Siirry sisältöön

Uimahypyt kesäolympialaisissa 2012 – miesten 3 metrin ponnahduslauta

Wikipediasta
Uimahypyt
kesäolympialaisissa 2012
Yksilökilpailu
3 m ponnahduslauta Miehet Naiset
10 m kerroshypyt Miehet Naiset
Parikilpailu
3 m ponnahduslauta Miehet Naiset
10 m kerroshypyt Miehet Naiset

Miesten 3 metrin ponnahduslautakilpailu käytiin 6. – 7. elokuuta London Aquatics Centressä. Kilpailijoita oli yhteensä 29.

Päivä Aika Kierros
Maanantai 6. elokuuta 201219:00 (21:00)Karsinta
Tiistai 7. elokuuta 201210:00 (12:00)
19:00 (21:00)
Välierä
Loppukilpailu

Suluissa Suomen aika (EEST)

Karsinnoissa kilpailijat hyppäsivät kuusi hyppyä ja 18 parasta pääsi välierään.[1]

Sija Urheilija 1. hyppy 2. hyppy 3. hyppy 4. hyppy 5. hyppy 6. hyppy Pisteet
1Venäjä Ilja Zaharov86,7084,0082,2581,6081,9091,20507,65
2Kiina He Chong73,5088,4085,7578,2091,2083,85500,90
3Yhdysvallat Troy Dumais83,7080,8576,5078,2085,7581,60486,60
4Saksa Patrick Hausding72,0072,8581,6078,2089,2583,25477,15
5Meksiko Yahel Castillo86,7081,6081,7075,2567,5082,50475,25
6Ukraina Illja Kvaša76,5091,2079,2078,7563,0081,60470,25
7Yhdysvallat Chris Colwill72,0075,9579,9081,6071,4080,50461,35
8Espanja Javier Illana67,5076,5074,4078,7581,6081,60460,35
9Kanada Alexandre Despatie70,5074,2576,5081,6077,5078,20458,55
10Malesia Yeoh Ken Nee71,3081,6072,0079,2076,5072,00452,60
11Kiina Qin Kai76,5085,0089,2586,7039,9074,25451,60
12Kanada François Imbeau-Dulac69,0065,1063,0077,0081,6093,60449,30
13Ranska Matthieu Rosset84,1542,5085,5087,5069,0076,50445,15
14Brasilia César Castro73,5074,4076,5067,5073,5076,50441,90
15Australia Ethan Warren63,0072,8589,3076,5075,2564,60441,50
16Venäjä Jevgeni Kuznetsov81,6077,0045,5071,4074,2591,20440,95
17Ukraina Oleksi Pryhorov81,6083,6067,5063,0074,8069,30439,80
18Yhdistynyt kuningaskunta Chris Mears67,5072,0064,3581,6076,5074,10436,05
19Malesia Huang Qiang68,2063,0070,9577,0081,6073,10433,85
20Italia Michele Benedetti72,0066,6572,0071,7577,5573,10433,05
21Kolumbia Sebastian Villa72,0065,1068,0068,2575,2566,30414,90
22Ranska Damien Cely67,5068,0069,7573,5073,5061,05413,30
23Meksiko Daniel Islas Arroyo61,0574,8054,0068,2576,5076,00410,60
24Italia Tommaso Rinaldi66,0065,1069,0066,0069,3064,60400,00
25Venezuela Robert Páez63,0060,4549,5080,5057,7571,40382,60
26Kreikka Stéfanos Paparoúnas54,0074,4076,5052,7035,0073,50366,10
27Yhdistynyt kuningaskunta Jack Laughter66,0070,9557,7563,5571,750,00330,00
28Venezuela Edickson Contreras67,5068,2066,3063,0031,504,95301,45
29Saksa Stephan Feck67,500,0066,30–––133,80

Kilpailijat hyppäsivät kuusi hyppyä ja 12 parasta pääsi loppukilpailuun.[2]

Sija Urheilija 1. hyppy 2. hyppy 3. hyppy 4. hyppy 5. hyppy 6. hyppy Pisteet
1Kiina He Chong76,5086,7084,0091,8091,2079,95510,15
2Venäjä Ilja Zaharov79,9078,7573,5085,0087,75100,70505,60
3Kiina Qin Kai79,5074,8084,0086,7091,2084,15500,35
4Meksiko Yahel Castillo86,7081,6091,2084,0072,0084,15499,65
5Yhdysvallat Troy Dumais82,1579,2073,5085,0084,0086,70490,55
6Saksa Patrick Hausding76,5077,5083,3081,6094,5072,15485,55
7Ukraina Illja Kvaša79,9091,2075,9084,0066,0081,60478,60
8Kanada Alexandre Despatie75,0084,1576,5081,6079,0576,50472,80
9Yhdistynyt kuningaskunta Chris Mears73,5067,5079,2071,4078,2091,20461,00
10Espanja Javier Illana72,0071,4074,4078,7581,6079,90458,05
11Australia Ethan Warren72,0074,4085,5069,7078,7576,50456,85
12Malesia Yeoh Ken Nee74,4081,6076,5074,2562,9072,00441,65
13Kanada François Imbeau-Dulac67,5075,9557,0075,2574,8089,70440,20
14Venäjä Jevgeni Kuznetsov81,6057,7582,2576,5069,3070,30437,70
15Ranska Matthieu Rosset72,6052,7066,5073,5070,5086,70422,50
16Ukraina Oleksi Pryhorov78,2077,9072,0042,0073,1070,95414,15
17Brasilia César Castro72,0074,4076,5035,0063,0067,50388,40
18Yhdysvallat Chris Colwill75,0074,4079,9081,6028,900,00339,80

Loppukilpailu

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kilpailijat hyppäsivät kukin kuusi hyppyä.[3]

Sija Urheilija 1. hyppy 2. hyppy 3. hyppy 4. hyppy 5. hyppy 6. hyppy Pisteet
1Venäjä Ilja Zaharov85,0091,0089,2586,7099,45104,50555,90
2Kiina Qin Kai81,0086,7096,2591,8096,9089,10541,75
3Kiina He Chong72,0081,6089,2585,0098,8097,50524,15
4Saksa Patrick Hausding76,5075,9587,7576,5094,5094,35505,55
5Yhdysvallat Troy Dumais87,3084,1576,5081,6084,0088,40498,35
6Meksiko Yahel Castillo86,7085,0095,0089,2572,0064,75492,70
7Australia Ethan Warren72,0068,2091,2086,7089,2581,60488,95
8Ukraina Illja Kvaša78,2068,4079,2082,2567,5086,70462,25
9Yhdistynyt kuningaskunta Chris Mears72,0058,5074,2578,2056,10100,70439,75
10Malesia Yeoh Ken Nee79,0578,2049,5079,2076,5075,00437,45
11Kanada Alexandre Despatie72,0080,8581,0083,3074,1022,10413,35
12Espanja Javier Illana70,5086,7055,1042,0035,7081,60371,60
  1. ↑ Men's 3m Springboard – Preliminary Round london2012.com. Arkistoitu 10.12.2012. Viitattu 13.8.2012.
  2. ↑ Men's 3m Springboard – Semifinal london2012.com. Arkistoitu 3.1.2013. Viitattu 13.8.2012.
  3. ↑ Men's 3m Springboard – Final london2012.com. Arkistoitu 3.1.2013. Viitattu 13.8.2012.