Ero sivun ”Kakkosen kausi 2009” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
[arvioimaton versio] | [arvioimaton versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
IA (keskustelu | muokkaukset) p m |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Kakkonen]] on Suomen jalkapallon kolmanneksi korkein sarjataso. '''Kaudella 2009''' se pelattiin kolmessa 14 joukkueen lohkossa kaksinkertaisena sarjana. Lohkovoittajat nousivat suoraan [[Ykkönen|Ykköseen]] ja kolme viimeistä putosivat suoraan [[Kolmonen (jalkapallo)|Kolmoseen]]. |
[[Kakkonen]] on Suomen jalkapallon kolmanneksi korkein sarjataso. '''Kaudella 2009''' se pelattiin kolmessa 14 joukkueen lohkossa kaksinkertaisena sarjana. Lohkovoittajat nousivat suoraan [[Ykkönen|Ykköseen]] ja kolme viimeistä putosivat suoraan [[Kolmonen (jalkapallo)|Kolmoseen]]. |
||
== |
== Sarjataulukot == |
||
===Lohko A=== |
|||
{| class="wikitable" |
{| class="wikitable" |
||
Rivi 42: | Rivi 44: | ||
|} |
|} |
||
==Lohko B== |
===Lohko B=== |
||
{| class="wikitable" |
{| class="wikitable" |
||
Rivi 83: | Rivi 85: | ||
|} |
|} |
||
==Lohko C== |
===Lohko C=== |
||
{| class="wikitable" |
{| class="wikitable" |
||
Rivi 123: | Rivi 125: | ||
| 14. || [[Lapuan Virkiä|Virkiä]], [[Lapua]] || 26 || 2 || 4 || 20 || 33–93 || 10 |
| 14. || [[Lapuan Virkiä|Virkiä]], [[Lapua]] || 26 || 2 || 4 || 20 || 33–93 || 10 |
||
|} |
|} |
||
== Parhaat maalintekijät == |
|||
=== Lohko A === |
|||
{| class="wikitable" |
|||
! Sijoitus |
|||
! Pelaaja |
|||
! Maa |
|||
! Joukkue |
|||
! Maalit |
|||
|- |
|||
|bgcolor="gold"|1. || [[Samuli Kaivonurmi]] || {{Suomen lippu}} || [[Warkaus JK]] || 24 |
|||
|- |
|||
| 2. || Arttu Pösö || {{Suomen lippu}} || [[FC Futura]] || 16 |
|||
|- |
|||
| - || Jukka-Pekka Tuomenoja || {{Suomen lippu}} || [[Hyvinkään Palloseura|HyPS]] || 16 |
|||
|- |
|||
| 4. || Niklas Roiha || {{Suomen lippu}} || [[Grankulla IFK|GrIFK]] || 13 |
|||
|- |
|||
| 5. || Niko Saukkonen || {{Suomen lippu}} || [[Laajasalon Palloseura|LPS]] || 12 |
|||
|- |
|||
|} |
|||
=== Lohko B === |
|||
{| class="wikitable" |
|||
! Sijoitus |
|||
! Pelaaja |
|||
! Maa |
|||
! Joukkue |
|||
! Maalit |
|||
|- |
|||
|bgcolor="gold"|1. || Victor Solomon || {{Nigerian lippu}} || [[Ekenäs Idrottsförening|EIF]] || 21 |
|||
|- |
|||
| 2. || [[Antti Hakala]] || {{Suomen lippu}} || [[Salon Palloilijat|SalPa]] || 16 |
|||
|- |
|||
