Formula 3 Belgian Grand Prix 2019

Wikipediasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Belgia Formula 3 Belgian Grand Prix 2019
6. osakilpailu 8 osakilpailusta kaudella 2019.
Spa-Francorchamps of Belgium.svg
Päivämäärä 31. elokuuta 2019
Sijainti Stavelot ja Malmedy, Belgia
Rata Moottorirata
7,004 km
Lauantain kilpailu
Pituus 17 kierrosta, 119,068 km
Sää Weather-clear.svg Aurinkoinen
Paalupaikka
Kuljettaja Intia Jehan Daruvala (Prema Racing)
Aika 2.05,125
Nopein kierros
Kuljettaja Brasilia Pedro Piquet (Trident)
Aika 2.08,911 (kierroksella 4)
Palkintokoroke
Ensimmäinen Brasilia Pedro Piquet (Trident)
Toinen Venäjä Robert Shwartzman (Prema Racing)
Kolmas Intia Jehan Daruvala (Prema Racing)
Sunnuntain kilpailu
Pituus 17 kierrosta, 119,068 km
Sää Weather-overcast.svg Pilvinen
Nopein kierros
Kuljettaja Uusi-Seelanti Marcus Armstrong (Prema Racing)
Aika 2.08,535 (kierroksella 2)
Palkintokoroke
Ensimmäinen Uusi-Seelanti Marcus Armstrong (Prema Racing)
Toinen Japani Yuki Tsunoda (Jenzer Motorsport)
Kolmas Venäjä Robert Shwartzman (Prema Racing)

Formula 3 Belgian Grand Prix 2019 oli Formula 3 -kauden 2019 kuudes osakilpailu, joka ajettiin 31. elokuuta.–1. syyskuuta Circuit de Spa-Francorchamps’n moottoriradalla Belgiassa.

Tulokset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Aika-ajot[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Aika Ero Lähtöruutu
1 27 Intia Jehan Daruvala Prema Racing 2.05,125 1
2 18 Brasilia Pedro Piquet Trident 2.05,356 +0,231 2
3 14 Japani Yuki Tsunoda Jenzer Motorsport 2.05,540 +0,415 3
4 28 Venäjä Robert Shwartzman Prema Racing 2.05,605 +0,480 4
5 11 Yhdistynyt kuningaskunta Jake Hughes HWA Racelab 2.05,614 +0,489 5
6 21 Viro Jüri Vips Hitech Grand Prix 2.05,625 +0,500 6
7 17 Kanada Devlin DeFrancesco Trident 2.05,640 +0,515 7
8 20 Italia Leonardo Pulcini Hitech Grand Prix 2.05,701 +0,576 8
9 31 Yhdysvallat Logan Sargeant Carlin Buzz Racing 2.05,709 +0,584 9
10 4 Uusi-Seelanti Liam Lawson MP Motorsport 2.06,060 +0,935 10
11 23 Australia Alex Peroni Campos Racing 2.06,187 +1,062 11
12 2 Yhdistynyt kuningaskunta Max Fewtrell ART Grand Prix 2.06,207 +1,082 12
13 6 Alankomaat Richard Verschoor MP Motorsport 2.06,255 +1,130 13
14 3 Tanska Christian Lundgaard ART Grand Prix 2.06,270 +1,145 14
15 22 Kiina Ye Yifei Hitech Grand Prix 2.06,274 +1,149 15
16 10 Alankomaat Bent Viscaal HWA Racelab 2.06,289 +1,164 6
17 1 Saksa David Beckmann ART Grand Prix 2.06,333 +1,208 17
18 15 Argentiina Giorgio Carrara Jenzer Motorsport 2.06,396 +1,271 18
19 26 Uusi-Seelanti Marcus Armstrong Prema Racing 2.06,400 +1,275 19
20 29 Japani Teppei Natori Carlin Buzz Racing 2.06,420 +1,295 20
21 19 Suomi Niko Kari Trident 2.06,475 +1,350 21
22 12 Iran Keyvan Andres HWA Racelab 2.06,537 +1,412 22
23 30 Brasilia Felipe Drugovich Carlin Buzz Racing 2.06,606 +1,481 23
24 9 Etelä-Afrikka Raoul Hyman Sauber Junior Team by Charouz 2.06,614 +1,489 24
25 25 Venezuela Sebastián Fernández Campos Racing 2.07,251 +2,126 25
26 16 Saksa Andreas Estner Jenzer Motorsport 2.07,475 +2,350 26
27 5 Suomi Simo Laaksonen MP Motorsport 2.07,503 +2,378 27
28 8 Sveitsi Fabio Scherer Sauber Junior Team by Charouz 2.08,014 +2,889 28
29 7 Saksa Lirim Zendeli Sauber Junior Team by Charouz 2.08,076 +2,951 30
30 24 Italia Alessio Deledda Campos Racing 2.08,898 +3,773 29
Lähde:[1]

