ZNKR iaidō Suomessa

Kohteesta Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

ZNKR (Zen Nihon kendō renmei, jap. 全日本剣道連盟) iaidō on Japanin kendoliiton alaisuudessa harjoiteltava nykyaikainen budōlaji, jossa harjoitellaan miekan vetoa tupesta. ZNKR (Zen Nihon Kendo Renmei) iaidōn (aikaisemmin seitei kata) kehitti tarkoitukseen koottu valiokunta Japanin kendoliitossa (ZNKR) 60- ja 70-luvuilla. Alkuperäisenä tarkoituksena oli tuottaa normisto, jota voitaisiin käyttää sekä kansallisesti että kansainvälisesti graduointeihin. Tavoitteena oli luoda yhtenäinen pohja, joka yhdistäisi perinteiset miekkakoulut eli ns. koryūt ja laajentaisi Kendoliiton tarjontaa. Taustastaan huolimatta ZNKR iaidō on avoin kaikille.

ZNKR iaidōn historia Suomessa[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Zen Nihon Kendo Renmei eli ZNKR iaidoa on harrastettu Suomessa lähinnä aikido-senseiden leireillä 70-luvulta alkaen. Toshikazu Ichimura (aikido 6.dan shihan, iaido 6.dan renshi) sensei tiettävästi esitti ensimmäisenä Suomessa iaidōa aikidoleirillä Pietarsaaressa toukokuussa 1971. 80-luvun alussa tehtiin yhteistyötä ruotsalaisten iaido-harrastajien kanssa ja tällöin esim leireillä harjoiteltiin sekä ZNKR-iaidōa että MSR-iaidōa. Suomessa Aikido ja iaido piireissä harjoiteltu ZNKR-iaidōn harjoittelu hiipui vähitellen ja vuonna 1986 pääasiallisesti harjoiteltiin Musō Shinden-ryūtä. Tällöin iaidon pääopettajaksi tuli Takada Gakudo-sensei. [1] 90-luvulla lajia on pidetty yllä pääasiallisesti Ki-Ken-Tai-Icchi (KKTI) dōjōlla, Helsingissä Mikko Salosen ponnistusten avulla. Vuonna 1997 pidettiin Porin Jazz-kendoleirillä kendōn lisäksi myös ZNKR iaidō ja jodō leirit. Opettajana toimi tuolloin Takao Momiyama-sensei, 5. dan iaidō, 5. dan jodō, 5. dan kendō[2]. Vuonna 1999, José Martinez-Abarca (tuolloin 4.dan, nyt 31.10.2007 ZNKR iaidō 5.dan) muutti Suomeen ja liittyi KKTI ry:hyn, jossa hän alkoi vastata iaido-harjoituksista. Vuonna 2000 Suomen kendoseurojen keskusliitto engl. Finnish Kendo Association, (FKA) otti iaidōn virallisesti lajivalikoimaansa ja liiton hallitukseen valittiin iaidō-vastaava. Kun kendon kyu-graduointisäännökset uudistettiin, niihin lisättiin myös iaidō-graduointisäännökset. Ensimmäiset graduoinnit pidettiin joulukuussa 2000 Helsingissä.[3]

Suomen kendoseurojen keskusliiton (FKA:n) ZNKR iaidō vastaavat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kausi Nimi Kendoseura kaupunki
2000-2007 José Martinez-Abarca KKTI (1999-2006), Leppävaaran Budoseura (2007- ) Espoo
2008-2010 Jukka Uusisalo Porin kendoseura Dai kuma Ken Kai Pori
2011-2013 Paulus Artimo Leppävaaran Budoseura Espoo
2014-2016 Pasi Rupponen Helsingin Kendoseura Ki-Ken-Tai-Icchi ry Helsinki
2016- Paulus Artimo Leppävaaran Budoseura Espoo

Euroopan kendoliiton (EKF) järjestämät ZNKR iaidōn Euroopanmestaruuskisat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]



ZNKR iaidōn Suomenmestaruuskisat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

ZNKR iaidōssa on oteltu Suomenmestaruuksista kahdessa luokassa vuodesta 2006: Suomenmestaruus yksilöt-mudan (graduoitu Suomen kendoliiton (FKA) hyväksymä kyū-arvo mutta ei dan-arvoa) ja Suomenmestaruus yksilöt-yudansha (graduoitu Euroopan kendoliiton (EKF) hyväksymä dan-arvo)

Vuonna 2012 oteltiin ensimmäistä kertaa kolmessa luokassa: Suomenmestaruus yksilöt-mudan, Suomenmestaruus yksilöt-ikkyu-shodan ja Suomenmestaruus yksilöt-yudansha.

