Fäärin kieli

Kohteesta Wikipedia
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Fääri
Idioma feroés.PNG
Oma nimi føroyskt
Tiedot
Alue Färsaaret (Tanska)
Virallinen kieli Färsaaret (Tanska)
Puhujia 66 000
Sija ei 100 suurimman joukossa
Kirjaimisto latinalainen
Kielenhuolto Føroyska málnevndin[1]
Kielitieteellinen luokitus
Kielikunta indoeurooppalaiset kielet
Kieliryhmä germaaniset kielet
skandinaaviset kielet
Kielikoodit
ISO 639-1 fo
ISO 639-2 foe
ISO 639-3 fao

Fääri (fääriksi føroyskt) on germaanisten kielten skandinaaviseen haaraan kuuluva, Färsaarilla puhuttava kieli. Se on pienin nykyisistä germaanisista kielistä, ja sen lähin sukulainen on islanti.

Färsaarten noin 45 000 fäärin puhujan lisäksi kielellä on noin 21 000 puhujaa Tanskassa, joten yhteensä fäärin puhujia on noin 66 000.[2]

Äännerakenne[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Fäärin äännerakenne on seuraavanlainen:

Vokaalit
etu keski taka
lavea pyöreä
lyhyt pitkä lyhyt pitkä lyhyt pitkä lyhyt pitkä
suppea ɪ ʏ () ʊ
väli ɛ œ øː ɔ
väljä a ()

Vokaalit /yː aː/ esiintyvät ainoastaan lainasanoissa. Pitkät välivokaalit /eː, øː, oː/ ääntyvät usein diftongeina [eɛː ~ eəː, øœː ~ øəː, oɔː ~ oəː].[3] Fäärin diftongeja ovat /ʊi ɛi ai ɔi ɛa ɔa ʉu ɔu/.

Konsonantit
Labiaalit Dentaalit/Alveolaarit Retrofleksit Palataalit Velaarit/
Glottaalit
keskiset lateraalit
Nasaalit m n ɲ ŋ
Klusiilit tavalliset p t k
aspiroidut tʃʰ
Frikatiivit soinnittomat f s ɬ ʂ ʃ h
soinnilliset v
Approksimantit ɹ l j

/n/ ääntyy yleensä dentaalisena kun taas /t tʰ/ voivat ääntyä dentaalisina tai alveolaarisina, tosin yleisemmin dentaalisina. Sananalkuinen /l/ voi olla dentaalinen tai alveolaarinen, kun taas vokaalin jälkeen se ääntyy yleensä postalveolaarisena.[3]

Kielioppi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Ensimmäinen färsaarelainen kirjoitus, muinaisnorjaksi kirjoitettu Lammaskirje (fääriksi Seyðabrævið, muinaisnorj. sauðabréfit).

Fäärin kielioppi on pitkälti samanlaista kuin islannissakin. Suhteessa islantiin fäärillä on kuitenkin joitain tärkeitä kieliopillisia eroja.

Substantiivi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Substantiiveilla on fäärissä kolme sukua: maskuliini, feminiini ja neutri. Ne taipuvat kahdessa luvussa (yksikkö - monikko) ja kolmessa sijassa. Fäärin kielessä sijamuodot ovat nominatiivi, akkusatiivi ja datiivi. Erona islantiin on se, että fäärissä genetiiviä käytetään erittäin vähän, ja sen tilalla käytetään erilaisia prepositioilmauksia, kuten substantiivin määräinen muoto + hjá + datiivi omistajasta: konan hjá Peteri (Peterin vaimo)[4].

Substantiivien määräisyyserot tehdään sanojen erityisillä määräisillä muodoilla kuten muissakin skandinaavisissa kielissä. Esimerkkinä sanan bátur (vene) taivutus:

Yksikkö Monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
Nominatiivi bátur báturin bátar bátarnir
Akkusatiivi bát bátin bátar bátarnar
Datiivi báti bátinum bátum bátunum
Genetiivi báts bátsins báta bátanna

Artikkeli[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Fäärissä on sekä epämääräinen artikkeli, joka taipuu suvun, luvun ja sijan mukaan.

