KHL:n varaustilaisuus 2016

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

KHL:n varaustilaisuus 2016 oli KHL-liigan kahdeksas varaustilaisuus. Se järjestettiin 23. toukokuuta Moskovassa. Varaustilaisuudessa varattiin 147 pelaajaa viidellä kierroksella. Admiral Vladivostok varasi ensimmäiselle varausvuorolla puolustaja Veniamin Baranovin.[1]

Varaustilaisuudessa varattujen pelaajien oikeudet pysyvät KHL-joukkueilla siihen asti kunnes pelaaja täyttää 29 vuotta.[2] Varaustilaisuus saattaa jäädä viimeiseksi, sillä sen mielekkyyttä sarjan kannalta on pohdittu useamman vuoden ajan.[3]

Varatut pelaajat[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Kierros 1[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Pelaaja Pelipaikka Maa KHL-joukkue Joukkue [4]
1 Veniamin Baranov P Venäjän lippu Admiral Vladivostok Dinamo Pietari (Venäjän U17)
2 Aleksandr Alemastsev H Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Južnyi Ural-Metallurg Orsk (MHL-B)
3 Aleksandr Aleksejev P Venäjän lippu Metallurg Novokuznetsk Serebrjanye Lvy (MHL)
4 Jegor Filin OLH Venäjän lippu PHK TsSKA Moskova Dizelist Penza (MHL-B)
5 Sebastian Aho P Ruotsin lippu Vitjaz Podolsk Skellefteå AIK (SHL)
6 Ivan Prosvetov MV Venäjän lippu HK Sotši Rus Moskova (Venäjän U17)
7 Aapeli Räsänen KH Suomen lippu Dinamo Riika Tampereen Tappara (A-nuorten SM-liiga)
8 Nikita Radziviljuk P Venäjän lippu Spartak Moskova Tjumenski Legion (Venäjän U17)
9 Erno Gerlander MV Suomen lippu KHL Medveščak Zagreb Helsingin Jokerit (B-nuorten SM-sarja)
10 Martin Nečas H Tšekin lippu Traktor Tšeljabinsk HC Kometa Brno (Tšekin U18)
11 Maksim Suško H Valko-Venäjän lippu Dinamo Minsk Šah’tsjor Salihorsk-2 (Vyšeišaja liga)
12 Paruk Sadykov H Kazakstanin lippu Barys Astana Barys Astana (Venäjän U18)
13 Jegor Zaplatnikov VLH Venäjän lippu SKA Pietari Almaz Tšerepovets (MHL)
14 Adam Ruzicka KH Slovakian lippu HC Slovan Bratislava HC Pardubice (Extraliga juniorů)
15 Jegor Vernigor H Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Avto Jekaterinburg (MHL)
16 Kirill Ustimenko MV Venäjän lippu Admiral Vladivostok Dinamo Pietari (Venäjän U17)
17 Santeri Virtanen H Suomen lippu Ak Bars Kazan TPS (B-nuorten SM-sarja)
18 Samu Perhonen MV Suomen lippu Vitjaz Podolsk HPK (SM-liiga)
19 Kristian Vesalainen LH Suomen lippu SKA Pietari Frölunda HC (SHL)
20 Dominik Kubalík VLH Tšekin lippu Salavat Julajev Ufa HC Plzeň (Tšekin Extraliga)
21 Danil Pjatin H Venäjän lippu Metallurg Magnitogorsk Metallurg Magnitogorsk (Venäjän U17)
22 Daniil Rukosujev H Venäjän lippu Admiral Vladivostok Dinamo Pietari (Venäjän U17)
23 Aleksei Tširkin P Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova Dinamo Moskova (Venäjän U17)
24 Oskar Sundqvist KH Ruotsin lippu Avangard Omsk Pittsburgh Penguins (NHL)
25 Aleksei Žilin H Venäjän lippu HK Sotši Rus Moskova (Venäjän U17)
26 Markus Nutivaara P Suomen lippu Helsingin Jokerit Oulun Kärpät (SM-liiga)
27 Peter Cehlárik LH Slovakian lippu Lokomotiv Jaroslavl Luleå HF (SHL)
28 Matěj Stránský OLH Tšekin lippu PHK TsSKA Moskova Texas Stars (AHL)
29 Artur Rain H Venäjän lippu Admiral Vladivostok Traktor Tšeljabinsk (Venäjän U17)
30 Juri Grošev MV Venäjän lippu Admiral Vladivostok Salavat Julajev Ufa (Venäjän U17)
31 Linus Arnesson P Ruotsin lippu Lokomotiv Jaroslavl Providence Bruins (AHL)
32 Daniel Zaar OLH Ruotsin lippu Lokomotiv Jaroslavl Lake Erie Monsters (AHL)
33 Mikael Wikstrand P Ruotsin lippu Lokomotiv Jaroslavl Färjestad BK (SHL)

