Soutu kesäolympialaisissa 2020

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Soutu
olympialaisissa 2020 
Rowing pictogram.svg
Yksikkö Miehet Naiset
Pariairo Miehet Naiset
K. pariairo Miehet Naiset
Pariaironelonen Miehet Naiset
P.htön kaksikko Miehet Naiset
P.htön nelonen Miehet Naiset
Kahdeksikko Miehet Naiset

 < 2016 2024 > 

Soudussa kilpailtiin Tokion 2020 kesäolympialaisissa 28. kertaa. Kilpailut käytiin 23.–30. heinäkuuta Sea Forest Waterwayllä.

Jotta naisille ja miehille olisi yhtä monta kilpailua, pudotettiin olympiaohjelmasta miesten kevyt perämiehetön nelonen. Tämän korvasi naisten perämiehetön nelonen.[1]

Menestyinen maa oli Uusi-Seelanti, jonka melojat saavuttivat viisi mitalia, joista kolme kultaisia. Myös Australian urheilijat saavuttivat useamman kultamitalin (2), ja Alankomaalaiset soutajat viisi mitalia, mutta vain yhden kultamitalin.

Aikataulu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde:[2]

AE Alkuerät PE Puolivälierät VE Välierät F Finaali
Pe 23 La 24 Su 25 Ma 26 Ti 27 Ke 28 To 29 Pe 30
Miehet Yksikkö AE AE VE (E/F) PE VE (C/D) VE F (D/E/F) F
Pariairokaksikko AE AE VE F
Kevyt pariairokaksikko AE AE VE
F (C)
F
Pariaironelonen AE AE F
Perämiehetön kaksikko AE AE VE F
Perämiehetön nelonen AE AE F
Kahdeksikko AE AE F
Naiset Yksikkö AE AE VE (E/F) PE VE F (D/E/F) F
Pariairokaksikko AE AE VE F
Kevyt pariairokaksikko AE AE VE
F (C)
F
Pariaironelonen AE AE F
Perämiehetön kaksikko AE AE VE F
Perämiehetön nelonen AE AE F
Kahdeksikko AE AE F

Mitaliyhteenveto[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksikkö
tiedot
 Stéfanos Ntoúskos
Kreikka (GRE)
 Kjetil Borch
Norja (NOR)
 Damir Martin
Kroatia (CRO)
Pariairokaksikko
tiedot
 Ranska
Hugo Boucheron
Matthieu Androdias
 Alankomaat
Melvin Twellaar
Stef Broenink
 Kiina
Liu Zhiyu
Zhang Liang
Kevyt pariairokaksikko
tiedot
 Irlanti
Fintan McCarthy
Paul O’Donovan
 Saksa
Jonathan Rommelmann
Jason Osborne
 Italia
Stefano Oppo
Pietro Ruta
Pariaironelonen
tiedot
 Alankomaat
Dirk Uittenbogaard
Abe Wiersma
Tone Wieten
Koen Metsemakers
 Iso-Britannia
Harry Leask
Angus Groom
Tom Barras
Jack Beaumont
 Australia
Jack Cleary
Caleb Antill
Cameron Girdlestone
Luke Letcher
Perämiehetön kaksikko
tiedot
 Kroatia
Martin Sinković
Valent Sinković
 Romania
Marius Cozmiuc
Ciprian Tudosă
 Tanska
Frederic Vystavel
Joachim Sutton
Perämiehetön nelonen
tiedot
 Australia
Alexander Purnell
Spencer Turrin
Jack Hargreaves
Alexander Hill
 Romania
Mihăiță Vasile Țigănescu
Mugurel Semciuc
Ștefan Constantin Berariu
Cosmin Pascari
 Italia
Matteo Castaldo
Marco Di Costanzo
Matteo Lodo
Giuseppe Vicino
Bruno Rosetti
Kahdeksikko
tiedot
 Uusi-Seelanti
Tom Mackintosh
Hamish Bond
Tom Murray
Michael Brake
Dan Williamson
Phillip Wilson
Shaun Kirkham
Matt Macdonald
Sam Bosworth
 Saksa
Johannes Weißenfeld
Laurits Follert
Olaf Roggensack
Torben Johannesen
Jakob Schneider
Malte Jakschik
Richard Schmidt
Hannes Ocik
Martin Sauer
 Iso-Britannia
Josh Bugajski
Jacob Dawson
Thomas George
Moe Sbihi
Charles Elwes
Oliver Wynne-Griffith
James Rudkin
Thomas Ford
Henry Fieldman

