Siirry sisältöön

Suunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut 2012

Wikipediasta
Simone Niggli-Luder voitti kisoissa kolme matkaa.

Suunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut 2012 olivat järjestyksessään 29. suunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut. Ne järjestettiin Lausannessa Sveitsissä 14.–21. heinäkuuta 2012.

Sprintti, 4,2 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

14. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijaAikaEro
1 Sveitsi Matthias Kyburz15.32,0
2 Sveitsi Matthias Merz15.49,5+17,5
3 Sveitsi Matthias Müller15.59,0+27,0
4 Yhdistynyt kuningaskunta Scott Fraser16.11,2+39,2
5 Venäjä Andrei Hramov16.22,7+50,7
6 Suomi Tuomo Mäkelä16.32,9+1.00,9

Keskimatka, 6,5 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

17. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijaAikaEro
1 Latvia Edgars Bertuks36.45
2 Venäjä Valentin Novikov36.50+0.05
3 Sveitsi Fabian Hertner37.10+0.25
4 Ranska Thierry Gueorgiou37.15+0.30
5 Ranska François Gonon37.18+0.33
6 Ruotsi Peter Öberg37.22+0.37

Pitkä matka, 18,3 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijaAikaEro
1 Norja Olav Lundanes1.34.42
2 Sveitsi Matthias Merz1.37.34+2.52
3 Latvia Edgars Bertuks1.39.13+4.31
4 Ranska Philippe Adamski1.40.19+5.37
5 Ruotsi Anders Holmberg1.41.46+7.04
6 Bulgaria Kiril Nikolov1.41.48+7.06

Viesti, 3×6,9 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

21. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijatAikaEro
1 Tšekki Tomáš Dlabaja
Jan Šedivý
Jan Procházka
1.40.00
2 Norja Magne Dæhli
Carl Waaler Kaas
Olav Lundanes
1.40.06+0.06
3 Ruotsi Jonas Leandersson
Peter Öberg
Anders Holmberg
1.40.11+0.11
4 Sveitsi Fabian Hertner
Matthias Müller
Matthias Merz
1.41.21+1.21
5 Ranska Philippe Adamski
Thierry Gueorgiou
François Gonon
1.42.56+2.56
6 Tanska Søren Bobach
Rasmus Thrane Hansen
Tue Lassen
1.43.08+3.08

Sprintti, 3,7 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

14. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijaAikaEro
1 Sveitsi Simone Niggli-Luder15.43,7
2 Tanska Maja Alm16.20,2+36,5
3 Ruotsi Annika Billstam16.28,0+44,3
4 Ruotsi Helena Jansson16.30,2+46,5
5 Sveitsi Rahel Friederich16.33,1+49,4
6 Suomi Venla Niemi16.39,4+55,7

Keskimatka, 5,5 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

17. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijaAikaEro
1 Suomi Minna Kauppi37.37
2 Ruotsi Tove Alexandersson38.09+0.32
3 Venäjä Tatjana Rjabkina39.03+1.26
4 Tanska Ida Bobach39.52+2.15
5 Sveitsi Simone Niggli-Luder40.00+2.23
6 Ruotsi Annika Billstam40.07+2.30

Pitkä matka, 12,4 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

19. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijaAikaEro
1 Sveitsi Simone Niggli-Luder1.15.07
2 Suomi Minna Kauppi1.16.38+1.31
3 Ruotsi Annika Billstam1.17.13+2.06
4 Venäjä Tatjana Rjabkina1.19.17+4.10
5 Norja Anne Margrethe Hausken Nordberg1.20.05+4.58
6 Tšekki Eva Juřeníková1.21.10+6.03

Viesti, 3×5,9 km

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

21. heinäkuuta

SijaMaaKilpailijatAikaEro
1 Sveitsi Ines Brodmann
Judith Wyder
Simone Niggli-Luder
1.44.54
2 Ruotsi Annika Billstam
Helena Jansson
Tove Alexandersson
1.47.18+2.24
3 Norja Silje Ekroll Jahren
Mari Fasting
Anne Margrethe Hausken Nordberg
1.48.11+3.17
4 Venäjä Anastasija Tihonova
Svetlana Mironova
Tatjana Rjabkina
1.48.38+3.44
5 Suomi Venla Niemi
Merja Rantanen
Minna Kauppi
1.51.41+6.47
6 Tanska Emma Klingenberg
Ida Bobach
Maja Alm
1.52.21+7.27

Mitalitaulukko

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sijoitus Maa Kulta Hopea Pronssi Yhteensä
1  Sveitsi 4 2 2 8
2  Norja 1 1 1 3
3  Suomi 1 1 0 2
4  Latvia 1 0 1 2
5  Tšekki 1 0 0 1
6  Ruotsi 0 2 3 5
7  Venäjä 0 1 1 2
8  Tanska 0 1 0 1

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]