Kierros 2[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Pelaaja Pelipaikka Maa KHL-joukkue Joukkue [4]
34 Igor Tumtšenko H Venäjän lippu Metallurg Novokuznetsk SKA Varjagi (MHL-B)
35 Aleksandr Fjodorov H Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Tjumenski Legion (MHL)
36 Tagir Galiahmetov H Venäjän lippu Neftehimik Nižnekamsk Neftehimik Nižnekamsk (Venäjän U17)
37 Aleksei Maškov H Venäjän lippu Amur Habarovsk
38 Mihail Guštšin H Venäjän lippu Jugra Hanty-Mansijsk Junost Jekaterinburg (Venäjän U17)
39 Gustav Possler LH Ruotsin lippu Dinamo Riika Modo Hockey (SHL)
40 Daniil Ogirtšuk H Venäjän lippu SKA Pietari SKA Varjagi (MHL-B)
41 Filip Hronek P Tšekin lippu Salavat Julajev Ufa Mountfield HK (Tšekin Extraliga)
42 Artur Giljazejev P Venäjän lippu Traktor Tšeljabinsk Traktor Tšeljabinsk (Venäjän U17)
43 Viktor Olofsson LH Ruotsin lippu PHK TsSKA Moskova Modo Hockey (SHL)
44 Valeri Orehov P Kazakstanin lippu Barys Astana Barys Astana (Venäjän U18)
45 Jegor Fedin P/H Venäjän lippu HK Sotši Rus Moskova (Venäjän U17)
46 Martin Fehérváry P Slovakian lippu HC Slovan Bratislava Malmö Redhawks (J20 SuperElit)
47 Aleksandr Pavlenko H Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg TsSKA Moskova (Venäjän U17)
48 Ilja Orlov H Venäjän lippu Dinamo Riika Rus Moskova (Venäjän U17)
49 Ruslan Ahmetvalijev H Venäjän lippu Ak Bars Kazan Sputnik Almetjevsk (MHL-B)
50 Henrik Borgström H Suomen lippu Salavat Julajev Ufa HIFK (A-nuorten SM-liiga)
51 Nikita Jefimov H Venäjän lippu SKA Pietari SKA Pietari (Venäjän U17)
52 Miro Heiskanen P Suomen lippu Salavat Julajev Ufa HIFK (A-nuorten SM-liiga)
53 Alexander Nylander LH Ruotsin lippu Metallurg Magnitogorsk Mississauga Steelheads (OHL)
54 Saku Mäenalainen LH Suomen lippu Sibir Novosibirsk Oulun Kärpät (SM-liiga)
55 Sergei Sviridov H Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova Olimpijets Balašiha (Venäjän U17)
56 Maksim Rjumkin P Venäjän lippu Avangard Omsk Avangard Omsk (Venäjän U17)
57 Dmitri Inozemtsev H Venäjän lippu HK Sotši Rus Moskova (Venäjän U17)
58 Seth Griffith KH Kanadan lippu Helsingin Jokerit Providence Bruins (AHL)
59 Fjodor Motšalov MV Venäjän lippu Lokomotiv Jaroslavl Lokomotiv Jaroslavl (Venäjän U17)
60 Lukas Wallmark KH Ruotsin lippu PHK TsSKA Moskova Luleå HF (SHL)
61 Samuel Parkkari H Suomen lippu Ak Bars Kazan Tampereen Tappara (B-nuorten SM-sarja)
62 Matyáš Svoboda H Tšekin lippu Ak Bars Kazan Piráti Chomutov (Extraliga juniorů)

