Pikaluistelu talviolympialaisissa 1964

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

IX talviolympialaisissa Innsbruckssa, Itävallassa vuonna 1964 järjestettiin pikaluistelussa kahdeksan kilpailutapahtumaa.

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

500 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Yhdysvallat Terry McDermott 40,1
2 Neuvostoliitto Jevgeni Grišin 40,6
Neuvostoliitto Vladimir Orlov 40,6
Norja Alv Gjestvang 40,6
5 Japani Keiichi Suzuki 40,7
6 Norja Edward Rudolph 40,9
... ... ... ...
10 Suomen lippu Simo Rinne 41,4
16 Suomen lippu Juhani Järvinen 41,9
Suomen lippu Pekka Lattunen 41,9
23 Suomen lippu Toivo Salonen 42,2



1 500 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Neuvostoliitto Ants Antson 2.10,3
2 Alankomaat Kees Verkerk 2.10,6
3 Norja Villy Haugen 2.11,2
4 Suomi Jouko Launonen 2.11,9
5 Neuvostoliitto Lev Tsaitsev 2.12,1
6 Neuvostoliitto Eduard Matusevitš 2.12,2
Norja Ivar Eriksen 2.12,2
... ... ... ...
8 Suomen lippu Juhani Järvinen 2.12,4
19 Suomen lippu Jouko Jokinen 2.15,6
23 Suomen lippu Seppo Hänninen 2.16,0



5 000 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Norja Knut Johannesen 7.38,4
2 Norja Per Ivar Moe 7.38,6
3 Norja Fred Anton Maier 7.42,0
4 Neuvostoliitto Viktor Kositškin 7.45,8
5 Itävalta Hermann Strutz 7.48,3
6 Neuvostoliitto Jonny Nilsson 7.48,4
... ... ... ...
15 Suomen lippu Kalervo Hietala 7.58,8
18 Suomen lippu Jouko Launonen 8.03,5
21 Suomen lippu Toivo Salonen 8.10,2



10 000 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Ruotsi Jonny Nilsson 15.50,1
2 Norja Fred Anton Maier 16.06,0
3 Norja Knut Johannesen 16.06,3
4 Alankomaat Rudie Liebrechts 16.08,6
5 Neuvostoliitto Ants Antson 16.08,7
6 Neuvostoliitto Viktor Kositškin 16.19,3
... ... ... ...
14 Suomen lippu Jouko Launonen 16.49,8
18 Suomen lippu Juhani Järvinen 17.05,2
26 Suomen lippu Kalervo Hietala 17.12,9



Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

500 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Neuvostoliitto Lidija Skoblikova 45,0
2 Neuvostoliitto Irina Jegorova 45,4
3 Neuvostoliitto Tatjana Sidirova 45,5
4 Yhdysvallat Jeanne Asworth 46,2
Yhdysvallat Janice Smith 46,2
6 Ruotsi Gunilla Jacobsson 46,5
... ... ... ...
13 Suomen lippu Kaija Mustonen 48,0
16 Suomen lippu Kaija-Liisa Keskivitikka 48,8



1 000 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Neuvostoliitto Lidija Skoblikova 1.33,2
2 Neuvostoliitto Irina Jegorova 1.34,3
3 Suomi Kaija Mustonen 1.34,8
4 Saksojen yhteinen joukkue Helga Haase 1.35,7
5 Neuvostoliitto Valentina Stenina 1.36,0
6 Ruotsi Gunilla Jacobsson 1.36,5
... ... ... ...
8 Suomen lippu Kaija-Liisa Keskivitikka 1.37,6



1 500 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Neuvostoliitto Lidija Skoblikova 2.22,6
2 Suomi Kaija Mustonen 2.25,5
3 Neuvostoliitto Berta Kolokoltseva 2.27,1
4 Korean demokraattinen kansantasavalta Song Soon Kim 2.27,7
5 Saksojen yhteinen joukkue Helga Haase 2.28,6
6 Ruotsi Christina Scherling 2.29,4
... ... ... ...
8 Suomen lippu Kaija-Liisa Keskivitikka 2.30,0



3 000 m[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kilpailija Aika
1 Neuvostoliitto Lidija Skoblikova 5.14,9
2 Neuvostoliitto Valentina Stenina 5.18,5
Korean demokraattinen kansantasavalta Pil Hwa-Han 5.18,5
4 Neuvostoliitto] Klara Njesterova 5.22,5
5 Suomi Kaija Mustonen 5.24,3
6 Japani Hatsue Nagakubo 5.25,4
... ... ... ...
10 Suomen lippu Kaija-Liisa Keskivitikka 5.29,4