Siirry sisältöön

Anaksilaos Larissalainen

Wikipediasta
Tämä on arkistoitu versio sivusta sellaisena, kuin se oli 23. lokakuuta 2018 kello 08.31 käyttäjän Jukka Kolppanen (keskustelu | muokkaukset) muokkauksen jälkeen. Sivu saattaa erota merkittävästi tuoreimmasta versiosta.

Anaksilaos (m.kreik. Ἀναξίλαος, ensimmäinen vuosisata eaa.) oli kreikkalais-roomalainen lääkäri ja pythagoralainen filosofi. Hän oli kotoisin Larissasta.

Eusebioksen mukaan Augustus ajoi Anaksilaoksen maanpakoon Roomasta vuonna 28 eaa. magian harjoittamisen vuoksi.[1] Anaksilaos kirjoitti mineraalien, yrttien ja muiden aineiden ja lääkkeiden "maagisista" ominaisuuksista. Plinius lainasi hänen kirjoituksiaan aiheeseen liittyen.[1] Jotkut tutkijat uskovat, että hänen tietonsa luonnontieteistä mahdollistivat sen, että hän kykeni tekemään temppuja, joita luultiin maagisiksi.

Lähteet

  1. a b Taran, L.. (1970). "Anaxilaus of Larissa". Dictionary of Scientific Biography 1: 150. New York: Charles Scribner's Sons.