Kierros 3[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Pelaaja Pelipaikka Maa KHL-joukkue Joukkue [4]
63 Vladislav Utkin P Venäjän lippu Metallurg Novokuznetsk HK Dmitrov (Venäjän U17)
64 Makar Habarov P Venäjän lippu PHK TsSKA Moskova Severstal Tšerepovets (Venäjän U17)
65 Aleksandr Kovyrin P Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova Dinamo Moskova (Venäjän U17)
66 German Gratšov H Venäjän lippu Severstal Tšerepovets Severstal Tšerepovets (Venäjän U17)
67 Rodion Kalobanov P Venäjän lippu Severstal Tšerepovets Severstal Tšerepovets (Venäjän U17)
68 Nikita Anohin P Venäjän lippu Jugra Hanty-Mansijsk TsSKA Moskova (Venäjän U17)
69 Ivan Bunov H Venäjän lippu Spartak Moskova Rus Moskova (Venäjän U17)
70 Jegor Kruženkov H Venäjän lippu Spartak Moskova Himik Voskresensk (Venäjän U17)
71 Nikita Azarov P Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Traktor Tšeljabinsk (Venäjän U17)
72 Danila Agalokov H Venäjän lippu Metallurg Magnitogorsk Dinamo Pietari (Venäjän U17)
73 Igor Martynov H Valko-Venäjän lippu Dinamo Minsk Dinamo Raubitšy (Vyšeišaja liga)
74 Aziz Seitanov H Venäjän lippu Barys Astana TsSKA Moskova (Venäjän U17)
75 Ilnur Abdulhakov MV Venäjän lippu Neftehimik Nižnekamsk Neftehimik Nižnekamsk (Venäjän U17)
76 Miloš Roman KH Slovakian lippu HC Slovan Bratislava HC Ocelaři Třinec (Extraliga juniorů)
77 Vladislav Buharov H Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Junost Jekaterinburg (Venäjän U17)
78 Jarno Kärki VLH Suomen lippu Vitjaz Podolsk Porin Ässät (SM-liiga)
79 Boris Janšin H Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova Dinamo Moskova (Venäjän U17)
80 Daniil Kalmykov H Venäjän lippu Salavat Julajev Ufa Belyje Medvedi Moskova (Venäjän U17)
81 Ivan Vasin P Venäjän lippu SKA Pietari Dinamo Pietari (Venäjän U17)
82 Aleksandr Oskin H Venäjän lippu Salavat Julajev Ufa TsSKA Moskova (Venäjän U17)
83 Lias Andersson KH Ruotsin lippu Metallurg Magnitogorsk HV71 (SHL)
84 Atte Mäkinen P Suomen lippu Sibir Novosibirsk Tampereen Tappara (SM-liiga)
85 Nikita Kulakov P Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova TsSKA Moskova (Venäjän U17)
86 Ondřej Kaše LH Tšekin lippu Avangard Omsk San Diego Gulls (AHL)
87 Dominik Kahun KH Saksan lippu HK Sotši EHC München (DEL)
88 Vincent Hinostroza KH Yhdysvaltain lippu Helsingin Jokerit Rockford IceHogs (AHL)
89 Lukáš Sedlák KH Tšekin lippu Lokomotiv Jaroslavl Lake Erie Monsters (AHL)
90 Ivan Petrakov MV Venäjän lippu PHK TsSKA Moskova
91 Igor Šama H Venäjän lippu Avangard Omsk Avangard Omsk (Venäjän U17)

