Suomen droonialueloukkaukset 2026
| Tämä artikkeli tai osio kertoo ajankohtaisesta tapahtumasta. Tiedot voivat muuttua nopeasti tai olla vanhentuneita. |
Suomeen on kohdistunut vuonna 2026 kaksi droonialueloukkaustapausta. Ensimmäinen tapahtui sunnuntaina 29. maaliskuuta, kun kaksi droonia putosi Kouvolaan ja Luumäelle.[1] Toinen tapahtui 31. maaliskuuta, kun Parikkalassa Pyhäjärven jäällä havaittiin miehittämätön ilma-alus.[2] Suomen johto on pitänyt harhautumisen mahdollisena syynä GPS-häirintää. Kaksi drooneista on tunnistettu ukrainalaisiksi.[3][4] Ukraina on lisännyt droonihyökkäyksiään Venäjän öljynjalostamoihin, kuten Koiviston ja Laukaansuun öljysatamiin, vuonna 2026.[5][6] Tapaukset ovat herättäneet kysymyksiä Suomen valmiudesta vastata drooneihin. Pyhäjärven droonin havaitsi ensimmäisenä Rajavartiolaitos tiistaina aamupäivällä, jolloin se oli jo laskeutunut järven jäälle. Ilmavoimat tiedotti 29. maaliskuuta, että se on tehostanut valmiuttaan ilmatilan valvontaan ja vartiointiin ja että sillä on jatkuva tilannekuva lähialueelta.[7] Sisäministeriö julkaisi 31. maaliskuuta ohjeita droonihavaintojen varalle.[8]
Kouvolan ja Luumäen droonit
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Sunnuntaiaamuna 29. maaliskuuta kello 8.13 jälkeen Suomen ilmavoimat havaitsi droonien lähestyvän Suomen aluevesirajaa. Kello 8.45 Kouvolaan pudonnut drooni tunnistettiin ukrainalaiseksi AN-196-malliksi. Luumäelle pudonneen droonin mallia ei ole vahvistettu.[3] Pääministeri Petteri Orpo on arvellut toisenkin olleen ukrainalainen.[6] Kello 10.04 poliisi sai ilmoituksen maastoon pudonneesta lentolaitteesta Kouvolan Oravalan alueella. Viron puolustusvoimien mukaan Ukrainan droonit tulivat Suomenlahdelle Viron rajan tuntumassa lentäen.[1] Poliisi kertoi, että Kouvolan droonissa oli räjähtämätön taistelukärki.[5]
Suomen johto on pitänyt harhautumisen mahdollisena syynä GPS-häirintää. Viranomaiset eivät ole vahvistaneet tietoa.[3] Ukraina on pyytänyt Suomelta anteeksi droonitapausta ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja Suomen presidentti Alexander Stubb ovat keskustelleet Suomeen harhautuneista drooneista.[6]
Pyhäjärven drooni
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Suomen rajavartiolaitos havaitsi tiistaina 31. maaliskuuta kello 10.20 miehittämättömän ilma-aluksen Pyhäjärven jäällä. Rajavartiolaitos ja poliisi vahvistaa, että drooni on ukrainalainen ja varustettu taistelukärjellä. Suomen viranomaiset räjäyttivät Parikkalaan pudonneen droonin keskiviikkona 1. huhtikuuta kello 12 aikaan. Keskusrikospoliisi tutkii tapausta yleisvaaran tuottamuksena.[4]
Iitin drooni
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Iitistä Perheniemen alueelta on löytynyt drooni lauantaina 11. huhtikuuta kello 13.12.[9] Poliisin mukaan alueelta löytyi myös, droonista erillään oleva, räjähtämätön taistelukärki. Puolustusvoimat räjäytti droonin yhdessä poliisin kanssa iltakahdeksan jälkeen. Poliisi kertoi aiemmin, että drooni vaikuttaa olevan ”samankaltainen” kuin aikaisemmin löydetyt droonit.[10]
Katso myös
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]Lähteet
[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]- ↑ a b Joukanen, Toni: Tämä tiedetään droonien reitistä Suomeen – kerro omat havaintosi sunnuntailta Yle Uutiset. 31.3.2026. Viitattu 31.3.2026.
- ↑ Lappalainen, Ville. Pesu, Ilona. Malminen, Ulla: Parikkalasta Pyhäjärveltä löytyi drooni – poliisi estää alueelle pääsyn Yle Uutiset. 31.3.2026. Viitattu 31.3.2026.
- ↑ a b c Helin, Satu. Hussein, Sara. Huttunen, Samuli. Raimoaho, Asmo. Savolainen, Mikko. Toijonen, Ville.: Droonit harhautuivat sisämaahan samaan aikaan kun Suomeen kohdistui voimakasta GPS-häirintää Yle Uutiset. 31.3.2026. Viitattu 31.3.2026.
- ↑ a b Happonen, Päivi: Rajavartiolaitos vahvistaa Ylen tiedon: Parikkalan drooni on Ukrainasta Yle Uutiset. 1.4.2026. Viitattu 1.4.2026.
- ↑ a b Dušan Inayatullah, Saim: Finnish police say stray Ukrainian drone carried warhead dw.com. 30.3.2026. Viitattu 31.3.2026. (englanniksi)
- ↑ a b c Stenroos, Maria. Aaltonen, Elise. Kolari, Ville.: Ukraina pyysi Suomelta anteeksi droonitapausta – Ylen lähteet: Suomi ei vaadi Ukrainaa lopettamaan satamaiskujaan Yle Uutiset. 30.3.2026. Viitattu 31.3.2026.
- ↑ Mäntysalo, Jesse: Analyysi: Hyvä tuuri on pelastanut Suomen tuhoisalta droonionnettomuudelta Yle Uutiset. 1.4.2026. Viitattu 1.4.2026.
- ↑ Viranomaisten ohjeita droonihavaintojen varalle SISÄMINISTERIÖ. 31.3.2026. Hätäkeskuslaitos, Poliisihallitus, sisäministeriö. Viitattu 1.4.2026.
- ↑ Otso Huttunen, Sara Sairanen, Akseli Vanhala: Pamaus Iitissä – poliisi: taistelukärki räjäytetty Ilta-Sanomat. 11.4.2026. Viitattu 11.4.2026.
- ↑ Kiviranta, Vappu, Kavander, Anni, Niemi, Petri, Siltanen, Mari: Iitin metsästä löytyi drooni – poliisi ja puolustusvoimat räjäyttivät taistelukärjen Yle Uutiset. 11.4.2026. Viitattu 11.4.2026.