Luettelo 1980- ja 1990-luvun neuvostoelokuvista

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Luettelo 1980- ja 1990-luvun neuvostoelokuvista on luettelo vuosina 1980–1991 ensi-iltansa saaneista Neuvostoliitossa tuotetuista pitkistä elokuvista. Luettelo on hyvin epätäydellinen, sillä Internet Movie Databasen mukaantarvitaan parempi lähde Neuvostoliitossa julkaistiin vuosina 1980–1991 kaikkiaan 2 110 pitkää teatterielokuvaa. Luettelo on kuitenkin varsin kattava Suomessa suomeksi tekstitettyinä tai dubattuina esitettyjen elokuvien osalta. Mukana on myös dokumenttielokuvia.

Suomessa esitettiin 1950-luvulta 1980-luvulle neuvostoliittolaisia elokuvia sekä televisiossa, elokuvateattereissa että elokuvakerhoissa ehkä enemmän kuin missään muussa länsimaassa. Teatterielokuvien pääasiallinen maahantuoja oli Kosmos-Filmi Oy, joka oli maailman ainoa neuvostoliittolaisten suoraan hallitsema elokuvien levitysyhtiö Neuvostoliiton ulkopuolella[1][2].

Katso myös[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Suomalaisnimi Alkuperäisnimi Vuosi Ohjaaja Kesto Huomioita
26 päivää Dostojevskin elämästä Dvadtsat šest dnei iz žizni Dostojevskogo 1981 Zarhi, AleksandrAleksandr Zarhi 80 min
Aamukierros Utrenni obhod 1980 Manasarova, AidaAida Manasarova
Aasintalja Oslinaja škura 1982 Koševerova, NadeždaNadežda Koševerova
Anna Pavlova Анна Павлова, Pavlova: A Woman for All Time, Anna Pavlova 1983 Lotjanu, EmilEmil Lotjanu 152 min
Aplodeja, aplodeja Aplodismenty, aplodismenty 1985 Buturlin, ViktorViktor Buturlin
Asema kahdelle Vokzal dlja dvoih 1983 Rjazanov, EldarEldar Rjazanov
Ashik-Kerib – satu rakastuneesta ashugista Ašik-Kerib 1988 Paradžanov, SergeiSergei Paradžanov
Assa Assa 1987 Solovjov, SergeiSergei Solovjov
Asteeninen oire Astenitsheski sindrom 1990 Muratova, KiraKira Muratova
Auringonlasku Zakat 1990 Zeldovitš, AleksandrAleksandr Zeldovitš
Bagration – voittoisa kenraali Bagration 1986 Mgeladze, KaramanKaraman Mgeladze ja Tsohonelidze,GijaGija Tšohonelidze
Bambin lapsuus Detstvo bambi 1985 Bondartšuk, NataljaNatalja Bondartšuk
Boris Godunov Boris Godunov 1986 Bondartšuk, SergeiSergei Bondartšuk
Demidovit Demidovy 1983 Lapšin, JaropolkJaropolk Lapšin
Dorogoje udovolstvije 1988 Marjagin, LeonidLeonid Marjagin
Ei mitään muuta I nitshego bolše 1985 Sokurov, AleksandrAleksandr Sokurov dokumentti
Elegia Izbrannyje 1982 Solovjov, SergeiSergei Solovjov
Elämän kultaiset kukat / Elämän kultainen syksy Prodlis, prodlis otšarovanije 1984 Lapšin, JaropolkJaropolk Lapšin 87 min
Elämää, elämää I žizn, i sljozy, i ljubov 1983 Gubenko, NikolaiNikolai Gubenko
En halua tulla aikuiseksi Ne hotšu byt vzroslym 1982 Tsuljukin,JuriJuri Tšuljukin
En ole turisti, asun täällä Ma pole turist, ma elan siin 1988 Urbla, PeeterPeeter Urbla
Englantilainen isoisäni Robinzoniada, anu chemi ingliseli Papa 1986 Dzordzadze,NanaNana Džordžadze
Ette edes uneksineet Vam i ne snilos 1981 Frez, IljaIlja Frez
Fouette Fujete 1986 Vasiljev, VladimirVladimir Vasiljev ja Jermolajev, BorisBoris Jermolajev
Gorod nevest 1985 Marjagin, LeonidLeonid Marjagin
Halima Triptih 1980 Hamrajev, AliAli Hamrajev
Hattu Šljapa 1981 Kvinihidze, LeonidLeonid Kvinihidze
Herra lavastaja Gospodin oformitel 1988 Teptsov, OlegOleg Teptsov
