Maharashtra Open

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Maharashtra Open
Kilpailupaikkana vuoteen 2017 toiminut SDAT Tennis Stadium.
Kilpailupaikkana vuoteen 2017 toiminut SDAT Tennis Stadium.
Tiedot
Kiertue ATP-turnaus
Sijainti New Delhi (1996)
Chennai (1997–2017)
Pune (2018–)
 Intia
Kilpailupaikka Mhalunge Balewadi Tennis Complex
Kilpailuluokka ATP World Series
(1996–1997)
ATP International Series
(1998–2008)
ATP World Tour 250
(2009–)
Kenttätyyppi Kova / ulkokentät
Kaavio 28S / 16Q / 16D
Palkintorahaa 527 880 $
Virallinen sivusto

Maharashtra Open (viralliselta nimeltään Tata Open Maharashtra) on vuosittain Punessa, Intiassa pelattava miesten tennisturnaus. Turnaus järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1996. Turnauksen aiempia nimiä ovat olleet Gold Flake Open, Tata Open, Chennai Open ja Aircel Chennai Open. Nykyisin turnaus kuuluu ATP World Tour 250 -sarjaan.

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kaksinpeli[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Voittaja Loppuotteluvastustaja Tulos
1996 Ruotsi Thomas Enqvist Zimbabwe Byron Black 6–2, 7–6(3)
1997 Ruotsi Mikael Tillström Saksa Alex Rădulescu 6–4, 4–6, 7–5
1998 Australia Patrick Rafter Ruotsi Mikael Tillström 6–3, 6–4
1999 Zimbabwe Byron Black Saksa Rainer Schüttler 6–4, 1–6, 6–3
2000 Ranska Jérôme Golmard Saksa Markus Hantschk 6–3, 6–7(6), 6–3
2001 Tšekki Michal Tabara Venäjä Andrei Stoljarov 6–2, 7–6(4)
2002 Argentiina Guillermo Cañas Thaimaa Paradorn Srichaphan 6–4, 7–6(2)
2003 Thaimaa Paradorn Srichaphan Slovakia Karol Kučera 6–3, 6–1
2004 Espanja Carlos Moyà Thaimaa Paradorn Srichaphan 6–4, 3–6, 7–6(5)
2005 Espanja Carlos Moyà Thaimaa Paradorn Srichaphan 3–6, 6–4, 7–6(5)
2006 Kroatia Ivan Ljubičić Espanja Carlos Moyà 7–6(6), 6–2
2007 Belgia Xavier Malisse Itävalta Stefan Koubek 6–1, 6–3
2008 Venäjä Mihail Južnyi Espanja Rafael Nadal 6–0, 6–1
2009 Kroatia Marin Čilić Intian lippu Somdev Devvarman 6–4, 7–6(3)
2010 Kroatia Marin Čilić Sveitsi Stanislas Wawrinka 7–6(2), 7–6(3)
2011 Sveitsi Stanislas Wawrinka Belgia Xavier Malisse 7–5, 4–6, 6–1
2012 Kanada Milos Raonic Serbia Janko Tipsarević 6–7(4), 7–6(4), 7–6(4)
2013 Serbia Janko Tipsarević Espanja Roberto Bautista Agut 3–6, 6–1, 6–3
2014 Sveitsi Stanislas Wawrinka Ranska Édouard Roger-Vasselin 7–5, 6–2
2015 Sveitsi Stanislas Wawrinka Slovenia Aljaž Bedene 6–3, 6–4
2016 Sveitsi Stanislas Wawrinka Kroatia Borna Ćorić 6–3, 7–5
2017 Espanja Roberto Bautista Agut Venäjä Daniil Medvedev 6–3, 6–4
2018 Ranska Gilles Simon Etelä-Afrikka Kevin Anderson 7–6(4), 6–2
2019 Etelä-Afrikka Kevin Anderson Kroatia Ivo Karlović 7–6(4), 6–7(2), 7–6(5)

