Siirry sisältöön

Nejdin ja Hijazin kuningaskunta

Wikipediasta
Nejdin ja Hijazin kuningaskunta
مملكة الحجاز ونجد
Mamlakat al-Ḥijāz wa-Najd
19261932
lippu
lippu
vaakuna
vaakuna
Valtiomuoto kaksoismonarkia
Kuningas Ibn Sa’ud
Pääkaupunki Mekka (Hijaz), Riad (Nejd)
Uskonnot sunnalaisuus
Kielet arabia

Nejdin ja Hijazin kuningaskunta (arabiaksi مملكة الحجاز ونجد, Mamlakat al-Ḥijāz wa-Najd, aiemmin Hijazin kuningaskunta ja Nejdin sulttaanikunta) oli Ibn Sa’udin hallitsema kaksoismonarkia, joka oli olemassa vuosina 1926–1932.

Kuningaskunnat yhdistyivät Saudi-Arabiaksi vuonna 1932.[1]

Tammikuussa 1926 Ibn Sa'ud kruunattiin Hijazin kuninkaaksi, ja noin vuoden päästä hän nosti Nejdin sulttaanikunnasta kuningaskunnaksi[2]. Viiden vuoden ajan Sa'ud hallitsi molempia kuningaskuntia erillisinä osioina. 23. syyskuuta 1932 kuningas julisti Nejdin ja Hijazin, Al-Ahsan ja Al-Qatifin yhdistymisen, ja nimeksi tuli Saudi-Arabian kuningaskunta.lähde?

  1. The unification of Saudi Arabia Arab News. Viitattu 14.10.2022. (englanniksi)
  2. Joseph Kostiner: The making of Saudi Arabia, 1916-1936 : from chieftaincy to monarchical state. New York: Oxford University Press, 1993. ISBN 9786610526154 (englanniksi)