Hymni i Flamurit

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Hymni i Flamurit
Valtio Albania
Sanoittaja Aleksander Stavre Drenova
Sävelletty Ciprian Porumbescu


Hymni i Flamurit instrumentaaliversiona.

Hymni i Flamurit on Albanian kansallislaulu.[1][2][3] Sen sanoituksen kirjoitti albanialainen runoilija Aleksander Stavre Drenova.[1][3] Sanoitus julkaistiin ensimmäisen kerran runona Liri e Shqipërisë ("Albanian vapaus")-lehdessä vuonna 1912.[2] Musiikin sävelsi romanialainen säveltäjä Ciprian Porumbescu.[1][3] Kappaleesta on kaksi eri versiota: pitkä ja lyhyt. Lyhyt versio, jota käytetään urheilutilaisuuksissa ja yleensä myös valtiollisissa tilaisuuksissa, koostuu kahdesta ensimmäisestä säkeistöstä, joista toinen lauletaan kertosäkeenä kahdesti. Kommunistien valtakaudella, jolloin Albania oli virallisesti ateistinen valtio, ei käytetty laulun viimeistä säkeistöä, joka viittaa Jumalaan. Kommunistihallinnon kukistuttua säkeistö on taas käytössä.

Rreth flamurit të përbashkuar,
Me një dëshirë dhe një qëllim,
Të gjithë Atij duke iu betuar,
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ai largohet,
Që është lindur tradhëtor,
Kush është burrë nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si një dëshmor. (bis)

Në dorë armët do t'i mbajmë,
Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu armiqtë s'kanë vend.

Se Zoti vet e tha me gojë,
Që kombe shuhen përmbi dhe,
Po Shqipëria do të rrojë,
Për te, për te luftojmë ne.

Drenovan runossa oli lisäksi kaksi säkeistöä, joita ei koskaan ole käytetty kansallishymnin osana. Alla Drenovan alkuperäinen runo.

Rreth flamurit te përbashkuar
me një dëshire dhe një qëllim
Të gjith atje duk' ju betuar
Të lidhim besën për shpëtim
Prej lufte vec ai largohet
Që është lindur tradhëtor
Kush është burrë nuk frikohet
po vdes, po vdes si një dëshmor
Në dorë armët t'i mbajmë
Të mbrojmë atdhenë në çdo vend,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
Këtu armikët s'kanë vend
Se zoti vetë e tha me gojë
Që kombet shuhen përmi dhe
Po Shqipëria do të rrojë;
për të, për të luftojmë ne!
O flamur, flamur shënj' e shënjtë
Te ty betohemi këtu,
Për Shqipërin' atdhen' e shtrenjtë
Për nder edhe lavdimn' e tu.
Trim burrë quhet dhe nderohet
Atdheut kush iu bë therror
Për jet ay do të kujtohet
Mi dhet, mi dhet si një shenjtor
  1. a b c ALBANIA : National Anthem Hymni I Flamurit Anthems. National Anthems of the World Organisation (NAW). Viitattu 25.8.2019. (englanniksi)
  2. a b Albania National Anthems.info. Viitattu 25.8.2019. (englanniksi)
  3. a b c Albania The World Factbook. Central Intelligence Agency (CIA). Viitattu 25.8.2019. (englanniksi)

Aiheesta muualla

[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Tämä musiikkikappaleeseen liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.