Lauantain kilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Kierrokset Aika/Keskeytys Lähtöruutu Pisteet
1. 18 Brasilia Pedro Piquet Trident 17 37.40,863 2 25+2
2. 28 Venäjä Robert Shwartzman Prema Racing 17 +2,222 4 18
3. 27 Intia Jehan Daruvala Prema Racing 17 +7,621 1 15+4
4. 3 Tanska Christian Lundgaard ART Grand Prix 17 +14,837 14 12
5. 21 Viro Jüri Vips Hitech Grand Prix 17 +15,498 6 10
6. 14 Japani Yuki Tsunoda Jenzer Motorsport 17 +16,147 3 8
7. 20 Italia Leonardo Pulcini Hitech Grand Prix 17 +17,724 8 6
8. 26 Uusi-Seelanti Marcus Armstrong Prema Racing 17 +18,661 19 4
9. 2 Yhdistynyt kuningaskunta Max Fewtrell ART Grand Prix 17 +19,346 12 2
10. 1 Saksa David Beckmann ART Grand Prix 17 +26,879 17 1
11. 29 Japani Teppei Natori Carlin Buzz Racing 17 +32,465 20
12. 4 Uusi-Seelanti Liam Lawson MP Motorsport 17 +33,181 10
13. 31 Yhdysvallat Logan Sargeant Carlin Buzz Racing 17 +35,538 9
14. 12 Iran Keyvan Andres HWA Racelab 17 +35,751 22
15. 22 Kiina Ye Yifei Hitech Grand Prix 17 +36,721 15
16. 15 Argentiina Giorgio Carrara Jenzer Motorsport 17 +37,539 18
17. 6 Alankomaat Richard Verschoor MP Motorsport 17 +41,006 13
18. 30 Brasilia Felipe Drugovich Carlin Buzz Racing 17 +41,357 23
19. 19 Suomi Niko Kari Trident 17 +41,442 21
20. 10 Alankomaat Bent Viscaal HWA Racelab 17 +42,303 16
21. 11 Yhdistynyt kuningaskunta Jake Hughes HWA Racelab 17 +43,007 5
22. 7 Saksa Lirim Zendeli Sauber Junior Team by Charouz 17 +43,809 30
23. 16 Saksa Andreas Estner Jenzer Motorsport 17 +52,045 26
24. 5 Suomi Simo Laaksonen MP Motorsport 17 +53,111 27
25. 25 Venezuela Sebastián Fernández Campos Racing 17 +55,152 25
26. 9 Etelä-Afrikka Raoul Hyman Sauber Junior Team by Charouz 17 +56,454 24
27. 8 Sveitsi Fabio Scherer Sauber Junior Team by Charouz 17 +59,466 28
28. 24 Italia Alessio Deledda Campos Racing 17 +1.03,428 29
29. 17 Kanada Devlin DeFrancesco Trident 17 +1.16,706 7
Kesk. 23 Australia Alex Peroni Campos Racing 0 DNF 11
Lähde:[1]

Sunnuntain kilpailu[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Sija Nro Kuljettaja Talli Kierrokset Aika/Keskeytys Lähtöruutu Pisteet
1. 26 Uusi-Seelanti Marcus Armstrong Prema Racing 17 42.03,504 1 15+2
2. 14 Japani Yuki Tsunoda Jenzer Motorsport 17 +4,515 3 12
3. 28 Venäjä Robert Shwartzman Prema Racing 17 +5,616 7 10
4. 3 Tanska Christian Lundgaard ART Grand Prix 17 +6,538 5 8
5. 27 Intia Jehan Daruvala Prema Racing 17 +7,612 6 6
6. 18 Brasilia Pedro Piquet Trident 17 +8,200 8 4
7. 20 Italia Leonardo Pulcini Hitech Grand Prix 17 +9,124 2 2
8. 29 Japani Teppei Natori Carlin Buzz Racing 17 +10,245 11 1
9. 30 Brasilia Felipe Drugovich Carlin Buzz Racing 17 +10,843 18
10. 22 Kiina Ye Yifei Hitech Grand Prix 17 +13,881 15
11. 6 Alankomaat Richard Verschoor MP Motorsport 17 +15,469 17
12. 1 Saksa David Beckmann ART Grand Prix 17 +16,613 10
13. 25 Venezuela Sebastián Fernández Campos Racing 17 +16,929 25
14. 10 Alankomaat Bent Viscaal HWA Racelab 17 +18,504 20
15. 23 Australia Alex Peroni Campos Racing 17 +20,046 30
16. 12 Iran Keyvan Andres HWA Racelab 17 +20,391 14
17. 16 Saksa Andreas Estner Jenzer Motorsport 17 +25,426 23
18. 8 Sveitsi Fabio Scherer Sauber Junior Team by Charouz 17 +25,864 27
19. 4 Uusi-Seelanti Liam Lawson MP Motorsport 17 +26,724 12
20. 24 Italia Alessio Deledda Campos Racing 17 +27,058 28
21. 21 Viro Jüri Vips Hitech Grand Prix 17 +1.37,427 4
22. 7 Saksa Lirim Zendeli Sauber Junior Team by Charouz 15 DNF 22
Kesk. 9 Etelä-Afrikka Raoul Hyman Sauber Junior Team by Charouz 14 DNF 26
Kesk. 31 Yhdysvallat Logan Sargeant Carlin Buzz Racing 14 DNF 13
Kesk. 2 Yhdistynyt kuningaskunta Max Fewtrell ART Grand Prix 13 DNF 9
Kesk. 11 Yhdistynyt kuningaskunta Jake Hughes HWA Racelab 9 DNF 21
Kesk. 17 Kanada Devlin DeFrancesco Trident 9 DNF 29
Kesk. 5 Suomi Simo Laaksonen MP Motorsport 2 DNF 24
Kesk. 19 Suomi Niko Kari Trident 1 DNF 19
Kesk. 15 Argentiina Giorgio Carrara Jenzer Motorsport 1 DNF 16
Lähde:[1]

Muuta[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Katso myös[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. a b c 2019 FIA Formula 3 Belgium Results www.fiaformula3.com. Viitattu 1.9.2019.
  2. Benyon, Jack: F1 and F3 to hold minute's silence in memory of Anthoine Hubert F1 News. 1.9.2019. Autosport.com. Viitattu 2.9.2019. (englanniksi)