Epämääräinen artikkeli
Yksikkö Monikko
mask. fem. neutri mask. fem. neutri
Nominatiivi ein ein eitt einir einar eini
Akkusatiivi eina einar
Datiivi einum eini/einari einum einum
Genetiivi eins einar eins eina


Verbi[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Verbi taipuu fäärissä tekijän eli subjektin mukaan. Huomioitavaa on se, että yksikön ensimmäinen persoona päättyy preesensissä aina -i ja että monikkomuodot ovat samannäköisiä perusmuodon kanssa. Esimerkkinä verbin standa (seisoa) taivutus[5]

Preesens Preteriti
yks. 1. standi stóð
yks. 2. stendur stóðst
yks. 3. stendur stóð
mon. standa stóðu

Osa fäärin verbeistä on heikkoja ja osa vahvoja, kuten muissakin skandinaavisissa kieleissä.

Persoonapronominit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Fäärissä on totuttu käyttämään persoonapronomineja lauseessa, vaikkakin verbi, ja viimeistään asiayhteys, paljastavat tekijän. Alla on listattu fäärin subjektipronominit ja niiden taivutukset.

Luku Yksikkö Monikko
Persoona 1. 2. 3. 1. 2. 3.
mask. fem. neutri mask. fem. neutri
Nominatiivi eg, jeg hann hon tað vit tit teir tær tey
Akkusatiivi meg, mjeg teg, tjeg hana okkum tykkum
Datiivi mær tær honum henni teimum
Genetiivi mín tín hansara hennara tess okkara tykkara teirra

Lainasanat ja leksikko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Fäärissä, kuten islannissakin, on pyritty minimoimaan lainasanojen käyttö, ja korostettu omakantaisia, viikinkikielistä kumpuavia sanoja[6]. Tästä syystä sanaston oppiminen voi olla vaikeaa, koska kansainväliset sanat ovat saaneet fäärissä omia muotojaan, joita alla muutama:

Ein telda: tietokone, ein teldufløga: CD-levy, ein ljóslesari: skanneri

Toisaalta fäärissä on sanoja, jotka ovat tanskalaista alkuperää ja niitä käytetään arkikielessä paljon enemmän kuin omakantaisia sanoja. Esim. 'polkupyörä' on tanskaksi en cykel ja fääriksi (alkuperäisesti) ein hjólhestur, mutta yleisempää on käyttää sanaa ein súkkla.

Färsaarille tyypillisille luonnonilmiöille, etupäässä tuulelle, on monia nimiä riippuen mm. tuulen nopeudesta ja siitä, kuinka kylmältä se tuntuu.

Fäärin aakkoset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Fäärin aakkosissa on 29 merkkiä:

  • A, a - fyrra a
  • Á, á - á
  • B, b - be
  • D, d - de
  • Ð, ð - edd
  • E, e - e
  • F, f - eff
  • G, g - ge
  • H, h - há
  • I, i - fyrra i
  • Í, í - fyrra í
  • J, j - jodd
  • K, k - ká
  • L, l - ell
  • M, m - emm
  • N, n - enn
  • O, o - o
  • Ó, ó - ó
  • P, p - pe
  • R, r - err
  • S, s - ess
  • T, t - te
  • U, u - u
  • Ú, ú - ú
  • V, v - ve
  • Y, y - seinna i
  • Ý, ý - seinna í
  • Æ, æ - seinna a
  • Ø, ø - ø

Katso myös[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

  1. fmn.fo Føroyska málnevndin. Viitattu 3.3.2012.
  2. Ethnologue: Faroese (englanniksi) Viitattu 22.1.2015
  3. a b Árnason, Kristján: The Phonology of Icelandic and Faroese. Oxford University Press, 2011. ISBN 0199229317. (englanniksi)
  4. Jonathan Adams & Hjalmar P. Petersen: Faroese A Language Course for Beginners. Tórshavn, Färsaaret: Stiðin, 2014. ISBN 9789991842721. englanti
  5. Nordiska språk med rötter och fötter norden.org.
  6. Faroese A Language Course for Beginners. Stiðin.

Aiheesta muualla[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Wikipedia
Fäärinkielinen Wikipedia, vapaa tietosanakirja
Tämä kieliin tai kielitieteeseen liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.