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Yksikkö
tiedot
 Emma Twigg
Uusi-Seelanti (NZL)
 Hanna Prakatsen
Venäjän olympiakomitea (ROC)
 Magdalena Lobnig
Itävalta (AUT)
Pariairokaksikko
tiedot
 Romania
Nicoleta-Ancuța Bodnar
Simona Radiș
 Uusi-Seelanti
Brooke Donoghue
Hannah Osborne
 Alankomaat
Roos de Jong
Lisa Scheenaard
Kevyt pariairokaksikko
tiedot
 Italia
Valentina Rodini
Federica Cesarini
 Ranska
Laura Tarantola
Claire Bové
 Alankomaat
Marieke Keijser
Ilse Paulis
Pariaironelonen
tiedot
 Kiina
Chen Yunxia
Zhang Ling
Lü Yang
Cui Xiaotong
 Puola
Agnieszka Kobus
Marta Wieliczko
Maria Sajdak
Katarzyna Zillmann
 Australia
Ria Thompson
Rowena Meredith
Harriet Hudson
Caitlin Cronin
Perämiehetön kaksikko
tiedot
 Uusi-Seelanti
Grace Prendergast
Kerri Gowler
 Venäjän olympiakomitea
Vasilisa Stepanova
Jelena Orjabinskaja
 Kanada
Caileigh Filmer
Hillary Janssens
Perämiehetön nelonen
tiedot
 Australia
Lucy Stephan
Rosemary Popa
Jessica Morrison
Annabelle McIntyre
 Alankomaat
Ellen Hogerwerf
Karolien Florijn
Ymkje Clevering
Veronique Meester
 Irlanti
Aifric Keogh
Eimear Lambe
Fiona Murtagh
Emily Hegarty
Kahdeksikko
tiedot
 Kanada
Susanne Grainger
Kasia Gruchalla-Wesierski
Madison Mailey
Sydney Payne
Andrea Proske
Lisa Roman
Christine Roper
Avalon Wasteneys
Kristen Kit
 Uusi-Seelanti
Ella Greenslade
Emma Dyke
Lucy Spoors
Kelsey Bevan
Grace Prendergast
Kerri Gowler
Beth Ross
Jackie Gowler
Caleb Shepherd
 Kiina
Guo Linlin
Ju Rui
Li Jingjing
Miao Tian
Wang Zifeng
Wang Yufei
Xu Fei
Zhang Min
Zhang Dechang

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1.  Uusi-Seelanti 3 2 0 5
2.  Australia 2 0 2 4
3.  Alankomaat 1 2 2 5
4.  Romania 1 2 0 3
5.  Ranska 1 1 0 2
6.  Italia 1 0 2 3
 Kiina 1 0 2 3
8.  Irlanti 1 0 1 2
 Kanada 1 0 1 2
 Kroatia 1 0 1 2
11.  Kreikka 1 0 0 1
12.  Saksa 0 2 0 2
 Venäjän olympiakomitea 0 2 0 2
14.  Iso-Britannia 0 1 1 2
15.  Norja 0 1 0 1
 Puola 0 1 0 1
17.  Itävalta 0 0 1 1
 Tanska 0 0 1 1
Yhteensä 14 14 14 42

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Richard Chambers criticises lightweight four axing for Tokyo 2020 bbc.com. 13. helmikuuta 2017. Viitattu 17.11.2019. (englanniksi)
  2. Olympic Competition Schedule Tokyo 2020. Viitattu 23.7.2019. (englanniksi)