.00 16.00 16.00 16.00 16.00
Naisten kaksinpeli Kierros 1 Kierros 1 Kierros 2 Kierros 3 Puolivälierät Välierät Pronssi
Finaali

Sijoitetut pelaajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

 

Kierrokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Avain[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • k. = keskeytti
  • luov. = luovutusvoitto

Loppukierrokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  Puolivälierät Välierät Loppuottelu
                                       
     Itävalta Sybille Bammer 3 6 3  
9  Venäjä Vera Zvonarjova 6 3 6  
  9  Venäjä Vera Zvonarjova 3 63    
  5  Venäjä Jelena Dementjeva 6 7    
4  Yhdysvallat Serena Williams 6 4 3
  5  Venäjä Jelena Dementjeva 3 6 6  
    2  Venäjä Jelena Dementjeva 3 7 6
  6  Venäjä Dinara Safina 6 5 3
  7  Yhdysvallat Venus Williams 5 5    
   Kiina Li Na 7 7    
   Kiina Li Na 63 5
  6  Venäjä Dinara Safina 7 7  
6  Venäjä Dinara Safina 6 5 6
  2  Serbia Jelena Janković 2 7 3  

Alkukierrokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lohko 1[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

1. kierros   2. kierros   3. kierros   Puolivälierät
   Israel Tzipora Obziler 7 5 4  
   Ukraina Mariya Koryttseva 5 7 6        Ukraina Mariya Koryttseva 6 1 5  
   Viro Maret Ani 4 2        Tšekki Lucie Šafářová 2 6 7  
   Tšekki Lucie Šafářová 6 6            Tšekki Lucie Šafářová 5 4    
   Espanja Anabel Medina Garrigues 2 6 4          Itävalta Sybille Bammer 7 6    
   Itävalta Sybille Bammer 6 4 6        Itävalta Sybille Bammer 6 6  
   Yhdysvallat Jill Craybas 3 2     13  Sveitsi Patty Schnyder 4 4    
13  Sveitsi Patty Schnyder 6 6            Itävalta Sybille Bammer 3 6 3
9  Venäjä Vera Zvonarjova 6 6       9  Venäjä Vera Zvonarjova 6 3 6
   Kiina Yan Zi 2 0       9  Venäjä Vera Zvonarjova 6 7    
   Israel Shahar Pe'er 6 5 6      Israel Shahar Pe'er 3 64    
   Romania Sorana Cîrstea 3 7 0       9  Venäjä Vera Zvonarjova 7 6  
   Uzbekistan Akgul Amanmuradova 4 2            Italia Francesca Schiavone 64 4    
   Italia Francesca Schiavone 6 6          Italia Francesca Schiavone 6 7  
   Taiwanin lippu (olympia) Chan Yung-jan 1 66     8  Puola Agnieszka Radwańska 64 4    
8  Puola Agnieszka Radwańska 6 7    

Lohko 2[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

1. kierros   2. kierros   3. kierros   Puolivälierät
4  Yhdysvallat Serena Williams 6 6    
   Valko-Venäjä Olga Govortsova 3 1       4  Yhdysvallat Serena Williams 6 6    
   Australia Samantha Stosur 6 6        Australia Samantha Stosur 2 0    
   Italia Sara Errani 3 2         4  Yhdysvallat Serena Williams 3 6 6  
   Kiina Peng Shuai 7 7         15  Ranska Alizé Cornet 6 3 4  
   Espanja Carla Suárez Navarro 5 62          Kiina Peng Shuai 2 2  
   Tšekki Nicole Vaidišová 6 1 4   15  Ranska Alizé Cornet 6 6    
15  Ranska Alizé Cornet 4 6 6       4  Yhdysvallat Serena Williams 6 4 3
10  Slovakia Daniela Hantuchová 6 7         5  Venäjä Jelena Dementjeva 3 6 6
   Japani Ai Sugiyama 2 5       10  Slovakia Daniela Hantuchová 1 3    
   Tunisia Selima Sfar 4 1        Tanska Caroline Wozniacki 6 6    
   Tanska Caroline Wozniacki 6 6            Tanska Caroline Wozniacki 63 2  
   Thaimaa Tamarine Tanasugarn 2 1       5  Venäjä Jelena Dementjeva 7 6    
   Ruotsi Sofia Arvidsson 6 6          Ruotsi Sofia Arvidsson 3 4  
   Ukraina Kateryna Bondarenko 1 4     5  Venäjä Jelena Dementjeva 6 6    
5  Venäjä Jelena Dementjeva 6 6  

Lohko 3[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

1. kierros   2. kierros   3. kierros   Puolivälierät
7  Yhdysvallat Venus Williams 6 6    
   Sveitsi Timea Bacsinszky 3 2       7  Yhdysvallat Venus Williams 6 6    
 Intian lippu Sania Mirza 1 1 k      Tšekki Iveta Benešová 1 4    
   Tšekki Iveta Benešová 6 2         7  Yhdysvallat Venus Williams 6 6    
   Argentiina Gisela Dulko 3 4         12  Valko-Venäjä Viktoryja Azarenka 3 2    
   Australia Casey Dellacqua 6 6          Australia Casey Dellacqua 2 2  
   Ukraina Tatiana Perebiynis 4 7 4   12  Valko-Venäjä Viktoryja Azarenka 6 6    
12  Valko-Venäjä Viktoryja Azarenka 6 5 6       7  Yhdysvallat Venus Williams 5 5  
14  Italia Flavia Pennetta 2 66            Kiina Li Na 7 7  
   Viro Kaia Kanepi 6 7          Viro Kaia Kanepi 6 7    
   Kreikka Eléni Daniilídou 3 3        Ranska Virginie Razzano 4 5    
   Ranska Virginie Razzano 6 6            Viro Kaia Kanepi 6 2 0
 Japani Ayumi Morita 5 7 6          Kiina Li Na 4 6 6  
   Australia Marina Erakovic 7 67 4        Japani Ayumi Morita 2 5  
   Kiina Li Na 7 6        Kiina Li Na 6 7    
3  Venäjä Svetlana Kuznetsova 65 4    

Lohko 4[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

1. kierros   2. kierros   3. kierros   Puolivälierät
6  Venäjä Dinara Safina 6 7    
   Italia Mara Santangelo 3 61       6  Venäjä Dinara Safina 7 6    
   Australia Alicia Molik 1 1        Espanja María José Martínez 63 1    
   Espanja María José Martínez 6 6         6  Venäjä Dinara Safina 6 6    
   Espanja Nuria Llagostera 2 6 7          Kiina Zheng Jie 4 3    
 Tšekki Klára Zakopalová 6 3 5        Espanja Nuria Llagostera 7 1 4
 Kiina Zheng Jie 4 6 7      Kiina Zheng Jie 67 6 6  
11  Unkari Ágnes Szávay 6 3 5       6  Venäjä Dinara Safina 6 5 6
16  Slovakia Dominika Cibulková 6 7         2  Serbia Jelena Janković 2 7 3
   Ranska Pauline Parmentier 1 5       16  Slovakia Dominika Cibulková 6 6  
   Puola Marta Domachowska 3 4      Bulgaria Tsvetana Pironkova 2 2  
   Bulgaria Tsvetana Pironkova 6 6         16  Slovakia Dominika Cibulková 5 1  
   Venezuela Milagros Sequera 6 1 k       2  Serbia Jelena Janković 7 6    
   Ukraina Alona Bondarenko 3 0          Ukraina Alona Bondarenko 5 1  
   Zimbabwe Cara Black 3 3     2  Serbia Jelena Janković 7 6    
2  Serbia Jelena Janković 6 6