Kierros 4[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Pelaaja Pelipaikka Maa KHL-joukkue Joukkue [4]
92 jätti vuoron käyttämättä Metallurg Novokuznetsk
93 Igor Galygin P Venäjän lippu Salavat Julajev Ufa TsSKA Moskova (Venäjän U17)
94 Aleksei Barhatkin H Venäjän lippu Ak Bars Kazan Sputnik Almetjevsk (MHL-B)
95 Joel Eriksson Ek KH Ruotsin lippu Sibir Novosibirsk Färjestad BK (SHL)
96 Niko Ojamäki OLH Suomen lippu Vitjaz Podolsk Porin Ässät (SM-liiga)
97 Bogdan Denisevitš H Venäjän lippu Jugra Hanty-Mansijsk Olimpijets Surgut (Venäjän U18)
98 Colin Smith KH Kanadan lippu Dinamo Riika Toronto Marlies (AHL)
99 Ivan Klepko H Venäjän lippu Spartak Moskova Himik Voskresensk (Venäjän U17)
100 Zahar Bogatyrjov P Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Avangard Omsk (Venäjän U17)
101 Danil Mokrušev P Venäjän lippu Traktor Tšeljabinsk Traktor Tšeljabinsk (Venäjän U17)
102 Julius Honka P Suomen lippu Dinamo Minsk Texas Stars (AHL)
103 Samat Danijar P Kazakstanin lippu Barys Astana HK Astana (Kazakstanin mestaruussarja)
104 Daniel Kurovský VLH Tšekin lippu Neftehimik Nižnekamsk AZ Havířov (1. česká hokejová liga)
105 Ilja Morozov P Venäjän lippu Sibir Novosibirsk Sibir Novosibirsk (Venäjän U18)
106 Kirill Suhanov P Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg Junost Jekaterinburg (Venäjän U17)
107 Sergei Gontšaruk H Venäjän lippu Admiral Vladivostok HK Dmitrov (Venäjän U17)
108 Sebastian Repo KH Suomen lippu HK Sotši Lahden Pelicans (SM-liiga)
109 German Poddubnyi P/H Venäjän lippu Torpedo Nižni Novgorod Philadelphia Jr. Flyers (EHL)
110 Nikita Denisov P Venäjän lippu SKA Pietari Salavat Julajev Ufa (Venäjän U17)
111 Andrei Borisjuk P Venäjän lippu Salavat Julajev Ufa Rus Moskova (Venäjän U17)
112 Mathias From LH Tanskan lippu Metallurg Magnitogorsk Rögle BK (J20 SuperElit)
113 Ivan Šulga P Venäjän lippu Sibir Novosibirsk Sibir Novosibirsk (Venäjän U18)
114 Pavel Kulikov MV Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova Krylja Sovetov Moskova (Venäjän U17)
115 Max Görtz OLH Ruotsin lippu Avangard Omsk Milwaukee Admirals (AHL)
116 Oskar Steen KH Ruotsin lippu HK Sotši Färjestad BK (J20 SuperElit)
117 Petteri Lindbohm P Suomen lippu Helsingin Jokerit Chicago Wolves (AHL)
118 Tom Nilsson P Ruotsin lippu Lokomotiv Jaroslavl Frölunda HC (SHL)
119 Jesper Bratt LH Ruotsin lippu PHK TsSKA Moskova AIK IF (Allsvenskan)
120 Mark Voronin H Venäjän lippu Avangard Omsk Avangard Omsk (Venäjän U17)

