Yleisurheilun Aasian-mestaruuskilpailut 2015

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Vuoden 2015 yleisurheilun Aasian-mestaruuskilpailut käytiin 3. kesäkuuta7. kesäkuuta Wuhanissa, Kiinassa.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m Qatar Femi Seun Ogunode 9,91 AR, CR Kiina Zhang Peimeng 10,15 Iran Reza Ghasemi 10,19
200 m Qatar Femi Seun Ogunode 20,32 Saudi-Arabia Fahhad Mohammed Al Subaie 20,63 Intian lippu Dharambir Singh 20,66
400 m Qatar Abdelilah Haroun Hassan 44,68 Saudi-Arabia Yousef Ahmed Masrahi 45,14 Japani Kentaro Sato 46,09
800 m Qatar Musaeb Abdulrahman Balla 1.49,40 Intian lippu Jinson Johnson 1.49,69 Japani Sho Kawamoto 1.50,50
1 500 m Qatar Mohamad Al-Garni 3.41,42 Bahrain Mohammed Tiouali 3.42,43 Bahrain Belal Mansoor Ali 3.43,67
5 000 m Qatar Mohamad Al-Garni 13.34,47 CR Bahrain Albert Rop 13.35,26 Intian lippu Lakshmanan Govindan 13.36,62
10 000 m Bahrain El Hassan El-Abbassi 28.50,71 Intian lippu Lakshmanan Govindan 29.42,81 Uzbekistan Andrey Petrov 30.20,68
3 000 m esteet Bahrain John Kibet Koech 8.27,03 Qatar Hashim Salah Mohamed 8.36,02 Bahrain Evans Rutto Chematot 8.42,76
110 m aidat Kiina Xie Wenjun 13,56 Kuwait Abdulaziz Al Mandeel 13,67 Etelä-Korea Kim Byung-jun 13,75
400 m aidat Japani Yuta Konishi 49,58 Taiwan Chen Chieh 49,68 Japani Kazuaki Yoshida 49,95
Korkeushyppy Japani Takashi Eto 224 Taiwan Chun-Hsien Hsiang 224 Qatar Mutaz Essa Barshim 220
Seiväshyppy Kiina Zhang Wei 560 Japani Seito Yamamoto 550 Kiina Huang Bokai 550
Pituushyppy Kiina Gao Xinglong 796 Taiwan Ted Hooper 780 Kiina Tang Gongchen 779
Kolmiloikka Etelä-Korea Kim Deok-hyeon 16,86 Kiina Cao Shuo 16,77 Kazakstan Roman Valiyev 16,67
Kuulantyöntö Intian lippu Inderjeet Singh 20,41 CR Taiwan Chang Ming-huang 19,56 Kiina Tian Zizhong 19,45
Kiekonheitto Intian lippu Vikas Gowda 62,03 Kuwait Eisa Zankawi 61,57 Iran Mahmoud Samimi 59,78
Moukarinheitto Tadžikistan Dilshod Nazarov 77,68 Qatar Ashraf Amgad Elseify 76,03 Kiina Wang Yong 73,40
Keihäänheitto Taiwan Huang Shih-Feng 79,74 Uzbekistan Bobur Shokirjonov 79,09 Japani Yukifumi Murakami 79,05
Kymmenottelu Japani Akihiko Nakamura 7773 Kiina Guo Qi 7289 Kiina Hu Yufei 7042
4 x 100 m Kiina:
Chen Shiwei
Mo Youxue
Su Bingtian
Zhang Peimeng
39,04  Hongkong:
Tang Yik Chun
So Chun Hong
Ng Ka Fung
Tsui Chi Ho
39,25 Taiwanin lippu Taiwan:
Wang Wen-Tang
Yang Chun-Han
Lo Yen-Yao
Shen Yusen
39,35
4 x 400 m Qatarin lippu Qatar:
Femi Seun Ogunode
Musaeb Abdulrahman Balla
Mohamed El Nour Mohamed
Abdelilah Haroun Hassan
3.02,50 Saudi-Arabia Saudi-Arabia:
Mazen Al-Yasen
Mohammed Obaid Alsalhi
Abdullah Abkar
Yousef Ahmed Masrahi
3.02,62 Japani:
Julian Walsh
Yuzo Kanemaru
Kazuma Oseto
Takamasa Kitagawa
3.03,47

