Siirry sisältöön

Ramona Bachmann

Wikipediasta
Ramona Bachmann
Henkilötiedot
Koko nimi Ramona Bachmann
Syntymäaika25. joulukuuta 1990 (ikä 35)
Syntymäpaikka Malters[1], Sveitsi
Pelipaikka Hyökkääjä
Pituus 162 cm[2]
Seura
Seura Houston Dash
Junioriseurat
FC Malters
Seurat
Vuodet Seura O (M)
2006–2007 FC Luzern Frauen - (-)
2007–2009 Umeå IK - (-)
2010 Atlanta Beat 10 (1)
2011 Umeå IK 21 (13)
2012–2015 FC Rosengård 74 (45)
2015–2016 VfL Wolfsburg 24 (5)
2017–2020 Chelsea 48 (7)
2020–2024 Paris Saint-Germain 60 (13)
2024– Houston Dash 14 (2)
Maajoukkue
2007 Sveitsi 153 (60)

Seurajoukkueuran tilastot kattavat vain kansalliset sarjat, päivitetty 7. kesäkuuta 2025 [3][4].
Maajoukkueuran tilastot päivitetty 7. kesäkuuta 2025 [5].

Ramona Bachmann (s. 25. joulukuuta 1990 Malters) on sveitsiläinen jalkapalloilija. Hän edustaa yhdysvaltalaisseura Houston Dashia.[4] Hän on pelannut Sveitsin maajoukkueessa 7. kesäkuuta 2025 mennessä 153 maaottelua ja tehnyt niissä 60 maalia.[5] Hän on pelipaikaltaan hyökkääjä.[4][5]

Bachmann aloitti ammattilaisuransa 2006 luzernilaisessa FC Luzern Frauenissa, mutta siirtyi 2007 Umeå IK:hon, jossa pelasi vuoteen 2009 asti. Vuonna 2009 hänet valittiin Sveitsin parhaaksi naisjalkapalloilijaksi. Hänet valittiin ensimmäisenä WPS:n ulkomaalaisten varaustilauksessa Atlanta Beatiin, jossa pelasi yhden vuoden[6]. Bachmann palasi takaisin Umeå:hon yhdeksi vuodeksi. Kauden päätteeksi hänet valittiin Damallsvenskanin parhaaksi pelaajaksi. Vuonna 2012 hän siirtyi FC Rosengårdiin. Sittemmin hän on pelannut saksalaisseura VfL Wolfsburgissa ja englantilaisseura Chelseassa ennen siirtymistään vuonna 2020 ranskalaiseen Paris Saint-Germainiin. Keväällä 2024 hän siirtyi Houston Dashiin[3].

Bachmann valittiin alle 19-vuotiaiden EM-kilpailuissa 2009 turnauksen parhaaksi pelaajaksi. Hän edusti Sveitsiä naisten MM-kilpailuissa 2015,[5][7] EM-kilpailuissa 2017, EM-kilpailuissa 2022 ja MM-kilpailuissa 2023.[5]

  1. Dem Traum nach Schweden gefolgt 25. toukokuuta 2015. SRF. Viitattu 2.7.2015. (saksaksi)
  2. Ramona Bachmann FIFA. Arkistoitu 2.7.2015. Viitattu 2.7.2015. (englanniksi)
  3. 1 2 Ramona Bachmann soccerway.com. Viitattu 8.6.2025. (englanniksi)
  4. 1 2 3 Ramona Bachmann Soccerdonna. Viitattu 8.6.2025. (englanniksi)
  5. 1 2 3 4 5 Ramona Bachmann Schweizerischer Fussballverband. Viitattu 8.6.2025. (saksaksi)
  6. Ramona Bachmann Atlanta Beat. Arkistoitu 12.8.2010. Viitattu 2.7.2015. (englanniksi)
  7. Ramona Bachmann UEFA. Viitattu 2.7.2015. (englanniksi)
Tämä urheilijaan liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.