Vuoden 2007 iaidōn SM-kisojen päätuomarit :[4]

  • Rolf Radakovits 6. dan iaido, 5. dan jodo (Swe)
  • Istvan Gubas 5. dan iaido, 5. dan jodo (Swe)
  • Örs Gubas 4. dan iaido, 4. dan jodo (Swe)

Porin Kendoseuran Porissa 20. huhtikuuta 2008 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskisoissa päätuomareina 2008 toimivat:

  • Takao Momiyama 7. dan iaidō, 6. dan jōdō (Jpn/Swe)
  • Rolf Radakovits 6. dan iaidō, 5. dan jōdō (Swe)

Tapanilan Erän kendojaoston Helsingissä 26. huhtikuuta 2009 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskilpailuissa päätuomareina toimivat:

  • Takao Momiyama renshi 7. dan iaidō, renshi 6. dan jōdō, kendō 5.dan(Jpn/Swe)
  • Rolf Radakovits renshi 6. dan iaidō, 5. dan jōdō (Swe)
  • Sida Yin 3. dan iaidō, 2. dan jōdō, kendō 1.dan (Swe)

Leppävaaran budoseura ry.:n Hyvinkäällä 25. huhtikuuta 2010 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskilpailuissa päätuomareina toimivat:

  • Rolf Radakovits renshi 6. dan iaidō, 6. dan jōdō (Swe)
  • Sida Yin 3. dan iaidō, 3. dan jōdō, kendō 2.dan (Swe)

Turun kendoseura Rendaino ry:n Turussa 3. huhtikuuta 2011 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskilpailuissa päätuomareina toimivat:

  • Robert Rodriguez renshi 7. dan iaidō, renshi 6. dan jōdō (Fra)
  • Takao Momiyama renshi 7. dan iaidō, renshi 6. dan jōdō, kendō 5.dan(Jpn/Swe)
  • Rolf Radakovits renshi 6. dan iaidō, 6. dan jōdō (Swe)
  • José Martinez-Abarca 5. dan iaidō, 1. dan jōdō (Fin)
  • Raili Bükk 5. dan iaidō (Fin)
  • Sida Yin 3. dan iaidō, 3. dan jōdō, kendō 2.dan (Swe)

Porin Kendoseuran Porissa 1. huhtikuuta 2012 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskisoissa päätuomareina toimivat:

  • Robert Rodriguez renshi 7. dan iaidō, renshi 6. dan jōdō (Fra)
  • Takao Momiyama renshi 7. dan iaidō, renshi 7. dan jōdō, kendō 5.dan(Jpn/Swe)

Helsingin Ki-Ken-Tai-Icchi 7. huhtikuuta 2013 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskisoissa päätuomareina toimivat:

  • Takao Momiyama renshi 7. dan iaidō, renshi 7. dan jōdō, kendō 5.dan(Jpn/Swe)
  • Robert Rodriguez renshi 7. dan iaidō, renshi 6. dan jōdō (Fra)
  • Andy Watson 6. dan iaidō, 6. dan jōdō (Gb)

Helsingin Tapanilan Erän 6. huhtikuuta 2014 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskisoissa päätuomareina toimivat:

  • Takao Momiyama renshi 7. dan iaidō, renshi 7. dan jōdō, kendō 5.dan(Jpn/Swe)
  • Robert Rodriguez renshi 7. dan iaidō, renshi 6. dan jōdō (Fra)

Turun kendoseura Rendaino ry:n Turussa 11. huhtikuuta 2015 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskilpailuissa päätuomareina toimivat:

  • José Martinez-Abarca 5. dan iaidō, (Fin)
  • Adam Kitkowski, 5. dan iaidō, (Pol)
  • Raili Bükk 5. dan iaidō (Fin)

Helsingin kendoseura Ki-Ken-Tai-Icchi ry:n Helsingissä 3. huhtikuuta 2016 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskilpailuissa päätuomareina toimivat:

