Maastojuoksun maailmanmestaruuskilpailut 2017

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Maastojuoksun maailmanmestaruuskilpailut 2017 järjestettiin 26. maaliskuuta Kampalassa, Ugandassa.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet 10 km[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Henkilökohtainen kilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Kenian lippu Geoffrey Kipsang Kamworor 28.24 Kenian lippu Leonard Kiplimo Barsoton 28.36 Etiopian lippu Abadi Hadis 28.43
Joukkuekilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Etiopia
Abadi Hadis
Jemal Yimer
Muktar Edris
Ibrahim Jeilan
Bonsa Dida
Getaneh Molla
21
3
4
6
8
(10)
(18)
Kenia
Geoffrey Kipsang Kamworor
Leonard Kiplimo Barsoton
Vincent Kipsang Rono
Leonard Patrick Komon
Nicholas Mboroto Kosimbei
Leonard Langat
22
1
2
7
12
(15)
(29)
Ugandan lippu Uganda
Timothy Toroitich
Abdallah Kibet Mande
Stephen Kiprotich
Joshua Kiprui Cheptegei
Phillip Kipyeko
Stephen Kissa
72
9
16
17
30
(31)
(52)

Naiset 10 km[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Henkilökohtainen kilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Kenian lippu Irene Chepet Cheptai 31.57 Kenian lippu Alice Aprot Nawowuna 32.02 Kenian lippu Lilian Kasait Rengeruk 32.12
Joukkuekilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Kenia
Irene Chepet Cheptai
Alice Aprot Nawowuna
Lilian Kasait Rengeruk
Hyvin Kiyeng Jepkemoi
Agnes Jebet Tirop
Faith Chepngetich Kipyegon
10
1
2
3
4
(5)
(6)
Etiopia
Belaynesh Oljira
Senbere Teferi
Gebeyanesh Ayele
Sentayehu Lewetegn
Zerfie Limeneh
Dera Dida
45
8
10
13
14
(26)
(DNF)
Bahrainin lippu Bahrain
Ruth Jebet
Rose Chelimo
Eunice Chebichii Chumba
Desi Mokonin
Bontu Rebitu
59
7
9
11
32
(68)

4 × 2 kilometrin viestijuoksu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sekaviesti
Kultaa Hopeaa Pronssia
Kenia
Asbel Kiprop
Winfred Nzisa Mbithe
Bernard Kipkorir Koros
Beatrice Chepkoech
22.22 Etiopia
Welde Tufa
Bone Cheluke
Yomif Kejelcha
Genzebe Dibaba
22.30 Turkin lippu Turkki
Aras Kaya
Meryem Akdag
Ali Kaya
Yasemin Can
22.37


Pojat 8 km[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Henkilökohtainen kilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Ugandan lippu Jacob Kiplimo 22.40 Etiopian lippu Amdework Walelegn 22.43 Kenian lippu Richard Yator Kimunyan 22.52
Joukkuekilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Etiopia
Amdework Walelegn
Betesfa Getahun
Selemon Barega
Tefera Mosisa
Bayelign Teshager
Solomon Berihu
17
2
4
5
6
(12)
(14)
Kenia
Richard Yator Kimunyan
Amos Kirui
Edwin Kiplangat Bett
Wesley Ledama
Ronald Kiprotich Kirui
Meshack Munguti Nzula
26
3
7
8
10
(15)
(18)
Eritrean lippu Eritrea
Yemane Haileselassie
Filmon Ande
Abraha Kokob
Mehari Tsegay
Robel Sibhatu
57
9
11
17
20
(22)

Tytöt 6 km[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Henkilökohtainen kilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Etiopian lippu Letesenbet Gidey 18.34 Etiopian lippu Hawi Feysa 18.57 Kenian lippu Celliphine Chepteek Chespol 19.02
Joukkuekilpailu
Kultaa Hopeaa Pronssia
Etiopia
Letesenbet Gidey
Hawi Feysa
Fotyen Tesfay
Zeineba Yimer
Biri Abera
Wede Kefale
19
1
2
6
10
(12)
(13)
Kenia
Celliphine Chepteek Chespol
Sheila Chelangat
Hellen Ekalale Lobun
Joyline Cherotich
Emmaculate Chepkirui
Sandrafelis Chebet Tuei
20
3
4
5
8
(9)
(11)
Ugandan lippu Uganda
Peruth Chemutai
Sarah Chelangat
Adha Munguleya
Janat Chemusto
Esther Yeko Chekwemoi
Scarlet Chemos
62
7
14
18
23
(25)
(29)

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]