Huumeinen tragedia Tragedija v stile rok 1988 Kuliš, SavvaSavva Kuliš
Huumekaapparit / 20. vuosisadan merirosvot Piraty XX veka 1980 Durov, BorisBoris Durov
Hyvästi kesän vehreys Proštšai, zelen leta 1985 Ismuhamedov,EljorEljor Išmuhamedov
Härkätaistelu Korrida 1983 Neiland, OlavOlav Neiland
Hätähuuto Taigasta 1981 Perov, ValentinValentin Perov
Ihanneaviomies Idealnyi muzh 1980 Georgijev, ViktorViktor Georgijev
Ilman sankaria Bez geroja 1987 Jurina, TatjanaTatjana Jurina
Ilman todistajia Bez svidetelei 1983 Mihalkov, NikitaNikita Mihalkov
Iskuryhmä Одиночное плавание, Odinochnoye plavanie 1985 Tumanišvili, MihailMihail Tumanišvili 96 min toimintaelokuva, ”Neuvosto-Rambo
Ivanhoe Ballada o doblestnom rytsare Aivengo 1983 Tarasov, SergeiSergei Tarasov 92 min Walter Scottin romaanista
Ja huomenna syttyi sota Zavtra byla voina 1987 Kara, JuriJuri Kara
Jaroslav Viisas Jaroslav Mudryi 1982 Kohan, GrigoriGrigori Kohan
Julma romanssi Žestoki romans 1983 Rjazanov, EldarEldar Rjazanov 143 min
Juna pysähtyi Ostanovilsja pojezd 1982 Abdrašitov, VadimVadim Abdrašitov
Juno ja Avos Junona i Avos 1984 Voznesenski, AndreiAndrei Voznesenski
Jyrkänne Obryv 1983 Vengerov, VladimirVladimir Vengerov
Jälkeläinen Naslednitsa po prjamoi 1982 Solovjov, SergeiSergei Solovjov
Jäähyväiset Matjoralle Proštšanije 1982 Sepitko,LarisaLarisa Šepitko ja Klimov, ElemElem Klimov 114 min
Jäätikön vangit A Captive in the Land 1990 Berry, JohnJohn Berry 96 min USA-yhteistyö
Jäätyttö Ledjanaja vnutška 1980 Rytsarev, BorisBoris Rytsarev
Kaksoisohitus Dvoinoi obgon 1984 Gordon, AleksandrAleksandr Gordon 87 min
Kamppailu avaruudessa Zvjozdnyi inspektor 1980 Kovalev, MarkMark Kovalev ja Polin, VladimirVladimir Polin
Karanteeni Karantin 1983 Frez, IljaIlja Frez
Katkera kuin koiruoho Polyn – trava gorkaja 1981 Saltykov, AlekseiAleksei Saltykov
Katumus Monanieba 1984 Abuladze, TengizTengiz Abuladze 152 min
Kaupunki nimeltä Nolla Gorod Zero 1988 Sahnazarov,KarenKaren Šahnazarov
Keisarinnan metsästys Tsarskaja ohota 1990 Melnikov, VitaliVitali Melnikov
Kerosiinikauppiaan vaimo Žena kerosinštišika 1988 Kaidanovski, AleksandrAleksandr Kaidanovski
Kerran 20 vuoden kuluttua Odnaždy dvadtsat let spustja 1980 Jegorov, JuriJuri Jegorov
Kirsikkasyöveri Višnjovyi omut 1980 Golovnja, LeonidLeonid Golovnja
Kohtalokas rakkaus Ledi Makbet Mtsenskogo Ujezda 1989 Balajan, RomanRoman Balajan
Koiran juhlat Sobatši pir 1990 Menaker, LeonidLeonid Menaker
Kooma Koma 1989 Adomenaite, NijoleNijole Adomenaite
Korvapuusti / Pala sinistä taivasta Poštšetšina 1980 Maljan, GenrihGenrih Maljan 92 min
Kovaa peliä Mustalla merellä Vory v zakone 1988 Kara, JuriJuri Kara
Krepyš – orlovilainen ravihevonen Krepyš 1981 Zguridi, AleksandrAleksandr Zguridi ja Kldiašvili, NanaNana Kldiašvili 91 min
Kreutzer sonaatti Kreitserova sonata 1987 Sveitser,MihailMihail Šveitser
Krimillä viilenevää... V Krymu ne vsegda leto 1987 Novak, VillenVillen Novak 148 min
Kuolema lohikäärmeelle Ubit drakona 1988 Zaharov, MarkMark Zaharov
Kuolleen miehen kirjeet Письма мёртвого человека, Pisma mjortvogo tšeloveka 1986 Lopušanski, KonstantinKonstantin Lopušanski 88 min
Kurittomat Patsany 1983 Asanova, DinaraDinara Asanova 97 min Ongelmanuoria sisäoppilaitoksessa.