  • José Martinez-Abarca 5. dan iaidō, (Fin)
  • Tuula Kiviluoto 5. dan iaidō, (Fin)

Lahden kendoseura Shi-Ken-Kai ry:n Lahdessa 9. huhtikuuta 2017 isännöimissä iaidōn Suomen-mestaruuskilpailuissa päätuomarina toimi:

  • José Martinez-Abarca 5. dan iaidō, (Fin)
ZNKR iaidōn Suomenmestaruus yksilöt-yudansha[4][5]
Aika
Kaupunki
Kultaa Hopeaa Pronssia Pronssia Fighting Spirit
23.04.2006 Ulvila José Martinez-Abarca (KKTI, Helsinki) Niilo Kiesiläinen (KKTI, Helsinki) Jari Riikonen (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Sakari Myllymäki (KKTI, Helsinki) Tuula Kiviluoto (KKTI, Helsinki)
15.03.2007 Ulvila Raili Parkkonen (KKTI, Helsinki) José Martinez-Abarca (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Jari Riikonen (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Niilo Kiesiläinen (KKTI, Helsinki)
20.04.2008 Pori Niilo Kiesiläinen (KKTI, Helsinki) José Martinez-Abarca (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Raili Bükk (KKTI, Helsinki) Eija Snickeri (KKTI, Helsinki)
25.04.2009 Helsinki Niilo Kiesiläinen (Hokufuu, Oulu) Raili Bükk (Dai Kuma Ken Kai, Pori) José Martinez-Abarca (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Tuula Kiviluoto (KKTI, Helsinki) Taneli Takala (Ryūtōkai, Jyväskylä)
25.04.2010 Hyvinkää Paulus Artimo (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Eija Snickeri (KKTI, Helsinki) José Martinez-Abarca (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Ninni Mäklin (KKTI, Helsinki)
03.04.2011 Turku Paulus Artimo (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Kai-Mikael Karvonen (Masurawo, Savonlinna) Andrei Malinin (KKTI, Helsinki) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Eija Snickeri (KKTI, Helsinki)
01.04.2012 Pori Paulus Artimo (Leppävaaran Budoseura, Espoo) José Martinez-Abarca (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Eija Snickeri (KKTI, Helsinki) Tuula Kiviluoto (KKTI, Helsinki)
07.04.2013 Helsinki Paulus Artimo (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Johan Vepsäläinen (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Markku Korhonen (Vuosaaren Budoviikingit, Helsinki) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Eija Snickeri (Leppävaaran Budoseura, Espoo)
06.04.2014 Helsinki Paulus Artimo (Leppävaaran budoseura, Espoo) Johan Vepsäläinen (Leppävaaran budoseura, Espoo) Matti Anttila (Leppävaaran budoseura, Espoo) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Jukka Uusisalo (Dai Kuma Ken Kai, Pori)
11.04.2015 Turku Paulus Artimo (Leppävaaran budoseura, Espoo) Pasi Rupponen (KKTI, Helsinki) Eija Snickeri (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Johan Vepsäläinen (Leppävaaran budoseura, Espoo) Tuula Kiviluoto (KKTI, Helsinki)
03.04.2016 Helsinki Paulus Artimo (Leppävaaran budoseura, Espoo) Matti Anttila (Leppävaaran budoseura, Espoo) Pasi Rupponen (KKTI, Helsinki) Tea Pihlaja (KKTI, Helsinki) Sakari Myllymäki (KKTI, Helsinki)
09.04.2017 Lahti Paulus Artimo (Leppävaaran budoseura, Espoo) Matti Anttila (Leppävaaran budoseura, Espoo) Pasi Rupponen (KKTI, Helsinki) Tea Pihlaja (KKTI, Helsinki) Markku Korhonen (Vuosaaren Budoviikingit, Helsinki)
ZNKR iaidōn Suomenmestaruus yksilöt-ikkyu-shodan[4][5]
Aika
Kaupunki
Kultaa Hopeaa Pronssia Pronssia Fighting Spirit
01.04.2012 Pori Johan Vepsäläinen (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Kai-Mikael Karvonen (Masurawo, Savonlinna) Janne Malm (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Pasi Rupponen (KKTI, Helsinki) John Tackman (Leppävaaran Budoseura, Espoo)
07.04.2013 Helsinki Pasi Rupponen (KKTI, Helsinki) Martti Nevalainen (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Simo Hellsten (KKTI, Helsinki) Martti Nevalainen (Leppävaaran Budoseura, Espoo)