Kierros 5[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

# Pelaaja Pelipaikka Maa KHL-joukkue Joukkue [4]
121 Kasper Kotkansalo P Suomen lippu Neftehimik Nižnekamsk Espoo Blues (A-nuorten SM-liiga)
122 Ukko-Pekka Luukkonen MV Suomen lippu Severstal Tšerepovets HPK (A-nuorten SM-liiga)
123 Pavel Saharov P Venäjän lippu Metallurg Magnitogorsk Južnyi Ural-Metallurg Orsk (MHL-B)
124 Makar Vaulin P Venäjän lippu Jugra Hanty-Mansijsk Olimpijets Surgut (Venäjän U18)
125 Juuso Riikola P Suomen lippu Vitjaz Podolsk Kalpa (SM-liiga)
126 Nikita Tšusovitin H Venäjän lippu Jugra Hanty-Mansijsk Olimpijets Surgut (Venäjän U18)
127 Tomass Zeile P Latvian lippu Dinamo Riika Wings HC Arlanda (J18 Elit)
128 Artjom Volkov P Venäjän lippu Spartak Moskova Spartak Moskova (Venäjän U17)
129 Josip Vuglac H Kroatian lippu KHL Medveščak Zagreb Medveščak Zagreb (EBYSL)
130 Grigori Hrapski H Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova HK Dmitrov (Venäjän U17)
131 Vladislav Jerjomenko P Valko-Venäjän lippu Dinamo Minsk Dinamo Raubitšy (Vyšeišaja liga)
132 Sajan Danijar H Kazakstanin lippu Barys Astana HK Astana (Kazakstanin mestaruussarja)
133 Aleksandr Kuruskin P Venäjän lippu Neftehimik Nižnekamsk Krylja Sovetov Moskova (Venäjän U17)
134 Filip Krivošík KH Slovakian lippu HC Slovan Bratislava Piráti Chomutov (Extraliga juniorů)
135 Artjom Belotski H Venäjän lippu Avtomobilist Jekaterinburg TsSKA Moskova (Venäjän U17)
136 Gleb Zaitsev H Venäjän lippu Admiral Vladivostok Metšel Tšeljabinsk (Venäjän U18)
137 Anton Veselov H Venäjän lippu Ak Bars Kazan Sputnik Almetjevsk (MHL-B)
138 Andrei Volkov H Venäjän lippu Torpedo Nižni Novgorod Spartak Moskova (Venäjän U17)
139 Philipp Kurashev VLH Sveitsin lippu SKA Pietari GCK Lions (Elite Junior A)
140 Jakub Sirota P Tšekin lippu Salavat Julajev Ufa HC Zlin (Extraliga juniorů)
141 Joona Koppanen KH Suomen lippu Metallurg Magnitogorsk Tampereen Ilves (A-nuorten SM-liiga)
142 Jacob Cederholm P Ruotsin lippu Sibir Novosibirsk HV71 (J20 SuperElit)
143 Oleg Melnikov H Venäjän lippu OHK Dinamo Moskova TsSKA Moskova (Venäjän U17)
144 Yannick Rathgeb P Sveitsin lippu Avangard Omsk Fribourg-Gottéron (NLA)
145 Gustav Forsling P Ruotsin lippu HK Sotši Linköpings HC (SHL)
146 Kalle Kossila KH Suomen lippu Helsingin Jokerit San Diego Gulls (AHL)
147 Filip Zadina VLH Tšekin lippu Lokomotiv Jaroslavl HC Pardubice (Extraliga juniorů)
148 Robert Leino KH Suomen lippu PHK TsSKA Moskova HIFK (SM-liiga)

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. Сто сорок семь хоккеистов были выбраны на драфте КХЛ-2016 sport.ru. Viitattu 24.5.2016. (venäjäksi)
  2. KHL:n varaustilaisuus pidetty Jokerit. Viitattu 24.5.2016.
  3. KHL abolishes draft after problems keeping young players Sports Illustrated. Viitattu 24.5.2016. (englanniksi)
  4. a b c d e 2016 KHL Draft Elite Prospects. Viitattu 24.5.2016. (englanniksi)


Edeltäjä:
KHL:n varaustilaisuus 2015
KHL:n varaustilaisuus Seuraaja:
KHL:n varaustilaisuus 2017