Kurnu kurnuttajan ihmeelliset seikkailut / Marija ja Mirabela Marija, Mirabela 1980 Popescu-Gopo, IonIon Popescu-Gopo
Kuudes Šestoi 1981 Gasparov, SamvelSamvel Gasparov
Kuun sateenkaari Lunnaja raduga 1983 Jermaš, AndreiAndrei Jermaš
Kylmä kesä 1953 Holodnoje leto pjatdesjat tretjego 1988 Proškin, AleksandrAleksandr Proškin
Kyyneleet tippuvat Sljozy kapali 1982 Danelija, GeorgiGeorgi Danelija
Kädet ylös! Ruki vverh! 1981 Grammatikov, VladimirVladimir Grammatikov
Lapsuutemme tango Tango našego detstva 1984 Mkrttšjan, AlbertAlbert Mkrttšjan
Lastentarha Detski sad 1983 Jevtušenko, JevgeniJevgeni Jevtušenko
Leikkejä kouluikäisille Naerata ometi / Igry dlja deti školnogo vozrasta 1985 Laius, LeidaLeida Laius
Lentoja unessa ja valveilla Poljoty vo sne i najavu 1982 Balajan, RomanRoman Balajan 92 min
Lentoreitti 222 Rejs 222 1983 Mikaeljan, SergeiSergei Mikaeljan 118 min
Leo Tolstoi Lev Tolstoi 1984 Gerasimov, SergeiSergei Gerasimov
Linnakkeen legenda Legenda o Suramskoi kreposti 1985 Paradžanov, SergeiSergei Paradžanov
Linnunpelätin Tšutšelo 1983 Bykov, RolandRoland Bykov
Lomalaiset Iz žizni otdyhajuštših 1981 Gubenko, NikolaiNikolai Gubenko
Looma - unohdettu ystävä Loma - zabytyj drug 1983 Ratsvelisvili, BizdinBizdin Ratsvelisvili 69 min
Lumileopardin jälkeläinen Potomok belogo barsa 1984 Okejev, TolomušTolomuš Okejev
Lupaus taivaalta Nebesa obetovannyje 1991 Rjazanov, EldarEldar Rjazanov 125 min
Lähetti Kurjer 1986 Sahnazarov,KarenKaren Šahnazarov
Maahan – liikkumatta – ylös uudelleen! Zamri, umri, voskresni! 1990 Kanevski, VitaliVitali Kanevski
Mahtavat viikingit I na kamnjah rastut derevja 1985 Rostotski, StanislavStanislav Rostotski
Marsalkka Zhukov – sivuja elämäkerrasta Marsal Zhukov. Stranitsy biografii 1984 Babak, MarinaMarina Babak 86 min
Mekaanikko Gavrilovin rakkahin nainen Ljubimaja ženštšina mehanika Gavrilova 1981 Todorovski, PjotrPjotr Todorovski
Mesenaatti Metsenat 1982 Rubintšik, ValeriValeri Rubintšik
Metsän laulu Lesnaja pesnja. Mavka 1981 Iljenko, JuriJuri Iljenko
Miehet ja Polina Mužiki! 1981 Babitš, IskraIskra Babitš 98 min
Miespalvelija Sluga 1986 Abdrašitov, VadimVadim Abdrašitov
Miesten kasvatus Mužskoje vospitanije 1983 Saparov, UsmanUsman Saparov ja Seidov, JazgeldyJazgeldy Seidov
Moskovan olympiajuhla O sport, ty – mir! 1981 Ozerov, JuriJuri Ozerov
Miljoonan ruusun tyttö Prišla i govorju 1985 Ardašnikov, NaumNaum Ardašnikov
Mio, poikani Mio Mio moi Mio 1987 Grammatikov, VladimirVladimir Grammatikov lastenelokuva Astrid Lindgrenin kirjasta
Murheellinen tunteettomuus Skorbnoje bestšustvije 1987 Sokurov, AleksandrAleksandr Sokurov
Musta kana eli maanalaisia asukkaita Tšornaja kuritsa ili podzemnyje žiteli 1980 Gres, ViktorViktor Gres
Musta munkki Tšornyi monah 1988 Dyhovitšnyi, IvanIvan Dyhovitšnyi perustuu Anton Tšehovin novelliin
Musta neliö Tšornyi kvadrat 1988 Pasternak, JosifJosif Pasternak
Mustat silmät Oci ciornie 1987 Mihalkov, NikitaNikita Mihalkov 118 min italialaisyhteistyö, perustuu Anton Tšehovin novelliin
Naimisissa oleva poikamies Ženatyi holostjak 1982 Rogovoi, VladimirVladimir Rogovoi