06.04.2014 Helsinki Matti Anttila (Leppävaaran budoseura, Espoo) Anzhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Christian Lindblad (Yatagarasu, Helsinki) Sakari Hakkarainen (Budoviikingit, Helsinki) Anzhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo)
11.04.2015 Turku Tea Lähdeniemi (KKTI, Helsinki) Anzhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Matti Anttila (Leppävaaran budoseura, Espoo) Jizhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Asko Pitkänen (Rendaino, Turku)
03.04.2016 Helsinki Richard Raurala (KKTI, Helsinki) Anzhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Jizhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Maria Petterson-Uusisalo (DKKK, Pori) Jarkko Lakkisto (DKKK, Pori)
09.04.2017 Lahti Richard Raurala (KKTI, Helsinki) Tarja Linna (KKTI, Helsinki) Tuomo Leppänen (SKK, Lahti) Kari Häyrinen (Leppävaaran budoseura, Espoo) Tuomo Leppänen (SKK, Lahti)
ZNKR iaidōn Suomenmestaruus yksilöt-mudan[4][5]
Aika
Kaupunki
Kultaa Hopeaa Pronssia Pronssia Fighting Spirit
23.04.2006 Ulvila Erik Salonen (KKTI, Helsinki) Arttu Junnila (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Lauri Lehmusvirta (KKTI, Helsinki) Aaro Vehmas Ari Pietiläinen (Joo Ken Kai, Hämeenlinna)
15.03.2007 Ulvila Tero Kojo (KKTI, Helsinki) Paulus Artimo (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Lauri Lehmusvirta (KKTI, Helsinki) Åke Pekkarinen (KKTI, Helsinki) Ari Lehtinen (Dai Kuma Ken Kai, Pori)
20.04.2008 Pori Paulus Artimo (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Mikko Boiakhtchan (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Ninni Mäklin (KKTI, Helsinki) Andrei Malinin (KKTI, Helsinki) Janne Malm (Dai Kuma Ken Kai, Pori)
25.04.2009 Helsinki Andrei Malinin (KKTI, Helsinki) Ilias Biris (KKTI, Helsinki) Ninni Mäklin (KKTI, Helsinki) John Tackman (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Vesa Nieminen (Seigikai, Tampere)
25.04.2010 Hyvinkää Kai-Mikael Karvonen (Masurawo, Savonlinna) Johan Vepsäläinen (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Vesa Nieminen (Seigikai, Tampere) Tuomas Roininen (Ryutokai, Jyväskylä) Marika Kapanen (Masurawo, Savonlinna)
03.04.2011 Turku Janne Malm (Dai Kuma Ken Kai, Pori) Pasi Rupponen (KKTI, Helsinki) Jari Puranen (Tapanilan Erä, Helsinki) Kalle Marjola (Leppävaaran Budoseura, Espoo) Shibata Minako (Budoviikingit, Helsinki)
01.04.2012 Pori Harri Jahnsson (Vuosaaren Budoviikingit, Helsinki) Anssi Aatamila (Ryotokai, Jyväskylä) Sami Häggman (Vuosaaren Budoviikingit, Helsinki) Voitto Vilkama (Dai Kenshin Kai, Turku) Riitta Yrjönkoski (Dai Kenshin Kai, Turku)
07.04.2013 Helsinki Matti Anttila (Leppävaaran budoseura, Espoo) Henri Markkanen (Leppävaaran budoseura, Espoo) Tea Lähdeniemi (KKTI, Helsinki) Jarkko Lakkisto (Tapanilan Erä, Helsinki) Jizhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo)
06.04.2014 Helsinki Anzhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Tea Lähdeniemi (KKTI, Helsinki) Riitta Yrjönkoski (Dai Kenshin Kai, Turku) Jizhou Yang (Leppävaaran budoseura, Espoo) Riitta Yrjönkoski (Dai Kenshin Kai, Turku)
11.04.2015 Turku Maria Petterson-Uusisalo (DKKK, Pori) Markus Niemi (DKKK, Pori) Niko Korhonen (Vuosaaren Budoviikingit, Helsinki) Mika Vartiainen (Helsingin Yliopiston kendoseura, Helsinki) Jenni Mäkitalo, (DKKK, Pori)
03.04.2016 Helsinki Mika Lang (SKK, Lahti) Kari Häyrynen (Leppävaaran budoseura, Espoo) Olli Winberg (SKK, Lahti) Emil Sågfors (Leppävaaran budoseura, Espoo) Cecilia Lindström (Leppävaaran budoseura, Espoo)
09.04.2017 Lahti Emil Sågfors (Leppävaaran budoseura, Espoo) Mika Lang (SKK, Lahti) Jere Raassina (KKTI, Helsinki) Mikael Korpela (Leppävaaran budoseura, Espoo) Olli Winberg (SKK, Lahti)

