Miesten kaksoistrap ammunnan maailmanmestaruuskilpailuissa 2010

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ammunta MM-kilpailuissa 2010
Shooting pictogram.svg
Pistooli
10 m ilmapistooli Miehet Naiset Pojat Tytöt
25 m isopistooli Miehet
25 m olympiapistooli Miehet Pojat
25 m urheilupistooli Naiset Pojat Tytöt
25 m vakiopistooli Miehet Pojat
50 m pistooli Miehet Pojat
Kivääri
10 m ilmakivääri Miehet Naiset Pojat Tytöt
50 m pienoiskiväärin makuu Miehet Naiset Pojat Tytöt
50 m pienoiskiväärin asentokilpailu Miehet Naiset Pojat Tytöt
300 m kiväärin makuu Miehet Naiset
300 m kiväärin asentokilpailu Miehet Naiset
300 m vakiokiväärin asentokilpailu Miehet
Haulikko
Skeet Miehet Naiset Pojat Tytöt
Trap Miehet Naiset Pojat Tytöt
Kaksoistrap Miehet Naiset Pojat
Riistamaali
10 m liikkuvan maalin normaalijuoksut Miehet Naiset Pojat Tytöt
10 m liikkuvan maalin sekajuoksut Miehet Naiset Pojat Tytöt
50 m liikkuvan maalin normaalijuoksut Miehet Pojat
50 m liikkuvan maalin sekajuoksut Miehet Pojat

Miesten kaksoistrapin maailmanmestaruudesta ammuttiin 5. elokuuta 2010. Henkilökohtaisen kilpailun voitti Yhdysvaltain Joshua Richmond tuloksella 196 (146+50), joka on sivuava finaalimaailmaennätys, ja joukkuekilpailun Yhdysvallat tuloksella 433, joka on uusi joukkuemaailmanennätys. Lisäksi henkilökohtaisessa kilpailuissa toiseksi tullut Venäjän Vasily Mosin ampui sivuavan peruskilpailun maailmanennätyksen 147 pistettä.

Kultaa Yhdysvallat Joshua Richmond
Yhdysvallat (USA)
 Yhdysvallat
(Richmond, Holguin, Crawford)
Hopeaa Venäjä Vasily Mosin
Venäjä (RUS)
 Venäjä
(Mosin, Fokejev, Leybo)
Pronssia Kiina Hu Binyuan
Kiina (CHN)
 Yhdistynyt kuningaskunta
(Kneale, Scott, Wilson)

Aikataulu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Suluissa Suomen aika (EEST)

Päivä Aika Kierros
Torstai, 5. elokuuta, 2010 8:00-17:00
(9:00-18:00)
Peruskilpailu
Torstai, 5. elokuuta, 2010 18:00
(19:00)
Finaali

Ennätykset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ennen MM-kilpailuiden alkua voimassa olleet maailmanennätykset:

Peruskilpailu 147 Australia Michael Diamond
Yhdistynyt kuningaskunta Richard Faulds
Intian lippu Ronjan Sodhi
Kiina Hu Binyuan
Kiina Pan Qiang
Barcelona, Espanja
Suhl, Saksa
Belgrad, Serbia
Minsk, Valko-Venäjä
Dorset, Yhdistynyt kuningaskunta
19. heinäkuuta 1998
8. kesäkuuta 2008
18. kesäkuuta 2008
10. kesäkuuta 2009
16. toukokuuta 2010
Finaali 196 (147+49) Kiina Hu Binyuan Minsk, Valko-Venäjä 10. kesäkuuta 2009
Joukkue 430  Italia (di Spigno, D'Aniello, Franzoni)
 Yhdysvallat (Holguin, Richmond, Eller)
Nikosia, Kypros
Maribor, Slovenia
3. syyskuuta 2007
13. elokuuta 2009

Finaali[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Urheilija Maa Perus-
kilpailu
Finaali Yhteensä Uusinta Muuta
1 Joshua Richmond  Yhdysvallat 146 50 196 FME (sivuava)
2 Vasily Mosin  Venäjä 147 46 193 30
3 Hu Binyuan  Kiina 144 49 193 29
4 Jeffrey Holguin  Yhdysvallat 144 48 192
5 Richard Bognar  Unkari 145 45 190
6 Shih Wei-tin  Kiinan Taipei 145 43 188

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Tämä urheiluun liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.