Nainen ja hänen neljä miestään Ženštšina i tšetvero jejo mužtšin 1984 Puipa, AlgimantasAlgimantas Puipa 91 min
Naisten tango Damskoje tango 1983 Mamilov, SulambekSulambek Mamilov
Neptunuksen juhla Prazdnik Neptuna 1987 Mamin, JuriJuri Mamin
Neula Игла, Igla 1988 Nugmanov, RašidRašid Nugmanov 81 min
Nikita – Sodan tekijät Nikita - The Elements of War 1991 Skvortsov, SergeiSergei Skvortsov ja Mykkänen, MarjaanaMarjaana Mykkänen
Nimipäivä Den angela 1988 Seljanov, SergeiSergei Seljanov ja Makarov, NikolaiNikolai Makarov 76 min
Norsu karkuteillä Poterjalsja slon 1984 Ostašenko, JevgeniJevgeni Ostašenko
Nostalgia Ностальгия, Nostalgija 1983 Tarkovski, AndreiAndrei Tarkovski 125 min
Nukke Kukolka 1988 Fridberg, IsaakIsaak Fridberg
Nuoren säveltäjän matka Putešestvije molodogo kompozitora 1985 Sengelaja,GeorgiGeorgi Šengelaja
Oblomov Neskolko dnei iz žizni I. I. Oblomova 1980 Mihalkov, NikitaNikita Mihalkov
Omenapuutarha Sad s prizrakom 1984 Dunkers, OlgertOlgert Dunkers
Orkesterin kanssa pääkatua pitkin Po glavnoi ulitse s orkestrom 1986 Todorovski, PjotrPjotr Todorovski
Osasto Otrjad 1984 Simonov, AlekseiAleksei Simonov
Paperiavioliitto Zakonnyi brak 1985 Mkrttšjan, AlbertAlbert Mkrttšjan
Pelastaja Spasatel 1980 Solovjov, SergeiSergei Solovjov
Pelasta ja varjele Spasi i sohrani 1989 Sokurov, AleksandrAleksandr Sokurov perustuu väljästi Flaubertin Madame Bovaryyn
Piikki Igla 1988 Nugmanov, RašidRašid Nugmanov
Pikku Veera Malenkaja Vera 1988 Pitsul,VasiliVasili Pitšul
Pilviparatiisi Oblako-rai 1989 Dostal, NikolaiNikolai Dostal
Pimennyksen päivät Dni zatmenija 1988 Sokurov, AleksandrAleksandr Sokurov
Planeettojen paraati Parad planet 1984 Abdrašitov, VadimVadim Abdrašitov
Plumbum – vaarallista peliä Pljumbum, ili opasnaja igra 1986 Abdrašitov, VadimVadim Abdrašitov
Pohorony Stalina Похороны Сталина 1990 Jevtušenko, JevgeniJevgeni Jevtušenko 109 min
Polulle ilmestyi ilves Rys vyhodit na tropu 1982 Babajan, AgasiAgasi Babajan
Punaiset kellot I – Meksiko tulessa / Meksiko liekeissä Krasnyje kolokola 1 – Meksika v ogne 1982 Bondartšuk, SergeiSergei Bondartšuk
Punaiset kellot II – Näin uuden maailman syntyvän Krasnyje kolokola 2 - Ja videl rozhdenije novogo mira 1983 Bondartšuk, SergeiSergei Bondartšuk
Päivä yötä pitempi Dges game utenebia 1984 Gogoberidze, LanaLana Gogoberidze
Rakas suku Rodnja 1981 Mihalkov, Nikita Nikita Mihalkov
Rakastunut omasta tahdostaan Vljubljon po sobstvennomuželaniju 1982 Mikaeljan, SergeiSergei Mikaeljan
Rakkauden aavistus Predtšuvstvije ljubvi 1982 Sahverdijev,TofikTofik Šahverdijev
Rakkauden fantasia Fantazija na temu ljubvi 1981 Manasarova, AidaAida Manasarova
Rakkaus ja kyyhkyset Ljubov i golubi 1984 Mensov,VladimirVladimir Menšov 107 min
Riivatut rahat Bešenyje dengi 1981 Matvejev, JevgeniJevgeni Matvejev
Rintamaromanssi Voenno-polevoj romans 1983 Todorovski, PjotrPjotr Todorovski 99 min
Ruplahuora Interdevotška 1990 Todorovski, PjotrPjotr Todorovski
Saarta et saa mukaan Tolko ostrov ne vozmjoš s soboi 1982 Azimzade, G.G. Azimzade
Saluunan sankarit Tšelovek s bulvara Kaputsinov 1987 Surikova, AllaAlla Surikova