Euroopan mestaruuskisojen tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

20th EIC - Mèze, France - 2013
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Chung (FR)

2.Aranda Bernabé (ES)
3.Cafagna (IT)
3. Anttila (FIN)
FS:Nousková (CZ)

1.Cool (BE)

2.Rönndahl (SW)
3.Van de Hoef (NL)
3.Croes (BE)
FS:Firat (TR)

1.Vervack (BE)

2.Vepsäläinen (FIN)
3.Bernabe-Perez (ES)
3.Vijverman (BE)
FS:Orchiuch (PL)

1.Waldestal (SW)

2.Almqvist (SW)
3.Stepanova (CZ)
3.Setti (IT)
FS:Artimo (FIN)

1.Vandenbussche (BE)

2.Michaelis H (DE)
3.Kukla (NL)
3.Michaelis S (DE)
FS:Karavaev (BG)

1.Simonini-Meyts (BE)

2.Röder P. (DE)
3.Kanto (BE)
3.Syker-Gelder (CH)
FS:Jones (GB)

1.Zanoni (IT)

2.Bruwier (BE)
3.Merlier (FR)
3.Menegatti (IT)
FS: Stone (GB)

1.Saksa

2.Belgia
3.Sveitsi
3.Italia

 19th EIC - Stevenage, United Kingdom - 2012
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Perlepe (GR)

2.Oeman (S)
3.Cool (B)
3. Tziakos (GR)
FS:Rupponen (FIN)

1.Doerig (CH)

2.Vaunois (F)
3.Weber (NL)
3.Wranning (S)
FS:Engman (S)

1.Vervack (B)

2.Bieniak (PL)
3.Bergmark (S)
3.Bernabe-Perez (E)
FS:Budavari (H)

1.Vandenbussche(B)

2.Bubser (D)
3.Leclerq (NL)
3.Voelkmann (D)
FS:Ari (TR)

1.Michaelis H (D)

2.Michaelis S (D)
3.Kukla (NL)
3.Cauda (I)
FS:Silk (GB)

1.Zanoni (I)

2.Röder P. (D)
3.Lindgren (S)
3.Simonini-Meyts (B)
FS:Martinez (FIN)

1.Watson (GB)

2.Menegatti (I)
3.Clark (GB)
3.Bruwier (B)
FS: Clark (GB)

1.Saksa

2.Belgia
3.Sveitsi
3.Unkari

18th EIC - Andorra La Vella, Andorra - 2011
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Kolasa (PL)

2.Doerig (CH)
3.Mora (E)
3. Benicke (D)
FS:Buffo (I)

1.Vervack (B)

2.Nagyova (SK)
3.Engqvist (S)
3.Vanderbiest (B)
FS:Pfalzgraf (D)

1.Bauer (D)

2.Antkowiak (PL)
3.De Boom(B)
3.Artimo (FIN)
FS:Budavari (H)

1.Klein (D)

2.Voelkmann (D)
3.Cauda (I)
3.Vandenbussche(B)
FS:Jansson (S)

1.Silk (GB)

2.Kanto (B)
3.Nacrour (GB)
3.Padras (GR)
FS:Burnaz(TR)

1.Watson (GB)

2.Simonini (B)
3.Zanoni (I)
3.Habermajer (H)
FS:Martinez (FIN)

1.Lee-Nash (GB)

2.Grosso (I)
3.Menegatti (I)
3.Devine (GB)
FS: n/a

1.Italia

2.Hollanti
3.Belgia
3. Ranska

17th EIC - Paris, France - 2010
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Vervack (B)

2.Doerig (CH)
3.Ryba (PL)
3. Vanderbiest (B)
FS:Poupon (F)