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji: Kultaa: Hopeaa: Pronssia:
100 m Japani Chisato Fukushima 11,23w Kazakstan Viktorija Zjabkina 11,34w Kiina Wei Yongli 11,46w
200 m Kazakstan Viktorija Zjabkina 23,09 Kazakstan Olga Safronova 23,46 Intian lippu Srabani Nanda 23,54
400 m Kiina Yang Huizhen 52,37 Intian lippu Machettira Raju Poovamma 53,07 Kazakstan Anastassiya Kudinova 53,41
800 m Intian lippu Tintu Luka 2.01,53 Kiina Zhao Jing 2.03,40 Sri Lankan lippu Nimali Liyanarachchi 2.03,94
1 500 m Arabiemiirikunnat Betlhem Desalegn 4.29,39 Kiina Zhao Jing 4.29,40 Japani Iino Maya 4.32,90
5 000 m Arabiemiirikunnat Betlhem Desalegn 15.25,15 Arabiemiirikunnat Alia Saeed Mohammed 15.28,74 Kirgisia Daria Maslova 15.42,82
10 000 m Arabiemiirikunnat Alia Saeed Mohammed 31.52,29 CR Bahrain Eunice Chumba 32.22,29 Japani Michi Numata 32.44,57
3 000 m esteet Intian lippu Lalita Babar 9.34,13 CR Kiina Li Zhenzhu 9.41,43 Kiina Zhang Xinyan 9.46,82
100 m aidat Kiina Wu Shuijiao 13,12 Kazakstan Anastassiya Pilipenko 13,33 Japani Ayako Kimura 13,41
400 m aidat Bahrain Kemi Adekoya 54,31 Japani Kira Manami 57,14 Kiina Xiao Xia 57,69
Korkeushyppy Uzbekistan Svetlana Radzivil 191 Kiina Yang Wang 188 Kiina Zheng Xingjuan 184
Seiväshyppy Kiina Li Ling 466 AR, CR Kiina Xu Huiqin 430 Japani Tomomi Abiko 420
Pituushyppy Kiina Lu Minjia 652 Etelä-Korea Jung Soon-ok 647 Kiina Xu Xiaoling 646
Kolmiloikka Kiina Wang Wupin 13,76 Kiina Li Yanmei 13,57 Kiina Wang Rong 13,44
Kuulantyöntö Kiina Guo Tianqian 18,59 Kiina Gao Yang 17,98 Kiina Bian Ka 17,78
Kiekonheitto Kiina Su Xinyue 63,90 Kiina Tan Jian 62,97 Kiina Lu Xiaoxin 62,30
Moukarinheitto Kiina Liu Tingting 68,24 Kiina Na Luo 64,97 Japani Akane Watanabe 59,39
Keihäänheitto Kiina Liu Shiying 61,33 CR Kiina Yang Xinli 59,24 Japani Risa Miyashita 54,76
Seitsenottelu Uzbekistan Ekaterina Voronina 5689 Intian lippu Liksy Joseph 5554 Intian lippu Purnima Hembram 5511
4 x 100 m Kiina:
Tao Yujia
Yuan Qiqi
Lin Huijun
Wei Yongli
43,10 CR Japani:
Saori Kitakaze
Anna Doi
Chisato Fukushima
Kana Ichikawa
44,14 Thaimaan lippu Thaimaa:
Supawan Thipat
Khanrutai Pakdee
Phatsorn Jaksuninkorn
Tassaporn Wannakit
44,73
4 x 400 m Kiina:
Huang Guifen
Cheng Chong
Chen Jingwen
Yang Huizhen
3.33,44 Intia:
Jisna Mathew
Tintu Luka
Debashree Majumder
Machettira Raju Poovamma
3.33,81 Kazakstan:
Elina Mikhina
Yuliya Rakhmanova
Alexandra Romanova
Anastassiya Kudinova
3.35,14

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]