| 3. || Markus Lindroos || {{Suomen lippu}} || [[Pirkkalan Jalkapalloklubi|PJK]] || 13 |
|||
|- |
|||
| 4. || Fidan Seferi || {{Kosovon lippu}} {{Suomen lippu}} || [[FC Espoo]] || 12 |
|||
|- |
|||
| - || [[Miki Sipiläinen]] || {{Suomen lippu}} || [[Tampereen Ilves|Ilves]] || 12 |
|||
|- |
|||
|} |
|||
=== Lohko C === |
|||
{| class="wikitable" |
|||
! Sijoitus |
|||
! Pelaaja |
|||
! Maa |
|||
! Joukkue |
|||
! Maalit |
|||
|- |
|||
|bgcolor="gold"|1. || Dragan Pejic || {{Serbian lippu}} || [[FC YPA]] || 21 |
|||
|- |
|||
| 2. || Tomi Karlstedt || {{Suomen lippu}} || [[FC Vaajakoski]] || 20 |
|||
|- |
|||
| 3. || [[Janne Mahlakaarto]] || {{Suomen lippu}} || [[FC OPA]] || 17 |
|||
|- |
|||
| 4. || Luis Vanderlei || {{Brasilian lippu}} || [[Oulun Palloseura|OPS-jp]] || 16 |
|||
|- |
|||
| - || Ville Ylipaavalniemi || {{Suomen lippu}} || [[FC Santa Claus]] || 16 |
|||
|- |
|||
|} |
|||
{{Kakkosen kaudet}} |
{{Kakkosen kaudet}} |
Versio 5. joulukuuta 2009 kello 16.13
Kakkonen on Suomen jalkapallon kolmanneksi korkein sarjataso. Kaudella 2009 se pelattiin kolmessa 14 joukkueen lohkossa kaksinkertaisena sarjana. Lohkovoittajat nousivat suoraan Ykköseen ja kolme viimeistä putosivat suoraan Kolmoseen.
Sarjataulukot
Lohko A
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | MP, Mikkeli | 26 | 16 | 5 | 5 | 51–25 | 53 |
2. | IF Gnistan, Helsinki | 26 | 13 | 7 | 6 | 41–23 | 46 |
3. | KäPa, Helsinki | 26 | 13 | 7 | 6 | 49–32 | 46 |
4. | Warkaus JK, Varkaus | 26 | 14 | 4 | 8 | 49–41 | 46 |
5. | PK Keski-Uusimaa, Kerava | 26 | 10 | 8 | 8 | 56–36 | 38 |
6. | FC Futura, Porvoo | 26 | 11 | 5 | 10 | 55–50 | 38 |
7. | HIFK, Helsinki | 26 | 10 | 6 | 10 | 40–36 | 36 |
8. | FC Kiffen, Helsinki | 26 | 10 | 6 | 10 | 35–33 | 36 |
9. | GrIFK, Kauniainen | 26 | 9 | 8 | 9 | 42–39 | 35 |
10. | LPS, Helsinki | 26 | 9 | 7 | 10 | 37–37 | 34 |
11. | FC Kuusankoski, Kouvola | 26 | 9 | 7 | 10 | 35–48 | 34 |
12. | KTP, Kotka | 26 | 8 | 8 | 10 | 40–40 | 32 |
13. | HyPS, Hyvinkää | 26 | 8 | 2 | 16 | 38–60 | 26 |
14. | Kultsu FC, Lappeenranta | 26 | 1 | 2 | 23 | 20–88 | 5 |
Lohko B
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | FC Espoo, Espoo | 26 | 16 | 7 | 3 | 43–19 | 55 |
2. | LoPa, Lohja | 26 | 17 | 3 | 6 | 41–15 | 54 |
3. | Ilves, Tampere | 26 | 14 | 3 | 9 | 40–30 | 45 |
4. | KaaPo, Kaarina | 26 | 10 | 9 | 7 | 35–32 | 39 |
5. | P-Iirot, Rauma | 26 | 10 | 6 | 10 | 37–32 | 36 |
6. | Pallohonka, Espoo | 26 | 10 | 6 | 10 | 41–37 | 36 |
