Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1999

Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1999 kolmannen kerran. Kilpailut pidettiin Portugalin Lissabonissa Complexo Desportivo do Jamorissa 9.12. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.

Mitalistit[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Miehet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Yhdistynyt kuningaskunta Mark Foster 21,71 Alankomaat Pieter van den Hoogenband 21,79 Italia Lorenzo Vismara 21,83
100 m Alankomaat Pieter van den Hoogenband 47,20 Ruotsi Lars Frölander 47,86 Sveitsi Karel Novy 48,44
200 m Alankomaat Pieter van den Hoogenband 1.44,34 Italia Massimiliano Rosolino 1.45,22 Saksa Stefan Herbst 1.46,09
400 m Italia Massimiliano Rosolino 3.42,00 Saksa Jörg Hoffmann 3.42,88 Yhdistynyt kuningaskunta James Salter 3.43,48
1 500 m Ukraina Ihor Tšervynskyi 14.42,05 Saksa Jörg Hoffmann 14.45,71 Espanja Teo Edo 14.59,43
Selkäuinti
50 m Kroatia Miro Žeravica 24,70 Kroatia Tomislav Karlo 24,72 Saksa Sebastian Halgasch 24,79
100 m Islanti Örn Arnarson 53,13 Turkki Derya Büyükuncu 53,17 Ukraina Volodymyr Nikolaitšuk 53,27
200 m Islanti Örn Arnarson 1.54,23 Saksa Jirka Letzin 1.55,19 Yhdistynyt kuningaskunta Adam Ruckwood 1.55,25
Rintauinti
50 m Saksa Mark Warnecke 27,10 Ukraina Oleh Lisohor 27,37 Venäjä Roman Sludnov 27,38
100 m Venäjä Roman Sludnov 58,85 Ruotsi Patrik Isaksson 59,32 Portugali José Couto 59,70
200 m Ranska Stéphan Perrot 2.07,82 Portugali José Couto 2.09,98 Yhdistynyt kuningaskunta Adam Whitehead 2.10,98
Perhosuinti
50 m Kroatia Miloš Milošević
Ruotsi Lars Frölander
23,35 Suomi Jere Hård 23,81 SE
100 m Ruotsi Lars Frölander 51,19 Yhdistynyt kuningaskunta James Hickman 51,43 Ukraina Denys Sylantjev 52,01
200 m Yhdistynyt kuningaskunta James Hickman 1.53,52 Saksa Thomas Rupprath 1.54,43 Ukraina Denys Sylantjev 1.54,86
Sekauinti
100 m Saksa Jens Kruppa 53,93 Slovenia Peter Mankoč 54,27 Alankomaat Marcel Wouda 54,38
200 m Alankomaat Marcel Wouda 1.56,46 Saksa Jirka Letzin 1.58,23 Italia Massimiliano Rosolino 1.58,57
400 m Espanja Frederik Hviid 4.08,85 Saksa Jirka Letzin 4.09,85 Israel Michael Halika 4.12,25
Viestit
4 × 50 m vapaauinti  Ruotsi
Claes Andersson
Lars Frölander
Stefan Nystrand
Daniel Carlsson
1.27,12  Saksa
Mitja Zastrow
Alexander Lüderitz
Stephan Kunzelmann
Kai Hanschmann
1.27,76  Alankomaat
Dennis Rijnbeek
Stefan Aartsen
Marcel Wouda
Pieter van den Hoogenband
1.27,95
4 × 50 m sekauinti  Ruotsi
Daniel Carlsson
Patrik Isaksson
Lars Frölander
Stefan Nystrand
1.36,00  Saksa
Sebastian Halgasch
Mark Warnecke
Thomas Rupprath
Alexander Lüderitz
1.36,56  Iso-Britannia
Neil Willey
Darren Mew
James Hickman
Mark Foster
1.36,78