Sateenvarjo kahdelle Zontik dlja novobratšnyh 1986 Nahapetov, RodionRodion Nahapetov
Satu kuningas Saltanista Skazka o tsare Saltane 1984 Ivanov-Vano, IvanIvan Ivanov-Vano ja Miltšin, LevLev Miltšin
Seikkailija Toomas Nippernaati / Seikkailija Nipernaadi 1983 Kiisk, KaljoKaljo Kiisk
Sekavia suhteita Pridut strasti-mordasti 1981 Jasan, ErnestErnest Jasan
Siniset vuoret Golubyje gory 1984 Sengelaja,EldarEldar Šengelaja
Sisäpiiri The Inner Circle 1991 Mihalkov-Kontšalovski, AndreiAndrei Mihalkov-Kontšalovski
Suihkulähde Fontan 1988 Mamin, JuriJuri Mamin
Suojakilpi Pantsir 1990 Alimpijev, IgorIgor Alimpijev
Suuri morsiusretki Veliki pohod za nevestoi 1984 Goderdzi, TšoheliTšoheli Goderdzi
Sügis (”Syksy”) 1990 Kruusement, ArvoArvo Kruusement elokuvien Kevät (1969) ja Syksy (1976) jatko-osa
Syntymäpäivä Den rozhdenija 1983 Marjagin, LeonidLeonid Marjagin
Tahra Laka 1986 Tsabadze, AlekoAleko Tsabadze
Taiteilijan vaimon muotokuva Portret ženy hudožnika 1981 Pankratov-Tšornyi, AleksandrAleksandr Pankratov-Tšornyi Juri Naghibinin tekstistä: taidemaalarin aviokriisi.[3]
Talismani Hrani menja, moi talisman 1986 Balajan, RomanRoman Balajan
Tapahtuma ruudukossa 36-80 / Tapaus ruudussa 36-80 Slutšai v kvadrate 36-80 1982 Tumanishvili, MihailMihail Tumanishvili
Tarkka-ampujat Snaipery 1986 Samsijev,BolotbekBolotbek Šamšijev
Tarkkailija Vaatleja 1987 Iho, ArvoArvo Iho
Teheran -43 / Eliminaattori Tegeran -43 1980 Alov, AleksandrAleksandr Alov ja Naumov, VladimirVladimir Naumov 146 min
Tekokuusi Neilonovaja jolka 1986 Esadze, RevazRevaz Esadze
Toinen piiri Krug vtoroi 1990 Sokurov, AleksandrAleksandr Sokurov
Toiveiden aika Vremja želani 1984 Raizman, JuliJuli Raizman
Tom Sawyerin seikkailut Tom Soijer 1983 Govoruhin, StanislavStanislav Govoruhin lastenelokuva Mark Twainin tarinoista
Tule ja katso Иди и смотри, Idi i smotri 1985 Klimov, ElemElem Klimov 135 min sotaelokuva
Tulitikkuja lainaamassa 1980 Gaidai, LeonidLeonid Gaidai ja Orko, RistoRisto Orko suomalaisyhteistyö
Tuntemattoman tarina Rasskaz neizvestnogo tšeloveka 1980 Zalakevicius, VytautasVytautas Zalakevicius
Tuomari Ivanovin henkilökohtainen asia Litšnoje delo sudji Ivanovoi 1985 Frez, IljaIlja Frez
Tähdenlento Zvezdopad 1982 Talankin, IgorIgor Talankin
Unohtunut sävelmä huilulle Zabytaja melodija dlja fleity 1987 Rjazanov, EldarEldar Rjazanov
Urga Urga 1991 Mihalkov, NikitaNikita Mihalkov 106 min Mongolialais-ranskalais-nl:lainen yhteistuotanto
Urheilulotto -82 Sportloto -82 1982 Gaidai, LeonidLeonid Gaidai komedia
Vaihdokkaat Dubljor natshinajet deistvovat 1983 Jasan, ErnestErnest Jasan
Vaikeuksien kautta tähtiin Tšerez ternii k zvjozdam 1980 Viktorov, RitšardRitšard Viktorov
Valentina / Viimeinen kesä Chulimskissa Valentina 1980 Panfilov, GlebGleb Panfilov
Valinta Vybor 1987 Naumov, VladimirVladimir Naumov 141 min
Valkoinen korppi Belyi voron 1981 Lonskoi, ValeriValeri Lonskoi
Valkopukuinen nainen Ženštšina v belom 1981 Derbenjov, VadimVadim Derbenjov
Valoa ikkunassa Svet v okne 1980 Sahmalijeva,AjanAjan Šahmalijeva 81 min Isä jää teinitytön yksinhuoltajaksi.