Nelinpeli[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Vuosi Voittajat Loppuotteluvastustajat Tulos
1996 Ruotsi Jonas Björkman
Ruotsi Nicklas Kulti
Zimbabwe Byron Black
Australia Sandon Stolle
4–6, 6–4, 6–4
1997 Intian lippu Mahesh Bhupathi
Intian lippu Leander Paes
Uzbekistan Oleg Ogorodov
Israel Eyal Ran
7–6, 7–5
1998 Intian lippu Mahesh Bhupathi
Intian lippu Leander Paes
Ranska Olivier Delaître
Valko-Venäjä Maks Mirny
6–7, 6–3, 6–2
1999 Intian lippu Mahesh Bhupathi
Intian lippu Leander Paes
Zimbabwe Wayne Black
Etelä-Afrikka Neville Godwin
4–6, 7–5, 6–4
2000 Ranska Julien Boutter
Belgia Christophe Rochus
Intian lippu Saurav Panja
Intian lippu Prahlad Srinath
7–5, 6–1
2001 Zimbabwe Byron Black
Zimbabwe Wayne Black
Yhdistynyt kuningaskunta Barry Cowan
Italia Mosè Navarra
6–3, 6–4
2002 Intian lippu Mahesh Bhupathi
Intian lippu Leander Paes
Tšekki Tomáš Cibulec
Tšekki Ota Fukárek
5–7, 6–2, 7–5
2003 Itävalta Julian Knowle
Saksa Michael Kohlmann
Tšekki František Čermák
Tšekki Leoš Friedl
7–6(1), 7–6(3)
2004 Espanja Rafael Nadal
Espanja Tommy Robredo
Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
7–6(3), 4–6, 6–3
2005 Kiinan Taipei Lu Yen-hsun
Saksa Rainer Schüttler
Intian lippu Mahesh Bhupathi
Ruotsi Jonas Björkman
7–5, 4–6, 7–6(4)
2006 Slovakia Michal Mertiňák
Tšekki Petr Pála
Intian lippu Prakash Amritraj
Intian lippu Rohan Bopanna
6–2, 7–5
2007 Belgia Xavier Malisse
Belgia Dick Norman
Espanja Rafael Nadal
Espanja Bartolomé Salvá-Vidal
7–6(4), 7–6(4)
2008 Thaimaa Sanchai Ratiwatana
Thaimaa Sonchat Ratiwatana
Kypros Márkos Pagdatís
Ranska Marc Gicquel
6–4, 7–5
2009 Yhdysvallat Eric Butorac
Yhdysvallat Rajeev Ram
Sveitsi Jean-Claude Scherrer
Sveitsi Stanislas Wawrinka
6–3, 6–4
2010 Espanja Marcel Granollers
Espanja Santiago Ventura
Kiinan Taipei Lu Yen-hsun
Serbia Janko Tipsarević
7–5, 6–2
2011 Intian lippu Mahesh Bhupathi
Intian lippu Leander Paes
Alankomaat Robin Haase
Yhdysvallat David Martin
6–2, 6–7(3), [10–7]
2012 Intian lippu Leander Paes
Serbia Janko Tipsarević
Israel Jonathan Erlich
Israel Andy Ram
6–4, 6–4
2013 Ranska Benoît Paire
Sveitsi Stanislas Wawrinka
Saksa Andre Begemann
Saksa Martin Emmrich
6–2, 6–1
2014 Ruotsi Johan Brunström
Tanska Frederik Nielsen
Kroatia Marin Draganja
Kroatia Mate Pavić
6–2, 4–6, [10–7]
2015 Kiinan Taipei Lu Yen-hsun
Yhdistynyt kuningaskunta Jonathan Marray
Etelä-Afrikka Raven Klaasen
Intian lippu Leander Paes
6–3, 7–6(4)
2016 Itävalta Oliver Marach
Ranska Fabrice Martin
Yhdysvallat Austin Krajicek
Ranska Benoît Paire
6–3, 7–5
2017 Intian lippu Rohan Bopanna
Intian lippu Jeevan Nedunchezhiyan
Intian lippu Purav Raja
Intian lippu Divij Sharan
6–3, 6–4
2018 Alankomaat Robin Haase
Alankomaat Matwé Middelkoop
Ranska Pierre-Hugues Herbert
Ranska Gilles Simon
7–6(5), 7–6(5)
2019 Intian lippu Rohan Bopanna
Intian lippu Divij Sharan
Yhdistynyt kuningaskunta Luke Bambridge
Yhdistynyt kuningaskunta Jonny O’Mara
6–3, 6–4

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]