Naiset[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

Laji Kultaa Hopeaa Pronssia
Vapaauinti
50 m Ruotsi Therese Alshammar 24,09 ME Ruotsi Anna-Karin Kammerling
Yhdistynyt kuningaskunta Sue Rolph
24,90
100 m Ruotsi Therese Alshammar 52,80 ME Yhdistynyt kuningaskunta Sue Rolph 53,26 Saksa Sandra Völker 53,34
200 m Slovakia Martina Moravcová 1.56,28 Ruotsi Josefin Lillhage 1.57,15 Valko-Venäjä Natallja Baranouskaja 1.57,33
400 m Ukraina Jana Klotškova 4.05,12 Valko-Venäjä Natallja Baranouskaja 4.06,13 Saksa Silvia Szalai 4.06,48
800 m Ukraina Jana Klotškova 8.22,37 Sveitsi Flavia Rigamonti 8.25,82 Saksa Jana Henke 8.28,89
Selkäuinti
50 m Saksa Sandra Völker 27,31 Espanja Nina Živanevskaja 28,24 Saksa Antje Buschschulte 28,35
100 m Espanja Nina Živanevskaja 59,87 Saksa Antje Buschschulte 1.00,08 Yhdistynyt kuningaskunta Sarah Price 1.00,88
200 m Saksa Antje Buschschulte 2.08,11 Espanja Nina Živanevskaja 2.09,47 Saksa Nicole Hetzer 2.09,62
Rintauinti
50 m Yhdistynyt kuningaskunta Zoë Baker 31,40 Unkari Ágnes Kovács 31,49 Saksa Janne Schäfer 31,95
100 m Belgia Brigitte Becue 1.08,15 Unkari Ágnes Kovács 1.08,30 Ruotsi Emma Igelström 1.08,74
200 m Saksa Anne Poleska 2.24,78 Unkari Ágnes Kovács 2.25,41 Belgia Brigitte Becue 2.26,82
Perhosuinti
50 m Ruotsi Anna-Karin Kammerling 25,64 ME Ruotsi Johanna Sjöberg 26,42 Yhdistynyt kuningaskunta Nicola Jackson 27,17
100 m Ruotsi Johanna Sjöberg 57,73 Tanska Mette Jacobsen 59,11 Tanska Sophia Skou 59,80
200 m Tanska Mette Jacobsen 2.06,87 Ruotsi Johanna Sjöberg 2.08,62 Tanska Sophia Skou 2.09,33
Sekauinti
100 m Slovakia Martina Moravcová 1.00,78 Saksa Annika Mehlhorn 1.01,82 Slovenia Nataša Kejžar 1.02,16
200 m Ukraina Jana Klotškova 2.09,08 EE Slovakia Martina Moravcová 2.09,25 Yhdistynyt kuningaskunta Sue Rolph 2.11,29
400 m Ukraina Jana Klotškova 4.34,07 Saksa Nicole Hetzer 4.37,47 Tšekki Hana Černá 4.37,74
Viestit
4 × 50 m vapaauinti  Ruotsi
Johanna Sjöberg
Therese Alshammar
Anna-Karin Kammerling
Malin Svahnström
1.38,45 ME  Saksa
Katrin Meißner
Simone Osygus
Sandra Völker
Britta Steffen
1.39,21  Iso-Britannia
Alison Sheppard
Nicola Jackson
Karen Pickering
Sue Rolph
1.39,93
4 × 50 m sekauinti  Ruotsi
Therese Alshammar
Emma Igelström
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kammerling
1.49,47 ME  Saksa
Sandra Völker
Janne Schäfer
Marietta Uhle
Katrin Meißner
1.49,87  Iso-Britannia
Katy Sexton
Zoë Baker
Nicola Jackson
Sue Rolph
1.51,64

Mitalitaulukko[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]

      Isäntämaa

Sijoitus Maa Kulta Hopea Pronssi Yhteensä
1 Ruotsin lippu Ruotsi 9 7 1 17
2 Saksan lippu Saksa 6 12 8 26
3 Ukrainan lippu Ukraina 5 1 3 9
4 Iso-Britannia 3 3 9 15
5 Alankomaiden lippu Alankomaat 3 1 2 6
6 Espanjan lippu Espanja 2 2 1 5
7 Kroatia 2 1 0 3
Slovakian lippu Slovakia 2 1 0 3
9 Islannin lippu Islanti 2 0 0 2
10 Italia 1 1 2 4
Tanskan lippu Tanska 1 1 2 4
12 Belgian lippu Belgia 1 0 1 2
Venäjän lippu Venäjä 1 0 1 2
14 Ranskan lippu Ranska 1 0 0 1
15 Unkarin lippu Unkari 0 3 0 3
16 Portugalin lippu Portugali 0 1 1 2
Slovenian lippu Slovenia 0 1 1 2
Flag of Switzerland.svg Sveitsi 0 1 1 2
Valko-Venäjän vuosina 1995–2012 käytössä ollut lippu. Valko-Venäjä 0 1 1 2
20 Turkin lippu Turkki 0 1 0 1
21 Israelin lippu Israel 0 0 1 1
Suomen lippu Suomi 0 0 1 1
Tšekin lippu Tšekki 0 0 1 1
Yhteensä 39 38 37 114

Lähteet[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]