Vapaus on paratiisi SER (svoboda, eto rai) 1989 Bodrov, SergeiSergei Bodrov
Varastettu kohtaaminen Varastatud kohtumine 1988 Laius, LeidaLeida Laius
Varoitus Predupraždenieto 1982 Bardem, Juan AntonioJuan Antonio Bardem Bulgaria-DDR-NL-yhteistyö
Vartijat Karaul 1989 Rogožkin, AleksandrAleksandr Rogožkin
Vasili ja Vasilisa Vasili i Vasilisa 1981 Poplavskaja, IrinaIrina Poplavskaja 97 min
Vasja Kurolesovin seikkailut Приключения Васи Куролесова 1981 Popov, VladimirVladimir Popov 27 min animaatio
Vassa Vassa 1982 Panfilov, GlebGleb Panfilov
Vastasiirto Otvetnyi hod 1981 Tumanišvili, MihailMihail Tumanišvili
Viikonloppu Valamossa Vremja otdyha s subboty do ponedelnika 1984 Talankin, IgorIgor Talankin
Viimeinen pako Posledni pobeg 1980 Menaker, LeonidLeonid Menaker
Viljus – Tuhlaajapoika Bludnyi syn 1985 Gedris, MarionasMarionas Gedris
Villikyyhky Tšužaja, Belaja i Rjaboi 1986 Solovjov, SergeiSergei Solovjov
Voitto Pobeda 1984 Matvejev, JevgeniJevgeni Matvejev
Yksinkertainen kuolema Prostaja smert 1987 Kaidanovski, AleksandrAleksandr Kaidanovski
Yksinäinen nainen etsii elämäntoveria Odinokaja ženštšina želajet poznakomitsja 1986 Kristofovits,VjatseslavVjatšeslav Krištofovitš
Yksityiselämä Tšastnaja žizn 1982 Raizman, JuliJuli Raizman
Ystävä Drug 1988 Kvinihidze, LeonidLeonid Kvinihidze
Ystäväni Ivan Lapshin Moi drug Ivan Lapshin 1984 German, AlekseiAleksei German 99 min
Yöllinen satu Skazka, rasskazannaja notšju 1981 Raus,IrmaIrma Rauš
Äiti Maria Mat Marija 1982 Kolosov, SergeiSergei Kolosov

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  • Esittelevä elokuvaluettelo 2017 (PDF) 2017. Oulu: Oulun elokuvakeskus ry.
  • Teija Hartikainen: ”Liite: Venäläiset ja neuvostoliittolaiset elokuvat vuosilta 1918–2002”, Musorgski vai Ikuisia säveliä? Venäjänkielisten elokuvanimikkeiden suomennokset – tarkemman tarkastelun kohteena erisnimet, s. 80. Pro gradu -tutkielma.. Tampere: Tampereen yliopisto, Kieli- ja käännöstieteiden laitos, 2006. Teoksen verkkoversio (PDF) (viitattu 29.4.2018).
  • Elonet, Kansallinen audiovisuaalinen instituutti

Viitteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Stewen, Kaarle: ”Helsinki–Moskova”, Odessan portaat. Neuvostoelokuvan ääniä Keski-Aasiasta Baltiaan, s. 165–166. Suomen elokuvasäätiö, 1979. ISBN 951-9349-12-X.
  2. Kosmos-Filmi Oy Elonetissä
  3. Jukka Kajava: Neuvostoelokuva taiteilijaperheen aviokriisistä. Helsingin Sanomat, 11.3.1984, s. 99.