1.Bauer (D)

2.Bergmark (S)
3.Marchand (F)
3.Bieniak (PL)
FS:Fabos (H)

1.Artimo (FIN)

2.Waldestal (S)
3.Roe (TR)
3.Leclerq (NL)
FS:Merinero (E)

1.Cauda (I)

2.Vandenbussche(B)
3.Vass (H)
3.Balvin (CZ)
FS:Machura (PL)

1.Kanto (B)

2.Debacq (F)
3.Hyndrak (CZ)
3.Essers (NL)
FS:Drossoulakis(GR)

1.Simonini (B)

2.Watson (GB)
3.Zanoni (I)
3.Habermajer (H)
FS:Moritz (D)

1.Devine (GB)

2.Bruwier (B)
3.Clark (GB)
3.Von der Geest (D)
FS:Mihalik (H)

1.UK

2.Belgia
3.Puola
3.Sveitsi

16th EIC - Mierlo, Netherlands - 2009
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Antkowiak (PL)

2.Sych (PL)
3.De Roover (B)
3. Nagyova (SLO)
FS:Tröster (CH)

1.Ando (F)

2.Marggi (CH)
3.Bubser (D)
3.Boiakhtchan (FIN)
FS:Setti (I)

1.Vandenbussche(B)

2.Vass (H)
3.Majchrzak (PL)
3.Waldestal (S)
FS:Vatolina (RUS)

1.Cauda (I)

2.Glimme (D)
3.Klein (D)
3.Earley (GB)
FS:Ommen Kloek(NL)

1.Bischoff (D)

2.Nacrour (GB)
3.Kanto (B)
3.Röder A. (D)
FS:Debacq (F)

1.Watson (GB)

2.Zanoni (I)
3.De Fraeye (B)
3.Röder P. (D)
FS:Simonini (B)

1.Devine (GB)

2.Menegatti (I)
3.Lee-Nash (GB)
3.Von der Geest (D)
FS:Henry (S)

1.Italia

2.Belgia
3.Sveitsi
3.UK

15th EIC - Magglingen, Switzerland - 2008
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Bubser (D)

2.Citko (PL)
3.Ereshko (RU)
3. Myers (NL)
FS:Marggi (CH)

1.Waldestãl (S)

2.Almqvist (S)
3.Debroyer (B)
3.Pauwelyn (B)
FS:de Rijke (NL

1.Vandenbussche(B)

2.Machura (PL)
3.Battista (I)
3 .Sjöholm (S)
FS:Vass (H)

1.Glimme (D)

2.Hervet (F)
3.De Vecchi (I)
3.Silk (GB)
FS:Kitkowski (PL)

1.Bischoff (D)

2.Kanto (B)
3.Stille (S)
3.Simonini (B)
FS:Wilke (D)

1.Watson (GB)

2.Zanoni (I)
3.De Fraeye (B)
3.Röder (D)
FS:Jones (GB)

1.Menegatti (I)

2.Grosso (I)
3.Drewe (GB)
3.Von der Geest (D)
FS:Devine (GB)

1.Belgia

2.Sveitsi
3.Hollanti
3.Italia
FS:Selcuk (TR)

14th EIC - Paris, France - 2007
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Almqvist (S)

2.Majchrzak (PL)
3.Kuznynin (PL)
3. Stepanova (CR)
FS:Haumaitre (F)

1.Machura (PL)

2.Magnon (F)
3.Beausire (B)
3.Battista (I)
FS:Ingrand (F)

1.Vlad (B)

2.Ing (F)
3.Cauda (I)
3 .Prib (D)
FS:Padras (GR)

1.Wilke (D)

2.Macie (PL)
3.Dumoulin K. (B)
3.Kyncl (CR)
FS:Essers (NL)

1.Zanoni (I)

2.Dumoulin R. (B)
3.Bischoff (D)
3.Pajaujis (S)
FS:Cengizalp (F)

1.Watson (GB)

2.Ferreiro (F)
3.De Fraeye (B)
3.Mihalik (H)
FS:Watson (GB)

1.Bruwier (B)

2.Amoruso (I)
3.West (GB)
3.Devine (GB)
FS:West (GB)

1.Ranska

2.Saksa
3.Hollanti
3.Italia
FS:Avakimyants(RU)

