Ranskan ympäriajo 2020

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ranskan ympäriajo 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Tadej Pogačar (2020-09-20) - Yellow jersey - Tour de France 2020.jpg
Kilpailun tiedot
Nimi107. Ranskan ympäriajo
KilpailuUCI World Tour 2020 2.UWT
Etapit21
Päivät29. elokuuta – 20. syyskuu 2020
Matka3 484,2 km
MaaFRA Ranska
LähtöpaikkaNizza
SaapumispaikkaPariisi
Joukkueet22
Osallistuneet pyöräilijät176
Maaliin saapuneet pyöräilijät146
Keskinopeus40,22 km/h
Lopputilanne
VoittajaSLO Tadej Pogačar[2] (UAE Team Emirates)
ToinenSLO Primož Roglič[3] (Jumbo-Visma)
KolmasAUS Richie Porte (Trek-Segafredo)
PistekilpailuIRL Sam Bennett (Deceuninck-Quick Step)
MäkikirikilpailuSLO Tadej Pogačar[2] (UAE Team Emirates)
NuoretSLO Tadej Pogačar[2] (UAE Team Emirates)
YritteliäinSUI Marc Hirschi[1] (Sunweb)
JoukkueESP Movistar Team
Route of the 2020 Tour de France.png
◀ 20192021 ▶
Ohjesivu Wikidata-logo S.svg

Ranskan ympäriajo 2020 oli järjestyksessään 107. maantiepyöräilyn Ranskan ympäriajo[4]. Se oli alun perin tarkoitus järjestää 27. kesäkuuta – 19. heinäkuuta 2020, mutta koronaviruspandemian vuoksi se käytiin vasta 29. elokuuta – 20. syyskuuta 2020[5]. 21 etappia sisältänyt kilpailu alkoi Nizzasta ja päättyi Pariisiin[4].

Slovenialaispyöräilijät ottivat kilpailussa kaksoisvoiton. Tadej Pogačar nousi kokonaiskilpailun voittoon kukistettuaan toiseksi viimeisen päivän 36 kilometrin aika-ajoetapilla Primož Rogličin lähes kahdella minuutilla. Näin hän nousi 57 sekunnin takamatkalta[6] kokonaisvoittoon 59 sekunnin erolla Rogličiin. Richie Porte sijoittui kolmanneksi. Pogačar oli Ranskan ympäriajon ensimmäinen slovenialainen voittaja ja kilpailun kaikkien aikojen toiseksi nuorin voittaja. Hän voitti myös mäkikirikilpailun ja nuorten kilpailun sekä kaikkiaan kolme etappia.[7] Pistekilpailun voitti Sam Bennett[8] ja joukkuekilpailun Movistar Team[9]

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kokonaiskilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Wikidata-logo S.svgKokonaistilanne
PyöräilijäMaaJoukkueAika
1. Tadej Pogačar yellow jersey, general classificationMaillot à poiswhite jersey, young rider classificationSLO SloveniaUAE Team Emirates87.20.05
2. Primož Roglič SLO SloveniaJumbo-Visma+ 59
3. Richie Porte AUS AustraliaTrek-Segafredo+ 3.30
4. Mikel Landa ESP EspanjaBahrain McLaren+ 5.58
5. Enric Mas yellow bib, teams classificationESP EspanjaMovistar Team+ 6.07
6. Miguel Ángel López COL KolumbiaAstana Pro Team+ 6.47
7. Tom Dumoulin NED AlankomaatJumbo-Visma+ 7.48
8. Rigoberto Urán COL KolumbiaEF Pro Cycling+ 8.02
9. Adam Yates GBR Yhdistynyt kuningaskuntaMitchelton-Scott+ 9.25
10. Damiano Caruso ITA ItaliaBahrain McLaren+ 14.03
11. Guillaume Martin FRA RanskaCofidis+ 16.56
12. Alejandro Valverde yellow bib, teams classificationESP EspanjaMovistar Team+ 17.41
13. Richard Carapaz ECU EcuadorIneos Grenadiers+ 25.53
14. Warren Barguil FRA RanskaArkéa-Samsic+ 31.04
15. Sepp Kuss USA YhdysvallatJumbo-Visma+ 42.20
16. Pello Bilbao ESP EspanjaBahrain McLaren+ 55.56
17. Nairo Quintana COL KolumbiaArkéa-Samsic+ 1.03.07
18. Pierre Rolland FRA RanskaB&B Hotels-Vital Concept p/b KTM+ 1.08.26
19. Carlos Verona yellow bib, teams classificationESP EspanjaMovistar Team+ 1.19.54
20. Wout van Aert BEL BelgiaJumbo-Visma+ 1.20.31
21. Marc Soler yellow bib, teams classificationESP EspanjaMovistar Team+ 1.31.53
22. Gorka Izagirre ESP EspanjaAstana Pro Team+ 1.36.12
23. Esteban Chaves COL KolumbiaMitchelton-Scott+ 1.38.45
24. Sébastien Reichenbach SUI SveitsiGroupama-FDJ+ 1.39.27
25. Kenny Elissonde FRA RanskaTrek-Segafredo+ 1.40.06
Source: ProCyclingStats