7. | SalPa, Salo | 26 | 10 | 4 | 12 | 37–38 | 34 |
8. | EIF, Raasepori | 26 | 9 | 6 | 11 | 43–43 | 33 |
9. | ÅIFK, Turku | 26 | 9 | 5 | 12 | 43–43 | 32 |
10. | FC Jazz-j, Pori | 26 | 8 | 8 | 10 | 29–42 | 32 |
11. | Sinimustat, Turku | 26 | 7 | 10 | 9 | 30–34 | 31 |
12. | PP-70, Tampere | 26 | 8 | 4 | 14 | 31–49 | 28 |
13. | Närpes Kraft, Närpiö | 26 | 8 | 4 | 14 | 28–46 | 28 |
14. | Pirkkala JK, Pirkkala | 26 | 6 | 5 | 15 | 34–52 | 23 |
Lohko C
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | Voitot | Tasapelit | Häviöt | Maalisuhde | Pisteet |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | OPS-jp, Oulu | 26 | 21 | 3 | 2 | 68–25 | 66 |
2. | FC OPA, Oulu | 26 | 20 | 3 | 3 | 82–21 | 63 |
3. | FC YPA, Ylivieska | 26 | 18 | 1 | 7 | 66–34 | 55 |
4. | VIFK, Vaasa | 26 | 14 | 6 | 6 | 49–26 | 48 |
5. | SJK, Seinäjoki | 26 | 14 | 1 | 11 | 56–52 | 43 |
6. | FCV, Jyväskylä | 26 | 12 | 2 | 12 | 59–51 | 38 |
7. | JBK, Pietarsaari | 26 | 10 | 5 | 11 | 45–46 | 35 |
8. | GBK, Kokkola | 26 | 9 | 6 | 11 | 37–37 | 33 |
9. | FCJ, Jyväskylä | 26 | 8 | 6 | 12 | 42–56 | 30 |
10. | FC Santa Claus, Rovaniemi | 26 | 9 | 2 | 15 | 52–75 | 29 |
11. | PK-37, Iisalmi | 26 | 7 | 5 | 14 | 33–47 | 26 |
12. | OLS, Oulu | 26 | 6 | 6 | 14 | 41–59 | 24 |
13. | Norrvalla FF, Vöyri-Maksamaa | 26 | 5 | 4 | 17 | 41–82 | 19 |
14. | Virkiä, Lapua | 26 | 2 | 4 | 20 | 33–93 | 10 |
Parhaat maalintekijät
Lohko A
Sijoitus | Pelaaja | Maa | Joukkue | Maalit |
---|---|---|---|---|
1. | Samuli Kaivonurmi | Warkaus JK | 24 | |
2. | Arttu Pösö | FC Futura | 16 | |
- | Jukka-Pekka Tuomenoja | HyPS | 16 | |
4. | Niklas Roiha | GrIFK | 13 | |
5. | Niko Saukkonen | LPS | 12 |
Lohko B
Sijoitus | Pelaaja | Maa | Joukkue | Maalit |
---|---|---|---|---|
1. | Victor Solomon | EIF | 21 | |
2. | Antti Hakala | SalPa | 16 | |
3. | Markus Lindroos | PJK | 13 | |
4. | Fidan Seferi | FC Espoo | 12 | |
- | Miki Sipiläinen | Ilves | 12 |
Lohko C
Sijoitus | Pelaaja | Maa | Joukkue | Maalit |
---|---|---|---|---|
1. | Dragan Pejic | FC YPA | 21 | |
2. | Tomi Karlstedt | FC Vaajakoski | 20 | |
3. | Janne Mahlakaarto | FC OPA | 17 | |
4. | Luis Vanderlei | OPS-jp | 16 | |
- | Ville Ylipaavalniemi | FC Santa Claus | 16 |
Kakkosen kaudet
Kaudesta 1973 alkaen 3. korkein sarjataso
| 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993
Kauteen 1993 saakka II divisioona
| 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022