13th EIC - Brighton, United Kingdom - 2006
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Vandenbussche(B)

2.Ingrand (F)
3.Beausire (B)
3. Sampiere (F)
FS:Kern (D)

1.Groos K. (NL)

2.Naji (F)
3.Machura (PL)
3.Vlad (B)
FS:Hasan M. (GB)

1.De Vecchi (I)

2.Gomy (F)
3.Edgar (GB)
3.Prib (D)
FS:Kieslainen (FIN)

1.Dumoulin K. (B)

2.Halls (GB)
3.Kanto (B)
3.Leung (F)
FS:Wilke (D)

1.Zanoni (I)

2.Cengizalp (F)
3.Bischoff (D)
3.Pajaujis (S)
FS:Martinez-Abarca (FIN)

1.Watson (GB)

2.Ferreiro (F)
3.Casamassima (I)
3.Threipland (GB)
FS:Casamassima (I)

1.West (GB)

2.Demuynck (B)
3.Amoruso (I)
3.Lee-Nash (GB)
FS:Menegatti (I)

1.Saksa

2.Belgia
3.Hollanti
3.Italia
FS:Zanoni (I)
FS:Gomy (F)

12th EIC - Bologna, Italy - 2005
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Rokudan Joukkue
1.Naji (F)

2.Vlad (B)
3.Sjoholm (S)
3. De Broyer (B)
FS:Klein (D)

1.Groos K. (NL)

2.Almeblad (S)
3.Ibelli (I)
3.Varga (H)
FS:Prib (D)

1.De Vecchi (I)

2.Ohlsson (S)
3.Dumoulin K. (B)
3.Gomy (F)
FS:Borrias (NL)

1.Dumoulin R. (B)

2.Caliò (I)
3.Olivero (I)
3.Debacq (F)
FS:van den Broek NL)

1.Zanoni (I)

2.Threipland (GB)
3.Cengizalp (F)
3.Lindgren (S)
FS:Parkkonen (FIN)

1.Nash (GB)

2.Menegatti (I)
3.Grosso (I)
3.Jordan (NL)
FS:Mihalik (H)

1.Demuynck (B)

2.Amoruso (I)
3.Henry (S)
3.Rodriguez (F)

1.Belgia

2.Saksa
3.UK
3.Ranska

11th EIC - Stockholm, Sweden - 2004
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Hayashizake Goodwill Cup Joukkue
1.Manigrasso (F)

2.Prib (D)
3.Wojtasik (PL)
3. Cha (S)
FS:Dahl (FIN)
FS:Clift (GB)

1.Groos K. (NL)

2.Gomy (F)
3.Stolwijl (NL)
3.Olsson (S)
FS:Derra (D)
FS:Gruber (A)

1.Ta (F)

2.Ström (S)
3.Halls (GB)
3.Borrias (NL)
FS:Bjuhr Escalante (S)
FS:Leung (F)

1.Sunje (S)

2.Debacq (F)
3.Bischoff (D)
3.Losson (F)
FS:Aris (NL)
FS:Arefiev (Ru)

1.Watson (GB)

2.Lindgren (S)
3.Cengizalp (F)
3.Threipland (GB)
FS:de Fraeye (B)
FS:Casamassima (I)

1.Schiebroek (NL)

2.Menegatti (I)
3.Lund (S)
3.Nash (GB)
FS:Malm (S)
FS:Kabariti (Jor)

1.Demuynck (B)

2.Momiyama (S)
3.Buxton (GB)
3.Amoruso (I)

1.UK

2.Sveitsi
3.Hollanti
3.Italia
FS:Menegatti (I)
FS:Kabariti (Jor)

10th EIC - Paris, France - 2003
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Joukkue
1.Groos (NL)

2. Caroppo (I)
3.Puttemans (B)
3. Baistrocchi (I)
FS:Varga (H)

1.Kyncl (CZ)

2.Leung (F)
3.Stadler (H)
3.Gibbens (GB)
FS:Borrias (NL)

1.Dumoulin R (B)

2.Undmark (S)
3.Caliò (I)
3.Dumoulin K (B)
FS:Zuliani (F)

1.Cengizalp (F)

2.Simonini (B)
3.Aris (NL)
3.Losson (F)
FS:Ramacher (D)

1.Watson (GB)