Etapit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: Pro Cycling Stats[4] Symbol oppose vote.svg

Wikidata-logo S.svgEtappiPäiväReittitypePituus (km)Elevation (m)VoittajaKokonaiskilpailun johtaja
1 29. elokuuNizzaNizza
Tasamaaetappi
1561596 mNOR Alexander KristoffNOR Alexander Kristoff
2 30. elokuuNizzaNizza
Vuorietappi
1864044 mFRA Julian AlaphilippeFRA Julian Alaphilippe
3 31. elokuuNizzaSisteron
Tasamaaetappi
1982978 mAUS Caleb EwanFRA Julian Alaphilippe
4 1. syyskuuSisteron – Orcières
Mäkietappi
160,53200 mSLO Primož RogličFRA Julian Alaphilippe
5 2. syyskuuGapPrivas
Tasamaaetappi
1831388 mBEL Wout van AertGBR Adam Yates
6 3. syyskuuLe Teil – Mont Aigoual
Mäkietappi
1913087 mKAZ Aleksei LutsenkoGBR Adam Yates
7 4. syyskuuMillauLavaur
Tasamaaetappi
1682007 mBEL Wout van AertGBR Adam Yates
8 5. syyskuuCazèresLoudenvielle
Vuorietappi
1413821 mFRA Nans PetersGBR Adam Yates
9 6. syyskuuPauLaruns
Vuorietappi
1533500 mSLO Tadej PogačarSLO Primož Roglič
7. sepHviledag i Charente-Maritimeborder|right|20px|Hviledag
10 8. syyskuuOléron – Île de Ré
Tasamaaetappi
168,5528 mIRL Sam Bennett SLO Primož Roglič
11 9. syyskuuChâtelaillon-Plage – Poitiers
Tasamaaetappi
167,51004 mAUS Caleb EwanSLO Primož Roglič
12 10. syyskuuChauvigny – Sarran
Mäkietappi
2183389 mSUI Marc HirschiSLO Primož Roglič
13 11. syyskuuChâtel-Guyon – Puy Mary
Vuorietappi
191,54459 mCOL Daniel MartínezSLO Primož Roglič
14 12. syyskuuClermont-FerrandLyon
Tasamaaetappi
1942646 mDEN Søren Kragh AndersenSLO Primož Roglič
15 13. syyskuuLyon – Grand Colombier
Vuorietappi
174,52734 mSLO Tadej PogačarSLO Primož Roglič
14. sepHviledag i Isèreborder|right|20px|Hviledag
16 15. syyskuuLa Tour-du-Pin – Villard-de-Lans
Vuorietappi
1643903 mGER Lennard KämnaSLO Primož Roglič
17 16. syyskuuGrenoble – Col de la Loze
Vuorietappi
1704430 mCOL Miguel Ángel López SLO Primož Roglič
18 17. syyskuuMéribel – La Roche-sur-Foron
Vuorietappi
1755166 mPOL Michał KwiatkowskiSLO Primož Roglič
19 18. syyskuuBourg-en-BresseChampagnole
Tasamaaetappi
166,52208 mDEN Søren Kragh AndersenSLO Primož Roglič
20 19. syyskuuLure – Planche des Belles Filles
mäkiaika-ajo
36,2962 mSLO Tadej PogačarSLO Tadej Pogačar
21 20. syyskuuMantes-la-JoliePariisi
Tasamaaetappi
122788 mIRL Sam Bennett SLO Tadej Pogačar

Osallistuneet joukkueet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähde: Pro Cycling Stats[10]

WorldTeams (19)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain McLaren
  4. GER Bora-Hansgrohe
  5. POL CCC
  6. FRA Cofidis
  7. BEL Deceuninck-Quick Step
  8. USA EF Pro Cycling
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. ISR Israel Start-Up Nation
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. RSA NTT Pro Cycling
  15. GBR Ineos Grenadiers
  16. NED Team Jumbo-Visma
  17. GER Team Sunweb
  18. UAE UAE Team Emirates
  19. USA Trek-Segafredo
ProTeams (3)
  1. FRA Arkéa-Samsic
  2. FRA B&B Hotels-Vital Concept
  3. FRA Total Direct Énergie

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]