2.Habermajer (H
3.Threipland (GB
3.Gornicki (PL)
FS:Ferreiro (F)

1.Devine (GB)

2.Menegatti (I)
3.Kabariti (Jor)
3.Nash (GB)
FS:Johansson (S

1.UK

2.Sveitsi
3.Hollanti
3.Belgia
FS:Mihalik (H)
FS:Lurie (Israel)

9th EIC - Papendaal, Netherlands - 2002
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Joukkue
1.Ohlsson (S)

2. Kyncl (HR)
3.Groos (NL)
3.Hartley (GB)
FS:Kageyama (F)

1.Dumoulin K (B)

2.Halls (GB)
3.Strom (S)
3.Stepien (GB)
FS:Bajkay (H)

1.Dumoulin R (B)

2.Ringelstetter (D)
3.Debacq (F)
3.Lexmond (NL)
FS:Avakimyants (RU)

1.Simonini (B)

2.Kulcsar (H)
3.de Burghgraeve (B)
3.Olivero (I)
FS:van Nispen (NL)

1.Watson (GB)

2.de Fraeye (B)
3.Threipland (GB
3.Pomero (I)
FS:Massing (D)

1.Devine (GB)

2.Schmitz (D)
3.Menegatti (I)
3.Nash (GB)
FS:Pissoort (B)

1.UK

2.Sveitsi

3.Hollanti

3.Belgia

FS:Mihalik (H)

FS:Lurie (Israel)

8th EIC - Bruxelles, Belgium - 2001
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Joukkue
1.Caliò (I)

2.Ohlsson (S)
3.Ta (F)
3.Strom (S)
FS:Dominique (F)

1.Dumoulin R (B)

2.Rijbroek (NL)
3.Bajkay (H)
3.Piantato (I)
FS:Avakimyants (RU

1.Belzer (RU)

2.Turner (GB)
3.Simonini M. (B)
3.Engelkes (S)
FS:Bischoff (D)

1.Threipland (GB)

2.Poppe (B)
3.Cengizalp (F)
3.Zanoni (I)
FS:Lindgren (S)

1.Engelkes (S)

2.Petgel (NL)
3.Schiebroek (NL)
3.Casamassima (I)
FS:Mihalik (H)

1.Clark (GB)

2.Rodriguez (F)
3.Bruwier (B)
3.DeWit (NL)
FS:Kabariti (Jor)

1.UK

2.Sveitsi
3.Belgia
3.Italia
FS:Losson (F)

7th EIC - Sittard, Netherlands - 2000
Mudan Shodan Nidan Sandan Yondan Godan Joukkue
1.Dumoulin K (B)

2.Dumoulin R (B)
3. Strejn (CZ)
3. Skupy (CZ)
FS:Lexmond (NL)

1.Hertveld (B)

2.Fisher (D)
3.Aris (NL)
3.Rijbroek (NL)
FS:Bjuhr (S)

1.Simonini (B)

2.Zanoni (I)
3.Schippers (NL)
3.Thatcher (GB)
FS:De Burghgraeve (B)

1.Lindgren (S)

2.Costanzia (I)
3.Casamassima (I)
3.Murray-Threipland (GB)
FS:Poppe (B)

1.Maresi (I)

2.Grosso (I)
3.Evans (GB)
3.Hodges (GB)
FS:Van Mourik (D)

1.Demuynck (B)

2.Clark (GB)
3.Veltman (NL)
3.De Wit (NL)
FS:Undhagen (S)

1.Italia

2.Belgia

3.UK

Suomen kendoseurojen keskusliiton kotisivut[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Suomalaiset kendoseurat joissa voi harjoitella ZNKR iaidōa[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähdeviittaukset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Suomen Kendoliitto / Finnish Kendo Association, Tengu, sivu 9. 1/2007
  2. Euroopan kendoliiton tilastojen mukaan vuonna 1997
  3. Suomen Kendoliitto / Finnish Kendo Association, Tengu, sivut 9-10. 1/2007
  4. a b c d Porin kendoseura Dai Kuma Ken Kai Kisoja isännöineen Porin kendoseuran Dai Kuma Ken Kain leirikutsusta, nähtävissä verkossa osoitteessa
  5. a b c Suomen Kendoseurojen Keskusliitto Kilpailutuloksia löytyy Suomen Kendoseurojen Keskusliiton kotisivuilta

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]